AutoCAD Raster Design – multispektrální a mutliframe snímky
Pomocí obsáhlé sady nástrojů začleněné v produktu AutoCAD Raster Design mohou projektanti integrovat rastrová data do všech druhů projektů a ty pak čistit, editovat nebo v případě skenovanýc…
Pomocí obsáhlé sady nástrojů začleněné v produktu AutoCAD Raster Design mohou projektanti integrovat rastrová data do všech druhů projektů a ty pak čistit, editovat nebo v případě skenovaných výkresů i vektorizovat bez nutnosti nákladného překreslování či převodů.
Vyždímejte z Vašeho „rastrového vlastnictví“ co nejvíce a pomocí produktu AutoCAD Raster Design začleňte skenované výkresy, mapy a fotografie do Vašich projektů a vylepšete tak Vaše projekční a rozhodovací procesy.
Tento článek vyzdvihuje možnosti a nástroje produktu AutoCAD Raster Design 2008 pro zpracování multispektrálních a multiframe snímků.
Formáty multispektrálních a mutliframe rastrů
AutoCAD Raster Design 2008 rozšiřuje Vaše možnosti využívat mutispektrální obrazová data díky podpoře tří dalších široce používaných formátů: QuickBird od společnosti DigitalGlobe, NITF (National Imagery Transmission Format) a FAST z Landsatu. Mnoho dat produkovaných v těchto formátech nese označení multiframe, tzn. že obsahují více obrázků či stran v samostatných rámcích. AutoCAD Raster Design 2008 umí s multiframe snímky pracovat velmi efektivně.
QuickBird
Satelit QuickBird společnosti DigitalGlobe byl na oběžnou dráhu vypuštěn v roce 2001 a nabízí celosvětové pokrytí v největším v současné době dostupném obrazovém rozlišení v komerční sféře. Barevné multispektrální snímky z družice QuickBird jsou dostupné s minimální velikostí pixelu 2,4 metru a snímky v panchromatickém pásmu dosahují prostorové podrobnosti 60 cm. Kombinací těchto formátů lze vytvořit zostřené barevné snímky s prostorovým rozlišením 60 cm na pixel. Při takové rozlišení a vhodném kontrastu je již možné rozpoznat jednotlivé postavy na zemském povrchu. Mutlispektrální snímky jsou dostupné ve čtyřech standardních spektrálních pásmech: v modrém, zeleném, červeném a blízkém infračerveném. Využívaným souborovým formátem je GeoTIFF, a to buď 16ti bitový nebo konvertovaný od 8bitové hloubky pro jednodušší zpracování.
• Vzorové snímky: www.digitalglobe.com/sample_imagery.shtml
• Zdroj snímků: www.digitalglobe.com/order.shtml
National Imagery Transmission Format (NITF)
Formát National Imagery Transmission Format je primárně využíván agenturami a ministerstvy vlády Spojených Států, speciálně pak ministerstvem obrany. AutoCAD Raster Design 2008 podporuje všechny verze tohoto formátu včetně té nejnovější – Standard 2.1. Protože je tento formát také velmi rozšířený mezi členy NATO (North Atlantic Treaty Organization), je tato verze někdy označována také jako NATO Secondary Image Format (NSIF).
Snímky NITF mohou obsahovat složitou strukturu složenou z obrazových výřezů, grafických překryvů a velkých objemů metadat. Některé soubory NITF zahrnují sadu příbuzných snímků zarovnaných v jedné matici. Jestliže s těmito daty pracujete, může se Vám stát, že budete potřebovat pouze malý výřez, který budete chtít dále použít ve výkresu. Tento úkol hravě zvládnete v prostředí AutoCAD Raster Design 2008,které můžete využít pro výběr jednoho nebo více obrázků, editovat je a poté je ukládat do jiných běžně používaných formátů jako jsou TIFF nebo JPEG.
•Vzorové snímky:
www.gwg.nga.mil/ntb/baseline/software/testfile/Nitfv2_1/scen_2_1.html
Landsat FAST
AutoCAD Raster Design s multispektrálními daty ze satelitu Landsat GeoTIFF pracuje od verze 2005. Současná verze produktu zahrnuje podporu také pro formát Landsat FAST L7A. tento formát v sobě obsahuje některá metadata, náhledy jednotlivých snímků a samozřejmě také samotná obrazová data. Prostorové rozlišení u standardních mutlispektrálních snímků dosahuje 30 metrů. Barevné snímky lze ale zkombinovat s panchromatickými a vytvářet tak zostřené snímky s prostorovým rozlišením 15 metrů.
• Vzorové snímky: http://landsat.gsfc.nasa.gov/images/
• Zdroj snímků: http://landsat.gsfc.nasa.gov/data/where.html
Zpracování multiframe obrazových dat
Vícerámový (= multiframe) soubor představuje velmi výhodný způsob jak zachovat sadu podobných snímků vcelku. Může se přitom jednat o sérii slidů, mapových kompozic či skenovaných dokumentů. AutoCAD Raster Design 2008 Vám umožňuje rychle zobrazovat náhledy jednotlivých snímků a okamžitě se rozhodovat, který z nich nebo které z nich poté vložíte do výkresu.
Obrázek č. 1 zobrazuje úvodní dialogové okno pro náhled a vložení obrázků. Pro výběr jednotlivých snímků z multiframe souboru je třeba v poli Multi-Frame Options vybrat volbu Select Frames a poté klepnout na tlačítko Open.
Následuje dialog Multi-Frame Select (obr. č. 2), ve kterém je možné vybrat data pro následné vložení do výkresu. Po vložení můžete pro kontrolu pořadí vykreslování, viditelnosti a barevného zobrazení využít služeb nástroje Image Manager (Image menu > Manage).
Jestliže v dialogu Multi-Frame Select vyberete volbu Treat As Multispectral, můžete pro vkládané rámy vybrat barevné kanály, které jim chcete přiřadit.
Po vložení vybraných rámců do výkresu je možné je libovolně editovat a ukládat je do jiných rastrových souborových formátů pro jejich jednodušší zpracování.
Závěrem…
Téměř každá projekční firma, správce inženýrské sítě či vládní agentura každodenně čelí problémů, které s sebou přináší zpracování informací, které nezapadají do tradičních CAD výstupů. Projekty zaměřené na územní rozvoj či návrhy a správu infrastruktury mohou být výrazně obohaceny informacemi ze satelitních snímků či leteckých fotografií. Při použití produktu AutoCAD Raster Design společně s AutoCADem nebo jiným na něm postaveným softwarem budete schopni začlenit do Vašich podkladů téměř jakýkoliv typ rastrových dat pro pomoc s úkoly jako jsou prvotní náhledy projektů nebo vytvoření reálného kontextu ve výstupech zpracovávaných nebo existujících projektů.
Původní znění tohoto článku naleznete na webu společnosti Autodesk:
http://images.autodesk.com/adsk/files/autocad_raster_design_multispectural.pdf