Autodesk Inventor a týmové řešení projektů, 5. díl
Proces nasazení CAx aplikací do práce týmu Pryč jsou doby kdy bylo nasazení elektronické tvorby dokumentace považováno spíš za doplněk a experiment. Za posledních deset let udělali vývojáři aplikací v…
Proces nasazení CAx aplikací do práce týmu
Pryč jsou doby kdy bylo nasazení elektronické tvorby dokumentace považováno spíš za doplněk a experiment. Za posledních deset let udělali vývojáři aplikací velký kus práce a díky jejich spolupráci máme k dispozici stále optimalizovanější oborové nástroje. Také Autodesk těmto potřebám neustále naslouchá a lze říci, že veškeré zkušenosti uplatňuje ve svých produktech. Existenci vhodného software řešení ovšem nelze považovat ještě za vítězství. Systematické nasazení nového software řešení má řadu úskalí a nutných kroků, kterým musíme věnovat zvýšenou pozornost. Dnešní díl našeho seriálu věnujeme právě těm oblastem, které patří do oblasti řešení nezbytného zázemí.
Vlastní proces nasazení aplikačního řešení má své pevně daná pravidla. Ta vychází jak z ekonomických, tak z technických podmínek. V posledních letech stále častěji vstupují do požadavků na volbu vhodného řešení navíc přímé zákaznické požadavky. Ty mohou jít v případě řešení kooperace až na úroveň velmi detailně propracované metodiky řešení projektu.
Základní aspekty ovlivňující nasazení aplikačního řešení do produkční činnosti společnosti
Rozhodující slovo jako v každém podnikání má samozřejmě čas. Rychlé a efektivní nasazení aplikačního řešení nejen z technického pohledu, ale také z pohledu „ovládnutí“ produktu uživateli má strategický význam. Proto je vhodné proces rozjezdu technologie důležité řešit komplexně a z globálnějšího pohledu. Ve výsledku pak znamená slovo „zvýšení konkurenceschopnosti produkční společnosti“ souhrn všech výše uvedených činností.
Jak zakoupit produkt Autodesk Inventor?
Produkty Autodesku lze zakoupit samozřejmě formou jednorázového nákupu jako každý jiný software. Daleko výhodnější je ovšem počítat s tím, že se produkty vyvíjí, modernizují a neustále rozšiřují o nové funkčnosti. Jistou možností je upgrade, ale celosvětovým trendem v oblasti licenčních modelů je jistá forma předplatného a udržovacích poplatků.
Abonentní program Autodesk Subscription je nový, jednoduchý způsob upgrade Vašich licencí produktů Autodesk. Jedná se o roční předplatné, kdy Vy jako zákazník získáváte veškeré upgrade, patche a nové verze, uvedené v období platnosti Vašeho Autodesk Subsciptionu zcela zdarma. Zaručuje Vám okamžitý přístup k nejaktuálnějším verzím v průběhu 1 roku platnosti Vašeho Subscription Programu. Službu Autodesk Subscription zi můžete zakoupit pouze s novou licencí poslední verze produktu a s upgradem nebo cross-upgradem na poslední verzi.
Výhody Autodesk Subscription programu jsou:
·Plánování nákladů
·Jednoduchost upgrade
·Máte stále aktuální verzi
·Kontrola nad licencemi přes web portál Autodesku
·Přístup k Autodesk Extesion pro Váš produkt
Na web portálu Autodesk Subscription Center máte možnost si prohlédnout podrobnosti a další důležité informace o Autodesk Subscription Programu, jako jsou nejrůznější reporty, seznam produktů obsažené v Subscription Programu, datum zahájení a ukončení, dodací adresa a kontaktní osoba. Autodesk subscription Program je platný celosvětově se stejnými směrnicemi pro všechny mezinárodní verze aplikací. Subscription Program lze zakoupit ke všem Autodeskovým produktům.
Pár slov o ochraně software a řešení licencí
Problematika správy software licencí v organizacích a firmách je vázána především na strategii jednotlivých výrobců. Existuje celá řada technických řešení tohoto problému, který je pro uživatele více, či méně přijatelný.
