portál uživatelů
softwarů Autodesk

Vrstevnice z ESRI Shape i s výškovou informací, 2. díl

Stavebnictví

1. Úprava geometrie a doplnění o nové hladiny Když otevřete panel Vlastností a vyberete určitou vrstevnici, zjistíte, že hodnota výšky vrstevnice je uvedena pouze v tabulce objektových dat (atrib…

Vrstevnice z ESRI Shape i s výškovou informací, 2. díl

1. Úprava geometrie a doplnění o nové hladiny

Když otevřete panel Vlastností a vyberete určitou vrstevnici, zjistíte, že hodnota výšky vrstevnice je uvedena pouze v tabulce objektových dat (atribut ELEVATION), avšak v Geometrii zatím obsažena není (Zdvih = 0)

Hodnoty obsažené v tabulce objektových dat bude tedy nutné převést na geometrii a to za pomoci dotazu na připojený výkres.

Aktuální výkres nejprve uložíte např. jako vrstev.dwg a zavřete jej.

Dále si otevřete nový čistý výkres – Soubor > Nový a jako soubor šablony výkresu (*.dwt) vyberete acad.dwt

Nyní již můžete připojit výkres, který jste právě uložili. Zvolíte možnost Map > Výkresy > Definovat/Upravit výkresovou sadu, v okně „Definice/Úprava výkresové sady“ stisknete tlačítko „Připojit“, čímž se Vám zobrazí nové dialogové okno, kde vyberete Váš výkres – tedy vrstev.dwg.

Pozn.: Pokud se Vám v horním drop-down menu aktuálního dialogového okna nezobrazí požadovaný disk, bude nutné ho nejprve přidat. To se provede tlačítkem „Vytvořit/Upravit zástupce“ . Tím se dostanete do dialogového okna „Správa zástupců disku“, kde zadáte název zástupce disku (tedy název, který chcete aby reprezentoval tento disk v programu Autodesk …) a aktuální cestu (buďto pouze disk např. D: a nebo úplnou cestu až k požadované složce). Poté kliknete na „Přidat“ a „Zavřít“.

Nyní tedy již můžete přidat požadovaný výkres – stisknete tlačítko „Přidat“ a potvrdíme OK.

Po připojení výkresu lze již začít s dotazováním. Z horního menu vyberete Map > Dotaz > Definovat dotaz. Ve skupinovém rámečku „Typ dotazu“ kliknete na tlačítko „Umístění“, v následujícím dialogovém okně vyberete jako typ hranice položku „Vše“ a potvrdíte OK. Poté v části „Mód dotazu“ zatrhnete volbu „Vykreslit“. Nakonec přejdete do posledního skupinového rámečku „Volby“, kde stisknete tlačítko „Změnit vlastnosti“.

V dialogovém okně „Nastavení změn vlastností“ můžete nyní provést již samotné změny geometrie a doplnit nové hladiny. Nejprve provedete dotaz na změnu nastavení geometrie (přiřazení výškových hodnot). V části „Vybrat vlastnost“ vyberete položku „Zdvih“ a v části „Výraz“ zadáte požadovaný textový řetězec (kliknete na tlačítko výraz, v následujícím dialogovém okně vyberete ze stromové struktury výškový atribut – tedy Tabulky objektových dat > Default_hypso > ELEVATION a potvrdíte OK, čímž se Vám automaticky vepíše podmínka do pole „Výraz“). Poté stačí kliknout pouze na tlačítko „Přidat“ a máte dotaz na geometrii nachystaný.

Aby byla vizualizace vrstevnic více přehledná, bylo by dobré každou pátou vrstevnici ještě navíc zvýraznit a to změnou nastavení tloušťky a barvy. Tímto by se potom rozdělily vrstevnice na hlavní (každá pátá vrstevnice) a vedlejší (vrstevnice mezilehlé). Aby bylo možné hromadně přiřadit jednotlivým vrstevnicím požadované vlastnosti (tloušťku a barvu), je nutné, aby se již v importovaném ESRI Shapefilu v atributové tabulce DBF nacházel atribut, jež bude nést informaci o těchto typech (o hlavních a vedlejších vrstevnicích). Pro tyto účely Vám poslouží v DBF tabulce sloupec TYPE, který obsahuje dvě hodnoty. Hodnotu 0 pro vrstevnice vedlejší a 1 pro vrstevnice hlavní. Postup bude tedy následující – ve stále otevřeném dialogovém okně „Nastavení změn vlastností“ vyberete v části „Vybrat vlastnost“ položku „Hladina“ a poté kliknete na tlačítko „Výraz“. V následujícím dialogovém okně „Výraz změny vlastností“ vyberete ze stromové struktury již zmíněný atribut TYPE – tedy Tabulky objektových dat > Default_hypso > TYPE a potvrdíte OK, čímž se Vám automaticky vepíše podmínka do pole „Výraz“).

