Pravidla pro tvorbu dokumentace v Autodesk Inventoru podle technických norem, 5. díl
Pravidla pro tvorbu výkresů sestav Výkres sestavení je určen pro sestavení montážní jednotky, přičemž za montážní jednotku je považován celý stroj (např. soustruh) nebo ucelená část stroje (např. lože…
Pravidla pro tvorbu výkresů sestav
Výkres sestavení je určen pro sestavení montážní jednotky, přičemž za montážní jednotku je považován celý stroj (např. soustruh) nebo ucelená část stroje (např. lože, převodovka) nebo svařovací sestavení (např. kryt motoru). Je tedy zřejmé, že u složitějších výrobků kreslíme ještě výkresy skupin a podskupin.
Výkres sestavení by měl obsahovat:
·Zobrazení montážní jednotky.
·Kótování hlavních a připojovacích rozměrů.
·Odkazy na jednotlivé položky (pozice).
·Údaje o svarech, pájených, lepených a jiných spojích.
·Popisové pole, ve kterém nevyplňujeme údaje o materiálu a polotovaru.
·Seznam položek (kusovník) umístěný na výkrese nebo odděleně na samostatném listu.
Výkres sestavení kloubového spoje
V kusové výrobě lze jednoduché pomůcky, přípravky apod. kreslit v tzv. kótovaném sestavení.
Podložený pohled
U některých sestav je dobré zobrazit polohu pohybujících se součástí, např. vymezení krajních poloh. K tomu slouží příkaz Pohled podložení, pomocí kterého můžeme zobrazit v jednom pohledu součásti sestavy ve více pozicích. Jako výchozí pohledem můžete použít základní, promítnutý nebo pomocný pohled.
Po zadání příkazu vybereme doplňovaný pohled a ve zobrazeném dialogu zadáme polohu součástí sestavy v poli Polohová a Pohledová reprezentace. Pro novou pozici určíme styl zobrazení.
Podložený pohled
Před použitím tohoto příkazu je nutné přidat nové pohledy a pozice ve složce Reprezentace v prohlížeči modelu sestavy. Např. na položce Pozice zadáme v místní nabídce Nová. V seznamu se vygeneruje Poloha1, která je zároveň nastavena jako aktivní. Změníme polohu pohyblivé součásti a volbu Aktivovat zadáme na položce pozice Hlavní. Výsledný efekt můžeme pozorovat ve výkresu.
Zápis pozic
Důležitou součástí výkresu sestavení jsou odkazy na části výrobků (pozice).
·Každá součást, skupina, podskupina aj., která je složkou vyšší sestavy, se označí jedním odkazem. Odkazy se zapisují čísly, k nimž lze v odůvodněných případech připojit písmeno velké abecedy.
·Všechny odkazy na jednom výkrese se zapisují stejným typem a stejnou výškou písma.Výška písma by měla být alespoň o stupeň větší než velikost písma použitého pro označení např. kót. Pokud je výška písma kót 3,5mm, doporučená výška pro odkazy je 7mm.
·Pozice se umísťují vně obrazů přednostně na praporek odkazové čáry. Další možnost umístění je k odkazové čáře, nebo do kroužku. U souvisejících položek (šroub, matice, podložka) se pozice umísťují na jednu odkazovou čáru.
Označování pozic
·Odkazy na stejnou část se uvádějí jen jednou a uspořádávají se přehledně buď vodorovně vedle sebe, nebo svisle pod sebou.
·Odkazové čáry mají být vedeny k příslušné položce šikmo a nemají se vzájemně křížit ani protínat s kótovacími čarami. Odkazová čára, praporek odkazové čáry i kružnice se kreslí tenkou souvislou čarou.
·Odkazová čára se ukončuje v ploše malým vyplněným kroužkem nebo krátkou tlustou čárkou, nebo na obrysové čáře šipkou.
·Číslování položek provádíme podle uspořádání sestavy, důležitosti částí (skupina, podskupina, díly, velké součásti, menší součásti apod.) a jiných logických důvodů. U nás je obvyklé rozdělení položek na části vyráběné a kupované a jejich vzestupné číslování.
V Autodesk Inventoru máme dvě možnosti zápisu pozic. Ručně po jedné položce, nebo automatickým pozivováním. U automatického pozicování musíme počítat s úpravou těch odkazových čar, které nám nevhodně protnou objekty nebo kóty.
Před vlastním pozicováním je vhodné uspořádat Rozpisku modelu sestavy a doplnit nastavení iVlastností u jednotlivých modelů součástí. Číslování pozic potom bude z této rozpisky převzato. Tvar pozice a velikost písma jsou přednastaveny ve výkresové šabloně v Editoru stylů a norem.
U automatického pozicování nejdříve vybereme pozicovaný pohled a po zobrazení dialogu vybereme komponenty pro pozicování. Vybereme umístění pozic a zadáme jejich polohu Horizontálně, Vertikálně, nebo Okolo. Velikostí odsazení řídíme vzdálenost mezi praporky pozic.
Automatické pozice
Při úpravách můžete změnit typ pozice, upravit hodnotu pozice a změnit odkazovou šipku. U spojení součástí (např. matice, podložka) můžete připojit pozice k jedné odkazové čáře.
Kótování v izometrických pohledech
Autodesk Inventor umožňuje kótování součástí i sestav v izometrických pohledech. Kóty jsou umísťovány do směrů odvozených z geometrie objektu. Stisknutím mezerníku můžeme přepínat rovinu umístění kót.
Ukázka kótování součásti a sestavy v izometrických pohledech