Z hlediska dostupnosti lze licenci rozdělit:
·fixní, která je přidělena jedné pracovní stanici s určitou možností přenositelnosti
·plovoucí, která je přidělována podle potřebnosti jednotlivým stanicím v síti
Licence jsou generovány podle smlouvy s dodavatelem software buď na neomezenou, nebo na časově omezenou dobu, která je závislá například na délce pronájmu software. V posledních několika letech je jistá forma pronájmu, nikoliv nákupu software u výrobců populární. Je jen otázkou zda-li je to vždy výhodné pro uživatelé, kteří nevyžadují neustálé modernizace svého software. Obecně, lze ale říci, že pronájem software vzhledem k jeho podstatě bude pro firmy stále výhodnější, než jednorázový nákup.
Vlastní technické řešení licencování je závislé na kombinaci ochranných prvků, které zajišťují monitorování startů příslušných aplikací, případně jejich modulů. Zde se objevuje několik standardních řešení:
·hardware klíč, který je umístěn na USB nebo LPT portu počítače a je řízen ovladačem (Sentinel, HASP, Rainbow)
·software řešení pomocí speciálních utilit, které fixují použití aplikace na konkrétním hardware (Elan, FlexLM)
·kombinace software a hardware řešení, které využívá licenčních utilit a hardware klíče (FlexLM)
Technické vybavení pro Autodesk Inventor a jeho certifikace
V počátcích CAD technologií byly aplikace tvořeny především pro operační systémy typu UNIX. Potřebný výkon výpočetní techniky musel být draze zaplacen a prakticky se dá říct, že tato technologie byla pro většinu uživatelů nedostupná. Zcela radikální změnu v této oblasti způsobila firma Microsoft. Ta i když v této oblasti nepůsobí, umožnila svým operačním systémem Windows NT provozovat na osobních počítačích i extrémně náročné aplikace. Pokrok ve vývoji hardware a snižování cen společně s obchodní politikou dnes umožňuje používat uživatelům techniku dostupnou za zlomek ceny původních systémů pro nasazení CAx technologií.
Prakticky již nenajdete na poli CAx produktů program, který by nebyl schopen provozu pod operačním systémem Windows NT nebo jeho následovníky Windows 2000 a Windows XP. Díky pokroku ve vývoji hardware je dnes vyřešena i největší slabina osobních počítačů a tou je grafická část systému. Profesionální standard pro zpracování grafiky, jakým OpenGL bezesporu je, můžeme dnes bez problému využít na lépe vybaveném PC.
Pro snadný výběr pracovní stanice po Autodesk Inventor je nejlepší cestou zvolit certifikovaný HW. Vlastní cestifikace zaručuje při dané sestavě HW a ovladačích precizní funkčnost aplikace i při řešení těch nejnáročnějších konstrukčních úloh.
Komponenty, kterým je nutné věnovat zvýšenou pozornost vedle výkonu procesoru a množství RAM
Při volbě počítače však nesmíme zapomínat také na ergonomii pracoviště. Práce na počítači je velmi náročná především z hlediska zatížení zraku. Uvažujme o délce pracovní doby a zjistíme, že zásadním požadavkem by měl být kvalitní display s vysokým rozlišením, kvalitou obrazu a dostatečnou obnovovací frekvencí. Obnovovací frekvence obrazu je v podstatě počet snímků za sekundu, které jsou vykreslovány obrazovkou monitoru. Jinak se tento parametr nazývá vertikální zobrazovací frekvence. Ze zkušebních testů a výzkumu jasně vyplývá, že tato hodnota „obrazového kmitání“ zatěžuje zrak v největší míře. Za ergonomickou hodnotu u CRT monitorů je považováno 85 Hz. Na monitorech s úhlopříčkou obrazu 19“ a větších vřele doporučujeme podstatně vyšší hodnoty, nejlépe 100 Hz. Pro LCD monitory mohou být hodnoty nižší, musí ovšem pracovat v doporučeném rozlišení daném počtem aktivních zobrazovacích bodů, jinak je obraz lehce rozmazaný (jedna z mála nevýhod LCD monitorů).
