Autodesk Inventor a týmové řešení projektů, 6. díl
Současné trendy výroby, kdy je velmi často oddělena vlastní inženýrská část od výroby a na vývoji výrobku se podílí celá řada partnerských firem a subdodavatelů navíc nutí firmy stále více přemýšlet o…
Současné trendy výroby, kdy je velmi často oddělena vlastní inženýrská část od výroby a na vývoji výrobku se podílí celá řada partnerských firem a subdodavatelů navíc nutí firmy stále více přemýšlet o koordinaci týmové práce pomocí systémů pro výměnu a správu dat. Nutnost neustálého tlaku ze strany konkurence a požadavků zákazníků navíc výrazně zkracuje dodací lhůty nových výrobků a zvyšuje nutnost flexibility inovativního procesu.
CAD aplikace poskytují svým uživatelům nejen možnost realizace vlastního projektu, ale především díky nasazení 3D modelování přibližují virtuální model výrobku reálné situaci. Na vlastní návrh geometrie výrobku je možné navázat celou řadou inženýrských a technologických analýz. Virtuální výrobek se tak stává nejen návrhem, ale skutečným prototypem v digitální podobě.
Na počátku zpracování jakéhokoliv projektu je ale nezbytně nutné stanovit určitá pravidla, které postupně vedou k realizaci projektu. Pro stanovení optimálního rozdělení projektu musíme vždy vycházet z několika základních aspektů:
·hodinové kapacity jednotlivých vývojových týmů
·úroveň rozpracovanosti dílů z minulých zakázek
·množství a dostupnost normalizovaných a nakupovaných součástí
·rozvrstvení výrobního programu mezi jednotlivé dodavatele a subdodavatele
Každý z výše uvedených bodů má podstatný význam především na časový průběh projektu, který bývá vždy kritický. Z pohledu realizačního týmu je pak na rozhodnutí vedení projektu především otázka: „Jsme schopni realizovat projektovou přípravu bez subdodavatelů?“ V současné strojírenské praxi lze říci, že se stále častěji setkáváme s potřebou kooperace a rozvoje subdodavatelských vztahů.
Základní prvky ovlivňující plán realizace projektu
Pravidla pro realizaci projektu
Pro realizaci týmového projektu je nutné chápat především jeho komplexnost a individuální zodpovědnosti jednotlivých realizátorů. Subdodavatelé řešení si musí uvědomit, že jsou každý kritickým členem týmu, jejichž produkt (projekt) je vždy úrovní jejich práce zásadně ovlivněn. Při nerespektování tohoto pravidla lze považovat projekt celého týmu za prakticky nesplněný. Jedině a pouze soustředění se na kvalitu provedených prácí, a na hodnocení celku dává na výstupu požadované výsledky.
Strojírenství by bez subdodavatelů prakticky nemohlo existovat
Z hlediska technické realizace projektů existuje v praxi hned několik otázek, které jsou především ve fázi tvorby digitálního obsahu rozhodující. Systematický přístup k modelování součástí a sestav je základem každé úspěšné realizace týmově řešeného projektu. Na jeho začátku projektu s nástupem 3D technik již nestačí pouze stanovit pravidla pro organizaci a technické provedení projektu.
Stanovení pravidel pro modelování součástí nemá samozřejmě dopad pouze na vlastní tvorbu součástí. Poměrně výrazný efekt má sjednocení postupů modelování používaných při řešení projektu také pro tvorbu sestav. Mezi ta nejdůležitější hlediska patří:
·stanovení rozložení projektových dat a sjednocení jejich názvů
·vytvoření jednotného prostředí pro realizaci projektu z hlediska verze, service packů a nastavení aplikace
·sjednocení modelovacích technik a postupů, vytvoření seznamu zakázaných technik
·sjednocení atributů modelů a výkresů pro PDM systém, v praxi se tento prvek nazývá „data check“
·sjednocení kótovacích stylů, razítek
·sjednocení jazyka projektu
Základní oblasti, kterým je nutné věnovat pozornost z hlediska CAD
Samozřejmě je možné stanovit celou řadu jiných parametrů projektu, ale obecně lze říci, že ty výše uvedené patří bez ohledu na typ produkce společnosti mezi ty nejdůležitější. Podstatnou složkou přípravy realizace projektu je samozřejmě také zaškolení řešitelského týmu. Vzhledem k rozvoji projektové kooperace a spolupráce se subdodavateli, lze říci, že najít ideální obecné řešení a metodiku není jednoduché stanovit. Z tohoto důvodu je nutné vždy této oblasti věnovat dostatečnou pozornost a nepodceňovat žádnou z jejich oblastí. Podcenění by v opačném případě mohlo znamenat vznik nepříjemných a zdržujících nejasností a problémů.