Pravidla pro tvorbu dokumentace v Autodesk Inventoru podle technických norem, 4. díl
Pravidla pro tvorbu výkresů svařovaných dílů Svařování je spojování vhodně připravených dílců ze svařitelných materiálů v jeden celek, tzv. svarek. Všechny funkční plochy (ozubení, díry, drážky atd.) …
Pravidla pro tvorbu výkresů svařovaných dílů
Svařování je spojování vhodně připravených dílců ze svařitelných materiálů v jeden celek, tzv. svarek. Všechny funkční plochy (ozubení, díry, drážky atd.) se obrábějí až po svaření a případném vyžíhání k odstranění vnitřního pnutí svarku. Provedení výkresové dokumentace svarku závisí na počtu vyráběných kusů, způsobu výroby a složitosti svarku. U běžných součástí se kreslí jeden výkres svarku pro svařování a obrábění, který je doplněn o výkresy jednotlivých dílců svarku. V hromadné, sériové výrobě a u složitějších svarků se mohou kreslit výkresy dva, výkres svarku pro svařování a výkres svarku pro obrábění. V kusové výrobě se velmi často používá tzv. svařovací sestavení, které obsahuje údaje pro výrobu jednotlivých dílců, údaje pro jejich svaření a následné obrábění.
Výkres svařovaného rámu
Náš příklad ukazuje svařovací sestavení rámu a jako podklad slouží model sestavy rámu obsahující dvanáct jedinečných dílů. Ve výkresu jsou svary pouze označeny, bez zobrazení tvaru a velikosti.
Zobrazení svařovaného rámu
Pro zobrazení svařovaného rámu použijeme základní pohled a od něho odvodíme sdružené pohledy a řezy tak, aby byl objekt úplně zobrazen.
Zobrazení a zakótování dílce
U svařovacího sestavení zpracujeme všechny podklady do jednoho výkresu, včetně tvaru upravovaných dílců z plechu. Postup je následující. Pro každý díl vytvoříme nový základní pohled a umístíme ho na výkresovém listě. V prohlížeči součásti pohled vybereme a budeme postupně odstraňovat viditelnost dílu, vyjma toho, který na být zobrazen. Díl zakótujeme a upravíme popisku.
Značení svarů
Značení svarů na technických výkresech určuje norma ČSN EN 22553 (01 3155). Označení svaru se umísťuje na praporek odkazové čáry. Praporek se přednostně kreslí vodorovně, svisle pouze při nedostatku místa. Praporek tvoří souvislá čára a s ní rovnoběžná čárkovaná čára, která určuje umístění svaru.
Značení svarů
Odkazovou čáru a všechny značky svaru zapisujeme na výkrese tenkou čarou. Rozměry značek jsou odvozeny od velikosti použitého písma h (obr. 8.82). Úplné označení svaru obsahuje:
·Základní značku svaru. Značka je vždy provedena tak, aby svým tvarem charakterizovala geometrii svaru.
·Charakteristický rozměr svaru v příčném průřezu.
·Délku svaru. U průběžného svaru je l celková délka svaru. U přerušovaného svaru je l délka stehu. Není-li délka svaru v označení uvedena, předpokládá se svar po celé délce spojovaných dílců
·Technologii výroby svařované součásti, zapsané ve vidlici na konci praporku.
·Doplňující značky tvaru povrchu svaru a doplňující značky dalších údajů o provedení, např. přivařená podložka apod.
Základní značky svarů
Doplňující značky svarů
Základní značky i základní značky s doplňujícími značkami se mohou vzájemně kombinovat. V případě, že by kombinace značek byla příliš složitá a nesrozumitelná, je možné na výkrese požadovaný tvar svaru zobrazit pomocí vynesené podrobnosti v požadovaném měřítku.
Pro svařování můžeme použít celé řady svařovacích metod. Na výkrese se požadovaná metoda připojuje za vidlici odkazové čáry. Pokud je svařovací metoda platná pro všechny svary na výkrese uvede se v technických požadavcích nad popisovým polem.
Vybrané svařovací metody
Číslo Svařovací metoda
111 Ruční obloukové svařování obalenou elektrodou
131 Obloukové svařování tavící se elektrodou v inertním ochranném plynu MIG
135 Obloukové svařování tavící se elektrodou v aktivním ochranném plynu MAG
141 Obloukové svařování netavící se elektrodou v inertním ochranném plynu WIG
21 Odporové svařování bodové
23 Odporové svařování švové
311 Svařování kyslíko-acetylenovým plamenem
42 Tlakové svařování třením
751 Svařování laserem
Do výkresových pohledů v Autodesk Inventoru můžeme přidat tři typy poznámek týkajících se svarů. Jedná se o značky svarů, úpravy svarových ploch a zobrazení svarových housenek. U našeho výkresu svařovaného rámu se budeme zabývat umístěním značek svarů.
Umístění značky svaru
Po zadání příkazu Značka svaru umístíme počátek odkazové čáry se šipkou na svařovanou plochu. Praporek odkazové čáry posuneme, umístíme a v místní nabídce zadáme volbu Pokračovat. Ve zobrazeném dialogu Značka svaru zadáme hodnoty určující požadovaný svar. Pro editaci zobrazené značky svaru použijeme místní nabídku. Zde můžeme upravit značku svaru, upravit šipku a přidat další odkazovou čáru se šipkou. Novou odkazovou čáru můžeme připojit na základní odkazovou čáru a pomocí vrcholových bodů po ní posouvat.