Vyhledávání ovladačů a jejich certifikací pro Autodesk Inventor
Osvojení funkčnosti Autodesk Inventoru
Autodesk Inventor Series poskytuje konstruktérům možnost i nadále využívat technologie, na které jsou zvyklí z minulosti, a které jsou založené na AutoCADu, a přitom se mohou postupně seznamovat s novými metodami 3D navrhování v programu Inventor. Autodesk Inventor Series umožňuje uživatelům přejít na novou technologii pohodlným tempem a s minimálním rizikem narušení chodu podnikání. Pro uživatele, kteří uvažují o využití programu Autodesk Inventor jako primárního návrhářského nástroje, představuje Inventor Series cestu pro uskutečnění přechodu. Mohou totiž udržovat svůj stávající systém práce založený na AutoCADu a současně se seznamovat s novou technologií.
Inovativní adaptivní technologie v jeho jádru poskytují požadovaný výkon při práci s velkými sestavami, což je pro strojní inženýry obrovská výhoda. Protože platforma Autodesk Inventoru je od základu postavena tak, aby umožňovala využití návrhových dat v celém hodnotovém řetězci, mohou podniky optimalizovat své obchodní procesy a sdílet informace se všemi svými partnery, čímž uspoří významné finanční prostředky.
Školení aplikací pro podelování má svá určitá specifika. Z pohledu metodiky se jedná především o zásadní změnu myšlení konstruktéra proti 2D navrhování. Výkresová dokumentace již nevzniká jako primární, ale jako sekundární produkt návrhového procesu. Je nutné si ovšem uvědomit, že výkres tvoří v minimálně 75% případů požadovaný výstup. Proto nesmíme zapomínat ani na standardní postupy 2D konstrukce. Za ideální vstup do výuky 3D adaptivního modelování jsou proto znalosti technického kreslení, norem a částečně 2D konstrukce.
·Úvod – základní seznámení s problematikou parametrického a adaptivního modelování. Pracovní prostředí Autodesk Inventoru.
·Než začnete – seznámení s pracovním prostředím Autodesk Inventoru. Zobrazení topologie modelu v Prohlížeči součástí. Nástroje pro řízení pohledu.
·Konstrukce náčrtů – teorie práce v soustavách pracovních a rovin, os a bodů. Konstrukce náčrtů pomocí geometrických vazeb a parametrických kót.
·Modelování součástí – modelování součástí pomocí parametrických náčrtů a konstrukčních prvků. Adaptivní modelování součástí řízených geometrií sestavy.
·Součásti z plechu – modelování součástí z plechu. Charakteristika problematiky modelování a optimalizované nástroje pro zpracování součástí z plechu.
·Modelování sestav – řešení stupňů volnosti součástí v sestavách. Nástroje a metodika pracování podsestav a sestav.
·Adaptivní modelování – efektivní postupy tvorby a generování variantních součástí a sestav pomocí adaptivního modelování s minimalizací matematických vztahů.
·Svařované sestavy – modelování svařovaných sestav. Tvorba základní sestavy, přípravné operace pro svařování a následné obrábění.
·Animace – animace montážních postupů pro řešení složitých a problematických montážních uzlů. Definice pohybových uzlů rozpadu sestav.
·Tvorba výkresů – tvorba výkresové dokumentace součástí a sestav. Pohledy, řezy, nástroje pro kótování.
·Potrubí a rozvody – nástroje pro tvorbu oborově zaměřených konstrukčních prvků (potrubí, kabely, apod.).
·Design Accelerator – nástroje pro podporu inženýrských výpočtů, generování součástí a řešení konstrukčních uzlů.
Výše uvedené informace jsou samozřejmě pouze obecnou osnovou témat, která musí být přizpůsobena nasazenému aplikačnímu řešení. V tomto bodě bych rád upozornil, že by měla být jednotlivá témata směřována více do výsledného řešení průřezové problematiky, než do rozsáhlého popisného objasňování funkčností software. Tento přístup se ukazuje jako daleko účinnější.