Autodesk Inventor a týmové řešení projektů – 11. díl
Integrace produktů Autodesku v nativním formátu DWG Spojení funkčností produktu Inventor a AutoCAD jsou uživateli produktů společnosti Autodesku velmi dobře vítány. Vzájemné využití obou produktů je …
Integrace produktů Autodesku v nativním formátu DWG
Spojení funkčností produktu Inventor a AutoCAD jsou uživateli produktů společnosti Autodesku velmi dobře vítány. Vzájemné využití obou produktů je časté především u rozsáhlejších investičních zakázek, které v sobě integrují například technického řešení staveb a vlastního výrobního parku. Autodesk přichází ve své nové verzi s technologií DWG TrueConnect, která zajišťuje výraznou integraci 2D a 3D návrhových dat. Umožňuje přímo číst a zapisovat soubory ve formátu *.dwg bez použití překladačů a při zachování plné asociativity s 3D návrhovými daty. Jedná se o další výrazný krok Autodesku v upevnění pozice mezinárodně nejrozšířenějšího nativního formátu pro ukládání technické dokumentace.
Formát DWG lze již využít pro tvorbu dokumentace v Autodesk Inventoru nativně, to znamená bez využití exportních a importních filtrů přímo jako výkresové šablony. Veškerou vytvořenou dokumentaci, pohledy, kóty, značky, lze přímo načítat do AutoCADu pro jejich další zpracování
Výkresovou dokumentaci původně navrženou ve 2D můžete doplňovat o pohledy nově vytvořené v Inventoru. Autodesk Inventor vytvoří z jednotlivých pohledů bloky AutoCADu, které můžete snadno přenést do původních výkresů. Tato funkce se dá efektivně využít především při tvorbě sestav. Další funkcí je synchronizace šablon. Po otevření souboru DWG v Autodesk Inventoru jsou automaticky vytvořeny hladiny, styly kótování a textu založené na stylech AutoCADu.
Bloky z Autodesk Inventoru využité v AutoCADu zpracované pomocí DWG TrueConnect
Druhou možností je tradiční přímé načtení 2D dat do náčrtové roviny pomocí volby Vložit soubor aplikace AutoCAD dostupné v panelu 2D náčrtu. Výkresy vytvořené v Inventoru můžete ukládat do souboru DWG. Tímto umožníte zobrazení, odměřování a tisk v AutoCADu, vše při zachování plně asociativní aktualizace výkresů.
Šíření dokumentace pomocí datových sítí
Z pohledu šíření dokumentace pomocí Internetu je stále aktuálnější vytvoření speciálních grafických formátů, které by umožňovaly snadný přístup k elektronické podobě výkresové dokumentace. Výrobci grafických aplikací si již dlouhá léta lámou hlavu s tím jak vytvořit v této oblasti „odvětvový standard“.
V oblasti CAx aplikací mají pro zobrazování 2D a 3D grafiky rozhodující slovo:
- Nativní aplikační formáty – jedná se o formáty, které jsou zpracovávány pomocí jednotlivých aplikací. Jejich přenositelnost je vázaná často na různá technická a licenční omezení. Do této oblasti patří u Autodesku přededvším formát DWG.
- Výměnné formáty – jsou grafické formáty, které byly vytvořeny za účelen přenosu grafické informace mezi aplikacemi různých výrobců. Byly vytvořeny často ve spolupráci několika firem zabývajících se oblastí CAx a umožňují s určitým omezením předávání 2D a 3D objektů. Tyto formáty nejsou ovšem optimalizovány pro oblast elektronického šíření. Patří sem například formát DXF.
- Distribuční formáty – jedná se o formáty vytvořené se záměrem jejich snadného šíření prostřednictvím Internetu. Pro zobrazení těchto formátů potřebujete většinou volně dostupný prohlížeč, jehož samostatný modul bývá integrován do Internetového prohlížeče (Internet Explorer, Mozilla…). V této oblasti má své výrazné místo celá řada formátů. Mezi ty nejpoužívanější patří v posledních letech především formát PDF firmy Adobe a DWF firmy Autodesk.
My se zaměříme pouze na dva nejvýraznější formáty, které jsou v poslední době ukázkovým řešením pro elektronické šíření dokumetace.
Pracujeme s nativním formátem DWG
DWG je bezesporu nejrozšířenějším nativním souborovým formátem, který je stěžejní pro ukládání dat v produktech Autodesku, tedy nejen v AutoCADu, ale i v aplikacích oborově laděných, které nazýváme vertikálně orientovaná řešení. Autodesk v loňském roce vypustil na trh celou řadu novinek. Mezi nimi lze uvést i zcela nový prohlížeč nativního formátu DWG. Někteří ze čtenářů jistě namítnou, že prohlížeč tady máme již dlouho, ale je nutné si uvědomit, že Autodesk Design Review 2008 je určen pouze pro zpracování internetově orientovaného formátu DWF, nikoli k prohlížení plnohodnotných zdrojových výkresů. Autodesk tak vyslyšel prosbám uživatelů a více než rok po zastavení projektu Volo View (DWG, DWF, DXF) vypustil na svět zcela novou aplikaci určenou pro prohlížení formátu DWG a DXF.
