AutoCAD Map 3D – Vytvoření nového SDF schématu
Proto je zde malý návod k použití. První operací, kterou provedeme je vytvoření prázdného souboru se standardním schématem, který představuje tabulku se všemi potřebnými hodnotami u objektů. Stan…
Proto je zde malý návod k použití. První operací, kterou provedeme je vytvoření prázdného souboru se standardním schématem, který představuje tabulku se všemi potřebnými hodnotami u objektů. Standardní schéma obsahuje pouze dvě vlastnosti – ID objektu (FeatID) a Geometry – geometrii objektu, ale do datové tabulky je dovoleno přidávat více vlastností neboli sloupců. Takže klikněte na Schema – Create SDF… (Schéma – Vytvořit SDF…) a budeme pokračovat dále.
Když vytváříme nové schéma, je nutné ve standardním dialogovém okně specifikovat název a souboru a jeho umístění na disku. Po této definici je třeba vybrat pro schéma vhodný souřadný systém. Dialog pro výběr obou možností je jednoduchý a přímočarý, proto není nutné se u něj zastavovat.
Další dialogové okno je editor schématu, což je místo, kde je možné přidávat nové vlastnosti, upravovat název schématu nebo provádět některé další operace.
Stejně jako u všeho jiného je i zde třeba udělat alespoň základní rozvahu. Jaké vlastnosti chceme používat? Jaké datové typy jsou pro tyto vlastnosti vhodné (textové, datové, číselné, Boolean) a také jaké typy geometrie budeme chtít vytvářet (body, linie či polygony)? V našem příkladu bude nové SDF představovat bodovou vrstvu automobilů (Autos) a bude obsahovat atributy pro výrobce, datum nákupu vozu, modelový typ, vlastníka a samozřejmě také ID objektu.
Začneme tedy přejmenováním schématu na “Autos”. Vybereme základní schéma pod titulem Schemas v levé části dialogu a v pravé části specifikujeme nové jméno. Možná bude třeba rozbalit strom schémat, aby bylo možné potřebné schéma zvýraznit (vybrat).
Nyní pozor!!! Neklepejte ani na tlačítko OK nebo Apply!
Jakmile to totiž uděláte, zamknete schéma pro další úpravy a nebudete schopni jej dále editovat. Pro další pohyb ve schématu a postupné uložení vytvořených změn stačí klepnout vlevo na název schématu nebo na jednu z klasifikačních tříd.
Poté, co schéma přejmenujete, rozbalte strom schématu tak, abyste viděli třídu objektů (feature class), kterou přejmenujte na cars (auta). Dalším rozbalením zobrazíte vlastnosti třídy, které budou pouze dvě standardní – FeatID a Geometry. Pole FeatID není nutné editovat, ale pole Geometry je třeba upravit tak, aby dovolovalo pouze bodové záznamy. Vyberte ve stromu vlastnost Geometry a v sekci atributů dat (Data Attributes) na pravé straně změňte typ geometrie na 1(point – bod) poklepáním na textové pole a výběrem pouze volby Point. Volba Curve je určena pro liniovou a volba Surface pro polygonovou geometrii.
Editace typu geometrie
Jakmile nastavíte správný typ geometrie, klepněte na název třídy (Cars) nikoliv na tlačítka APPLY nebo OK. Jestliže máte vybraný název třídy (Feature name = Cars), klepněte v horním menu na volbu New Property (nová vlastnost).
Tvorba nové vlastnosti objektu
Novou vlastnost pojmenujte Manufacturer (výrobce), typ ponechejte jako data a doplňte popis. V sekci Data Attributes nastavte datový typ na text (string) s délkou 10 znaků.
Vlastnost zvaná Manufacturer (=výrobce)
Dále vytvoříme druhou novou vlastnost a pojmenujeme ji“Purchase” (datum nákupu). Zachovejte standardní typ, tzn. data, ale změňte Data Attribute na datový typ datum. Tento zásah změní pole na časový formát, který pak umožní při editaci zobrazit pop-up kalendář a jednoduše vybírat potřebné datum.
Také vytvořte vlastnost Assign („vlastník“), jako datový typ vyberte text (string) a délku nastavte na 25 znaků. Velikost pole by měla být dostatečná na to, aby bylo možné uvést celé jméno osoby, které bude vozidlo svěřeno.
Na závěr vytvoříme vlastnost pro uvedení modelového typu vozidla (sloupec Model) – v tomto příkladě jsou použity tři modelové typy: “Luxury, Sport a Hybrid” (luxusní, sportovní a hybridní). Jako datový typ ponechte text, ale namísto nastavení délky textového řetězce a rizika, že uživatel místo „Luxury“ napíše třeba „Luxery“ vytvoříme omezení (Constraint), které bude obsahovat pouze 3 položky povolené pro toto pole.
Typ omezení
Aby bylo možné toto zajistit, vyberte v sekci Data Attributes ze seznamu u položky “Constraint Type” volbu “List”. Nový identifikátor pak bude uveden v sekci Data Attributes, v poli “Value List” jako Collection (kolekce). Když klepnete na tlačítko, které je zobrazeno vpravo od záznamu, otevřete “String List Editor”. Tento dialog Vám dovolí zadat hodnoty, kterými chcete vymezit povolené volby pro toto pole. V editoru proto zadejte Luxury, Sport a Hybrid a tyto možnosti oddělte středníkem.
String List Editor
Nyní máme všechny vlastnosti a atributy nového SDF schématu nastaveny, a proto můžeme klepnout na tlačítko Apply a poté OK.
Nyní použijte Správce zobrazení (Display Manager), klepněte pravým tlačítkem na vrstvu Cars a zvolte Create (Vytvořit) a Create New Point Cars (Vytvořit nový bodový objekt ve vrstvě Vozidla). Vytvořte nový bod (neboli nové vozidlo) a do datové mřížky doplňte testovací hodnoty. Když vyberete sloupec Purchase, automaticky se objeví aktuální datum a vedle něj šipka. Klenutím na šipku zobrazíte pop-up kalendář, ve kterém je samozřejmě možné zvolit jakékoliv jiné datum.
Přidávání nového objektu…
… a jeho atributů
Pro modelové typy vozidel jsme vytvořili omezení pouze na tři volby – Luxury, Sport nebo Hybrid, ale samozřejmě můžeme zkusit zadat něco jiného. V našem případě je uvedeno „Junk“ (vrak), ale kvůli definovanému omezení není dovoleno tuto možnost uložit.
Protože možnost Junk nelze akceptovat, je zobrazeno varování a nedojde ani ke kontrole objektu ani k zapsání záznamu do SDF schématu. Toto varování nelze ignorovat a je třeba je zkorigovat. Takže se jednoduše vrátíme zpět, zadáme povolenou hodnotu a záznam bude uložen.
Závěrem: Nyní můžete začít s vytvářením souborů ve formátech SDF nebo SHP z pracovních dat nebo použitím standardní geometrie AutoCADu a přidáním vlastních atributů k již existujícím. Vždy když vytváříte nové schéma a tím pádem i nový typ dat, nezapomínejte na naplnění metadat. V případě, že využíváte Map 3D 2008, máte k dispozici nástroje, které Vám práci s metadaty zjednoduší a v budoucnosti vždy najdete ta data, která budete hledat.
Původní znění článku naleznete v angličtině zde:
http://map3d.wordpress.com/2007/11/18/create-a-new-sdf-schema/