Hledáme zajímavé projekty pro školení – 4. díl
Předposlední součástí našeho příkladu je návrh škrtacího kolečka zapalovače. Jedná se o konstrukčně jednoduchou součást, kterou lze vytvořit jako samostatný díl a umístit jej pomocí prostorových vazeb…
Předposlední součástí našeho příkladu je návrh škrtacího kolečka zapalovače. Jedná se o konstrukčně jednoduchou součást, kterou lze vytvořit jako samostatný díl a umístit jej pomocí prostorových vazeb přímo do sestavy. Můžete samozřejmě využít také postupů adaptivního modelování a projekce geometrie s referencemi. Vlastní základ škrtacího kolečka vytvoříme rotací náčrtu, případně skládáním válců „na sebe“. První postup zvolíme v případě, že budeme modelovat škrtací kolečko odděleně, druhý naopak při využití adaptivní projekce.
Náčrtová rovina definující pozici prvku
Konstrukci obvodového drážkování škrtacího kolečka je možné realizovat kruhovým polen náčrtu, případně konstrukčního prvku tvořeného jedním segmentem pole. Doporučuji v tomto případě vždy zvolit postup tvorby pole z hotového konstrukčního prvku. Právě u pole vytvářeného na úrovni náčrtu často dochází ke kolizím geometrie, případně k nemožnosti náčrt vyhodnotit a využít pro vytvoření odpovídajícího konstrukčního prvku. Navíc pole vytvořené již na úrovni náčrtu je nepřehledné.
Pole konstrukčních prvků
Obdobný postup tvorby geometrie použijeme u škrtacího kolečka na druhém a třetím obvodu. Všechna pole musí být samozřejmě svými parametry optimalizována podle rozměru a tvaru vroubkování. V našem případě vystačíme s jednoduchou postupnou modifikací počtu prvků pole. I tato zdánlivá maličkost patří v parametrickém modelování k ukázce výhod 3D návrhu. Řešení optimalizace návrhu pole na úrovni 2D by bylo výrazně pracnější.
Konstrukční prvek škrtátka – náčrt
Poslední součástí našeho projektu sestavy zapalovače je výlisek plechového krytu mechaniky zapalovače. Ten je nejčastěji tvořen taženou součástí z tenkého plechu. Konstrukce tohoto dílu není ovšem vhodná pro zpracování v modulu pro tvarování plechových dílů, který je spíš vhodný pro tradičně ohýbané plechy. Proto využijeme pro konstrukci tohoto dílu příkazu pro vysunutí a tvorbu skořepiny.
Polotovar krytu mechaniky zapalovače
Jednotlivé konstrukční prvky skořepiny lze modifikovat tradičním odčítáním objektů tvořených jednoduchými náčrty. Postupně tak získáme tvar krytu mechaniky zapalovače bez odpovídajících zaoblení, které jsou dány poloměrem ohybu plechu v průběhu tahu.
Konstrukce vybrání
Finální efektu tažených hran dosáhneme postupným zaoblením hran krytu. Ideální je postupovat od vnitřních rádiusů ke vnitřním, které jsou zvětšeny logicky o tloušťku plechu. Vycházíme samozřejmě v tomto případu s teoretickou polohou neutrální roviny ohybu. Kryt usadíme do příslušné polohy v sestavě opět pomocí prostorových vazeb.
Finální tvar krytu
A jsme ve finále. Realizovaný projekt svým rozsahem odpovídá přibližně čtyřem dvouhodinovým lekcím doprovozených instruktáží a komentáři školitele. Může být výborným nástrojem také pro demonstraci řady základních příkladů ve spojení s efektivními postupy adaptivního modelování. Samozřejmě tento projekt je vhodný pro tvorbu různých variantních modifikací ve výuce na škole.
Hotový projekt