Potřebujete více RAM pro svůj CAD?
Operační paměť a její velikost. Věc, která zajímá prakticky každého uživatele 3D systémů. Nejen, že ji není nikdy dost, ale s nástupem nových operačních systémů potřeba její velikosti rapidně nar…
Operační paměť a její velikost. Věc, která zajímá prakticky každého uživatele 3D systémů. Nejen, že ji není nikdy dost, ale s nástupem nových operačních systémů potřeba její velikosti rapidně narůstá. Díky koncepci architektury osobních počítačů se ovšem můžeme velmi rychle dostat na jistá omezení a zjistíme, že rozšíření paměti nebude až tak snadně řešitelný problém.
Existují totiž zcela zásadní omezení, které definují velikost adresovatelné paměti pod operačními systémy. Tyto velikosti, které se zdály před pár lety snem, jsou dnes zcela reálným limitem omezujícím práci s aplikacemi, které vyžadují velké množství operační paměti.
Jaké jsou limity?
Limity ve velikosti adresovatelné paměti jsou dány především platformou HW a potažmo architekturou operačního systému. Rozhodujícím parametrem je datová šířka, se kterou operační systém přistupuje ke zpracování dat. Pokud prolistujete databázi informací Technetu najdete následující čísla:
-32-bit verze Windows XP
-32-bit verze Windows Vista Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, and Ultimate:4GB
-32-bit Windows Vista Starter:1GB
-64-bit verze Windows Vista Home Basic:8GB
-64-bit verze Windows Vista Home Premium:16GB
-64-bit verze Windows Vista Business, Enterprise, and Ultimate:128GB
link: http://msdn2.microsoft.com/en-gb/library/aa366778.aspx
Jedná se o čísla, která jsou poměrně neúprosná. A z letmého pohledu uživatel usoudí, že cesta ke zvýšení operační paměti, která je k dispozici vede prakticky pouze výměnou operačního systému s 32 bitovou za 64 bitovou architekturu.
Neexistuje opravdu jiné řešení?
Záměna operačního systému samozřejmě není jednoduchá. Úskalí je celá řada, od toho, že se Windows XP prakticky nedodávají ve své 64 bitové verzi v češtině až po nutnost použití zcela jiných ovladačů hardware. Při docela běžné dostupnosti čipových sad podporujících běžně 8 GB operační paměti jistě stojí za to hledat i jiná řešení.
Poznámka: Rád bych upozornil, že následující postup je sice oficiálně podporován platformou Windows 32 bitů, ale není k němu dostatek informací z pohledu Autodesku. Z tohoto důvodu doporučuji jeho aplikaci předem otestovat na vašem hardware, než jej začnete využívat při práci na projektu.
Řešením může být rozšíření adresovatelné paměti, pomocí technologie, která je obsažena v procesorech novější třídy. U společnosti Intel se jedná standardně o procesory Pentium Pro a vyšší. Přesná definice využití této funkce ve Windows 32 bit je tato:
Rozšíření fyzické paměti (PAE) X86 umožňuje softwaru se sadou rozhraní API AWE (Address Windowing Extensions) v počítači s procesorem Intel Pentium Pro či vyšším a více než 4 gigabajty (GB) fyzické paměti mapovat více fyzické paměti na virtuální adresní prostor aplikací. Fyzicky se jedná o zvětšení adresace paměti z 32 bitů na 36 bitů. To znamená velikost adresovatelné paměti ze 4 GB na 64 GB.
Rozšíření fyzické paměti (PAE) X86 přináší výhody i aplikacím, které nevyužívají sadu rozhraní API AWE, protože operační systém využívá větší fyzickou paměť, která snižuje potřebu stránkování a tedy zvyšuje výkon. Rozšíření také přináší výhody konsolidačním serverům, které jsou hostiteli více aplikací.
Aplikace, které pracují s velkým množstvím dat, dosahují lepšího výkonu, protože udržují data v paměti, nikoli na disku. Rozšíření fyzické paměti (PAE) X86 může významně zvýšit výkon následujících typů aplikací:
-databáze, například Microsoft SQL/E 7.0 či vyšší,
-vědecké a konstruktérské aplikace, například aplikace pro výpočet dynamiky kapalin,
-aplikace statistické analýzy provádějící rozsáhlé vyhledávání dat.
Tato funkce je podporována standardně jako novinka ve Windows XP SP2 a ve Windows Vista. Není ovšem standardně povolena, protože je podporována pouze některými typy hardware. Přesnou specifikaci najdete zde:
http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/windowsserver2003/cs/library/
ServerHelp/32da8fd0-23f4-4dd4-b5f0-f2b45bb042b3.mspx?mfr=true
Spolu s technologií rozšířené adresy je k dispozici ve Windows starší funkce 4-gigabyte tuning (4GT), tato funkce námi nebyla ovšem testována. Fyzicky se jedná o změnu parametru /PAE na parametr /3G.
Funkci PAE lze aktivovat u Windows XP 32 bitů modifikací inicializačního souboru boot.ini:
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional“ /noexecute=alwaysoff /fastdetect /PAE
Rozšíření fyzické adresy je viditelné po restartu PC
Úspěšnou změnu nastavení rozšíření fyzické adresy zjistíte přímo podle dialogového panelu vlastností systému Windows. Bohužel tato změna je identifikovatelná pouze tímto indikátorem, vlastní analytické nástroje paměti Windows zůstávají pracovat bez rozšíření (Task Manager).
Pokud si koupíte 4GB RAM, a budete mít moderní chipset, použijete z nich v libovolném 32-bitovém operačním systému maximálně 3.0 – 3.5 GB (dle připojených periférií s přímým mapováním paměti).
Pozor na výběr operační paměti
Jedná se již o letité pravidlo, které je nutné respektovat při návrhu jakékoli počítačové sestavy. Operační paměť musí splňovat nejen podmínky určené frekvencí na sběrnici, ale musí mít také správné časování při správném napájení.
Rád bych podotkl, že výběru pamětí musíme věnovat opravdu detailní pozornost. Takto výkonné systémy, pracující prakticky na hranici možností čipové sady a hlavních komponent jsou citlivé i na poměrně malé odchylky v jejich parametrech. Chybně zvolenou paměť poznáte prakticky hned při instalaci operačního systému v podobě modrých obrazovek, restartů systému.
Více informací najdete zde: http://www.designtech.cz/c/it-reseni/