Interface prohlížeče připomíná prostředí AutoCADu (verifikace nativity formátu vpravo dole)
Poskytuje tak uživatelům možnost spolupráci a týmovou kooperaci opět realizovat na formátu DWG. Aplikace DWG TrueView je zdarma k dispozici na download serveru Autodesku. Již svou velikostí (přes 100 MB instalace) napovídá, že se nejedná o produkt určený pro náhledování výkresů, ale především o nástroj, který bude využit uvnitř firem a organizací pro zpracování nativního formátu. Jak je již u Autodesku zvykem, je v prohlížeči zakomponována také podpora nejnovějšího formátu, který je využit v AutoCADu 2007 a odvozených produktech. Interface prohlížeče je velmi podobný AutoCADu, obsahuje i horkou novinku letošního jara a tou je verifikace nativity formátu DWG. Výborně je proveden tisk dokumentů. Je prakticky identický s tím, který najdete v AutoCADu.
V DWG TrueView můžete efektivně spravovat také hladiny
K prohlížeči je možné mít pouze jedinou výtku a tou je nepoužitelnost prohlížeče pro formáty DWF, případně další. Název to již dává najevo, ale na trhu schází komplexní nástroj, který by uměl „strávit“ všechny nativní formáty používané Autodeskem. Možná důvod k zamyšlení. Autodesk má dnes ve svém balíku již několik prohlížečů, ale žádný nepodporuje současně všechny jeho nativní formáty. Osobně si myslím, že řešení komplexní, postavené na zásuvných a průběžně aktualizovaných modulech podle verzí produktů by bylo u takto určené aplikace daleko vhodnější a především uživatelsky přívětivější.
Publikování dokumentace pomocí formátu DWF
je formátem vytvořeným Autodeskem přímo pro elektronické šíření technických dokumentů. Otevřený formát DWF optimalizovaný pro oblast CAD umožňuje rychlé, efektivní a bezpečné elektronické publikování výkresových a návrhových dat v prostředí sítě internet a intranet, s minimálními nároky na kapacitu přenosového pásma. Prezentace CAD či GIS výkresů, map a modelů na Intranetu nebo internetu je pomocí DWF technologie velmi rychlá a snadná.
Nespornou výhodou formátu DWF je možnost přenosu 3D dat včetně objektového stromu
DWF je otevřený formát publikovaný pomocí popisu specifikace jako zdrojový kód DWF Toolkitu. DWF využívá standardy (ZIP/XML/OpenHSF/JPG/PNG/W3D) a nabízí bezplatné nástroje pro publikování i prohlížení. Publikování výkresů do formátu DWF (2D i 3D) je možné ze všech produktů firmy Autodesk (AutoCAD již od AutoCADu Rel.13, Inventor, Revit, Architectural Desktop, Map, MapGuide, VIZ, 3ds max 8, DWG TrueView, …), a dnes už i z většiny ne – Autodesk CAD aplikací (MicroStation, SolidWorks, Pro/Engineer, Catia, UGS NX, Solid Edge, atd.) Pomocí efektivního formátu pro publikování CAD dat – DWF – lze tak snadno pracovat i s 3D modely Autodesk Inventoru, ADT či Revitu, včetně informací o stromu sestavy a o fyzických vlastnostech modelu. K dispozici jsou též prohlížeče formátu DWF pro další platformy (PocketPC, Mac OS X, Java… – např. CADviewer, inViso, Brava, Myriad…). Základní vlastnosti formátu DWF jsou:
- DWF formát představuje nástroj, který je připraven pro tisk, obsahuje podporu více stránek, ochranu heslem a používání metadat.
- Soubory jsou kompaktní, snadno se přenášejí prostřednictvím elektronické pošty a jejich prohlížení je možné pomocí programu Autodesk Autodesk Design Review 2008, který představuje zcela nenáročnou, volně dostupnou aplikaci.
- Uživatelé produktů společnosti Autodesk (AutoCAD, Autodesk Inventor, Autodesk Architectural Desktop, Autodesk Map atd.) dokáží vytvářet soubory ve formátu DWF bez nutnosti pořizovat další softwarový program.
- Díky nejnovější verzi formátu DWF 6 mohou projektanti vybírat pouze ta data návrhů, hladiny, pohledy nebo styly tisku, které mají pro příjemce nějaký význam.
- Formát podporuje sady listů, díky kterému mohou projektanti generovat kompletní sady rozsáhlých návrhů, stránek a rozvržení do jediného souboru DWF.
- Nástroj DWF Toolkit umožňuje uživatelům vytvářet aplikace, které dokáží číst a zapisovat sady výkresů o více listech.
Pro prohlížení a tisk DWF dat lze použít především bezplatného Autodesk Autodesk Design Review 2008 s podporou formátu DWF6. Autodesk Autodesk Design Review 2008 od verze 5.0 podporuje 2D i 3D data, verze 6.0 navíc atributy bloků, mapové knihy a náhled před tiskem, nová verze 6.5 navíc kombinované 2D/3D DWF soubory, řezy 3D tělesy, manipulaci se součástmi sestav, přetahování DWF do Office aplikací a posílání e-mailem.
K dispozici je navíc nástroj Autodesk DWF Composer, který umožňuje i snadné elektronické připomínkování a skládání DWF souborů do projektových knih. DWF Composer je aplikace usnadňující týmovou spolupráci během procesů projektování a konstruování. DWF Composer umožňuje efektivní elektronickou výměnu CAD dat, jejich prohlížení, revize, tisk, připomínkování a poznámkování.
DWF soubory lze konvertovat navíc z formátu HPGL2. Pro tisk z Windows aplikací do souborů formátu *.DWF slouží driver Autodesk DWF Writer (bezplatný systémový ovladač pro Windows) a Autodesk DWF Writer for 3D. Autodesk DWF Writer obsahuje i plug-in moduly pro Office aplikace, Visio, ArcGIS a Adobe Acrobat. Autodesk tak poskytuje nástroje pro bezplatné vytváření, zobrazování a tisk souborů ve výměnném formátu DWF.