V dalším korku nastavíte relaci mezi hodnotami z atributového sloupce TYPE a jednotlivými nově definovanými hladinami. Požadavek bude tedy takový, aby všechny vedlejší vrstevnice (s atributem TYPE = 0) byly obsaženy v hladině „Vedlejsi“ a všechny hlavní vrstevnice (s atributem TYPE = 1)byly součástí hladiny „Hlavni“.

Nejprve tedy kliknete na tlačítko „Rozsahy“ a v dialogovém okně „Definice tabulky rozsahů“ vytvoříte novou tabulku rozsahů (stisknete tlačítko „Nová“ a zapíšeme název tabulky – tedy např. „intervaly“). Dále ve skupinovém rámečku nazvaném „Podmínka“ vyberete jako operátor znak „=“, za hodnotu výrazu zvolíte číslo „0“ a na místo návratové hodnoty zapíšete text „Vedlejsi“, což bude název hladiny pro vedlejší vrstevnice. Takto definovanou podmínku nakonec přidáte do pole „Definice aktuální tabulky rozsahů“ a to stiskem tlačítka „Přidat“. Stejný postup bude i u hladiny s hlavními vrstevnicemi pouze s tím rozdílem, že na místo hodnoty výrazu „0“ zapíšete hodnotu „1“ a místo návratové hodnoty „Vedlejsi“ bude hodnota „Hlavni“. Pokud máte obě podmínky definované, můžete se stiskem tlačítka OK vrátit zpět do dialogového okna „Nastavení změn vlastností“. Zde v drop-down menu ve skupinovém rámečku „Výraz“ vyberete nově přidanou položku „intervaly“ a kliknete na tlačítko „Přidat“.

Nyní by měly být v části „Aktuální změny vlastností“ obsaženy dva zápisy, jež definují nastavení vlastností pro zdvih a hladinu. Pokud bude vše v pořádku stisknete opět OK a v okně „Definovat dotaz Připojené výkres(y)“ stisknete tlačítko „Spustit dotaz“.

Abyste se v dalším postupu mohli dostat ke všem potřebným nabídkám, změníte si v AutoCAD Civil 3D 2007/2008 opět pracovní prostředí a to na „3D modelování AutoCAD“. V případě AutoCAD Map 3D 2007/2008 ponecháte prostředí na „Mapa klasická“.

V tuto chvíli můžete již nastavit barvu a tloušťku pro hlavní i vedlejší vrstevnice.Z horního menu vyberete Formát > Hladina. Ve správci hladin zvolíte pro hladinu „Hlavni“ barvu o hodnotě 22 a tloušťku čáry nastavíte na 0,30 mm. U druhé hladiny s názvem „Vedlejsi“ nastavíte barvu na hodnotu 31 a tloušťku ponecháte „Výchozí“.

Když se nyní nazoomujete na oblast vrstevnic (Zobrazit > Meze) měly by se vykreslit vrstevnice již ve dvou barvách a dvou tloušťkách.

Pozn.: V případě špatného vykreslení barev zkuste zkontrolovat, zda-li je barva u všech vrstevnic nastavená na „DleHlad“. Pokud ne, vyberte všechny vrstevnice a v panelu vlastností změňte údaj u atributu „Barva“ (v části „Obecné“) na „DleHlad“.

 

Pozn.: Pokud se nevykreslily vrstevnice v nadefinované tloušťce, mohlo by tento problém vyřešit povolení zobrazení tloušťky čáry v dialogovém okně „Nastavení tloušťky čáry“. V horním menu vyberete Formát > Tloušťka čáry a v následujícím dialogovém okně zatrhnete volbu „Zobrazit tloušťku čáry“.

Správnost výsledného dotazu si lze také jednoduše zkontrolovat a to hned dvěma způsoby. Jednak v panelu vlastností a jednak také vizuálně.

Nejprve provedete kontrolu v panelu vlastností. Vyberete jednu vrstevnici a podíváte se na kartě „Vlastnosti“ do části „Geometrie“, jaká je hodnota u atributu „Zdvih“. Pakliže je rovna hodnotě uvedené v objektových datech „OD:Default_hypso“ pod atributem „ELEVATION“, lze říci, že dotaz proběhl úspěšně.

Vizuální zhodnocení potom uskutečníte tak, že rozbalíte nabídku Zobrazit > Orbita > Volná orbita a natočíte si celý model do polohy dle vlastní volby. Pokud byl postup proveden v pořádku, měly by všechny vrstevnice kopírovat pomyslný 3D reliéf.