Hledáme zajímavé projekty pro školení – 3. díl
Neodmyslitelnou součástí konstrukce plynového zapalovače je tryska plynu s možností uzávěru a regulace intenzity plamene. Právě tato část každého zapalovače je konstrukčně složitá. Skládá se z&nb…
Neodmyslitelnou součástí konstrukce plynového zapalovače je tryska plynu s možností uzávěru a regulace intenzity plamene. Právě tato část každého zapalovače je konstrukčně složitá. Skládá se z několika nezávisle pohybujících se dílů. Řešení našeho úkolu začneme návrhem vlastní plynové trysky. Pro zjednodušení úlohy neřešíme vnitřní mechanismus uzavírání trysky. Navrhujeme tedy pouze její tvar se závitem a rýhováním pro přenos kroutícího momentu z regulační páčky.
Konstrukce trysky regulátoru plynu
Konstrukčně se jedná o součást, které základní tvar vytvoříme v Autodesk Inventoru pomocí příkazu rotace. Vlastní náčrt rotované trysky je výhodnější rozdělit na několik samostatných segmentů. Konstrukce je jednodušší jak z hlediska tvaru, tak z hlediska řešení stupně parametrizace.
Dalším krokem v konstrukci plynové trysky je vytvoření obvodového vroubkování, které přenáší kroutící moment z regulační páčky na vlastní trysku. Finálním konstrukčních prvkem je závit s velkým stoupáním zajišťující pohyb plynové trysky. Pro efekt lze na součásti upravit na úrovni vlastností ploch materiály.
Finální tvar regulátoru plynu
Plynová tryska je vytvořena jako samostatná součást. Na rozdíl od základny mechaniky nebyla cvičně vytvořena v sestavě. Nastává tedy vhodná chvíle vysvětlit uživatelům základy pro skládání sestav pomocí 3D vazeb. Na tomto místě bych rád zdůraznil, že je v této fázi příkladu detailně popsat především vazbu vložit a její význam především pro normalizované díly typu šroub, čep apod. Poměrně důležitou fází tvorby sestav je stanovení referenčních dílů, které jsou považovány při tvorbě sestavy za základny.
Vložení regulátoru pomocí vazby
Regulační páčka plynu, která dovoluje otáčení a tím posun trysky je typickou součástí, která má poměrně složitý obvodový tvar. Její návrh by byl pomocí tradičního postupu modelování relativně pracný. Je ovšem ideální ukázkou pro vytvoření odvozené geometrie pomocí projekce již existující geometrie. Ta je převzata ze vsazené plynové trysky a tvoří tak základ geometrického návrhu. Tělo páčky je tvořeno klasickým vysunutým konstrukčním prvkem.
Náčrt páčky regulátoru vytvořený pomocí projekce a referenční geometrie
Zajímavým prvkem návrhu zapalovače může být podle úrovně znalostí uživatelů také návrh škrtacího kamínku a přítlačné pružiny. Pružinu lze vytvořit pomocí spirály, nebo u pokročilejších uživatelů vygenerovat pomocí generátoru typizovaných konstrukčních prvků. Tato úloha může být také pěknou ukázkou vedoucí k zefektivnění tvorby návrhu související s využitím funkčního navrhování ve vyšších verzích Autodesk Inventoru. Při využití promítané referenční geometrie je nutné mít vždy na paměti její detailní svázanost s původní geometrií součásti. Z pohledu realizace projektu máme v tuto chvíli hotovu další funkční část sestavy zapalovače.
Finální tvar regulátoru plynu, páčky a uhlíku
Součástí plynového zapalovače je také páka uzávěru plynu. Je integrována jako součást škrtacího kolečka a tvoří spolu s ním dva základní konstrukční prvky pro zážeh plamene. Konstrukčně není páka uzávěru plynu nijak fixně uložena. Z jedné strany jejímu pohybu zabraňuje škrtací kolečko, z druhé doraz, který je součástí páky uzávěru plynu.
Konstrukce základu uzávěru plynu
Součást lze vytvářet jak v sestavě, tak samostatně. Volba metodiky záleží na uživateli. Vzhledem k volnému uložení tohoto konstrukčního prvku doporučuji ovšem její samostatnou realizaci, nezávislou na okolní geometrii součástí. Součást je vhodné vytvářet postupně jednoduchým vysunutím náčrtů ze základní, případně z pomocné pracovní roviny.
Náčrty pracovní geometrie
Páka uzávěru plynu je navíc velmi pěknou ukázkou součásti, u které existuje hned několik cest k řešení. Výše uvedený obrázek je typickou modelovou situací řešení složené geometrie pomocí efektivního zjednodušení její topologie. Součásti složitějších a náročnějších tvarů jsou rozloženy na jednodušší segmenty. Nejen, že se tím zvyšuje přehlednost topologie modelu, ale současně existuje snadnější cesta k dodatečné modifikaci příslušného konstrukčního prvku.
Vybrání a sražené hrany
Finalizace mechaniky plynové trysky se skládá již pouze z doplnění případných 3D vazeb a optimalizace poloh jednotlivých dílů.
Finální konstrukce mechaniky zapalovače