portál uživatelů
softwarů Autodesk

Tvorba mapové knihy krok za krokem – 2. díl

Stavebnictví

1.4. Tvorba nové šablony Jestliže by vám šablony z nabídky AutoCAD MAPu 3D 2008 nevyhovovaly, můžete si samozřejmě vytvořit také vlastní a to následujícím způsobem. Otevřete si nový čistý výkres a pře…

Tvorba mapové knihy krok za krokem – 2. díl

1.4. Tvorba nové šablony

Jestliže by vám šablony z nabídky AutoCAD MAPu 3D 2008 nevyhovovaly, můžete si samozřejmě vytvořit také vlastní a to následujícím způsobem. Otevřete si nový čistý výkres a přejděte do výkresového prostoru na kartu „Rozvržení1“. První krok za vás udělal AutoCAD MAP zcela automaticky a to vložení výřezu mapy do výkresového prostoru karty „Rozvržení1“. Soubor uložte pod názvem Sablona.dwt

1.4.1. Nastavení stránky

Před tím, než se pustíte do samotné tvorby šablony, měli byste nastavit ještě vlastnosti stránky. Stiskem pravého tlačítka myši nad záložkou „Rozvržení1“ a výběrem položky „Správce nastavení stránky“ (viz Obr. 3) spustíte správce nastavení stránek, kde kliknete na tlačítko UPRAVIT a zvolíte potřebné parametry.

Obr.3.: Spuštění Správce nastavení stránky

Mimo nastavení tiskárny, které závisí zcela na vašich požadavcích, bude nutné nastavit velikost papíru na rozměr A4 – v případě tiskárny „Žádné“ bude formát nastaven na ISO A4 (297.00 x 210.00 mm). Dále byste měli zvolit hodnotu měřítka na 1:1, která bude hrát důležitou roli zejména při sestavování jednotlivých prvků rozvržení. Nakonec zvolíte jednotky (mm) a potvrdíte OK (viz Obr. 4).

Obr.4.: Nastavení stránky pro Rozvržení1

Pokud se vám změnila velikost mapového výřezu (viz Obr.5), nechte ji tak jak je. K tomuto nastavení se totiž ještě vrátíme.

Obr.5.: Změna velikosti mapového výřezu po změně měřítka

1.4.2. Vytvoření bloku „Rámeček“

Obsažené kompoziční prvky: název mapy, tiráž, měřítko

Obsažené orientační rámce pro:mapové pole, legendu a přehledku

Před samotným kreslením bude třeba nastavit nejprve kreslící jednotky. Výběrem z horního menu Formát > Jednotky se dostanete do dialogového okna „Kreslící jednotky“, kde zvolíte typ délky „Desítkový“ a měřítko pro vložení nastavíte na „Milimetry“.

Vektory

Jak sám název bloku napovídá, nejprve bude nutné nakreslit obdélník reprezentující rámeček výkresu (POZOR! neplést si s mapovým rámem, který ohraničuje pouze mapové pole). Jediným kritériem pro nastavení velikosti a polohy rámečku je umístění uvnitř tisknutelné oblasti, přesněji uvnitř čárkovaného obdélníka (viz Obr. 6-1).

Obr. 6.: Postup tvorby vektorové grafiky

Uvnitř nově zakresleného rámečku následně vymezíte orientační rámce pro mapové pole, legendu, přehledku a dalším mapové prvky. Nejprve vytvoříte ekvidistantu 5mm od rámečku pomocí funkce Modifikace > Ekvidistanta (viz Obr. 6-2). Poté spustíte funkci ORTO, nakreslíte základní mřížku (viz Obr. 6-3) a pomocí funkce Modifikace > Oříznout upravíte objekty na požadované rozvržení (viz Obr. 6-4). Nakonec ještě zdvojíte mapový rám vytvořením další ekvidistanty o vzdálenosti 5 mm (viz Obr. 6-5).

Statické texty

Pokud máte liniové objekty zakresleny, můžete přejít na tvorbu textových objektů. Nejprve vložíte nadpis mapy, jež bude obsahovat následující textový řetězec „Město Colón“. Tento text vložíte do mapy jako odstavec Kresli > Text > Odstavec s tím, že za pomocí úchopu nastavíte velikost textové oblasti na velikost horního pravého sektoru (viz Obr.7.) Pro text nastavíte typ písma „Arial Black“, velikost 5mm a zarovnání „na střed“ a potvrdíte OK. Potom text vyberete a přesunete o 2 mm dolů.

Obr.7.: Vymezení textové oblasti pro nadpis a podnadpis mapy

Obr.8.: Vymezení textové oblasti pro měřítko a datum

Dynamické texty

AutoCAD MAP 3D 2008 disponuje jednou velice užitečnou funkcí, kterou je dynamické nastavení obsahu textových polí. To znamená, že se text dynamicky mění v závislosti na úpravách ve výkresu. Dynamicky můžete tedy měnit např. datum vytvoření výkresu, informaci o tom kdo naposledy výkres uložil, dále aktuální název souboru, velikost souboru, měřítko vykreslení, nadefinovaný rozměr papíru, vzorce a mnoho dalšího. Vše se děje zcela automatizovaně bez jakéhokoli zásahu uživatelem.

V tomto příkladu budou do výkresu vloženy následující dynamické texty: podnadpis obsahující název mapového listu, dále měřítko a v neposlední řadě také rok vydání – tedy přesněji datum posledního uložení šablony. Jelikož se jedná pouze o ukázkový příklad, jméno autora i místo vydání budou vynechána.

A) Aktuální název listu

Nejprve vyberte z horního menu možnost Kresli > Blok > Definovat atributy. V dialogovém okně „Definovat atribut“ v poli „Atribut“ klikněte na tlačítko  „Vložit pole“. V dalším dialogovém okně „Pole“ vyberte Kategorii pole: „Sada listů“, Názvy polí: „Aktuální název listu“, Formát: „Každé První Velké“ a potvrďte OK – tím vložíte text do pole „Výchozí“. Dále napíšete do pole „Štítek“ text „LIST“, zarovnání nastavíte na „dolní centr“ a výšku textu na 5mm a potvrdíte OK. Nakonec umístíte referenční bod textu na „dolní střed“ stejného sektoru jako je nadpis (viz Obr.7).

Obr.9A: Definice atributu dynamického textu „LIST“

Obr.9B: Definice pole dynamického textu „LIST“

B) Měřítko

Postup zde bude obdobný. V dialogovém okně „Definovat atribut“ v poli „Atribut“ klikněte na tlačítko „Vložit pole“. V dalším dialogovém okně „Pole“ vyberte Kategorii pole: „Vykreslování“, Názvy polí: „Měřítko vykreslení“, Formát: „1:#” a potvrďte OK. Nyní napíšete do pole „Štítek“ text „MERITKO“, zarovnání nastavíte na „horní cent“ a výšku textu na 5mm a potvrdíte OK. Referenční bod vložíte na „horní střed“ dolního sektoru a následně posunete o 5mm dolů (viz Obr.8).

Obr.10A: Definice atributu dynamického textu „MERITKO“

Obr.10B: Definice pole dynamického textu „MERITKO“

C) Datum posledního uložení šablony

Posledním dynamickým prvkem bude datum. Opět začnete v dialogovém okně „Definovat atribut“ kde v poli „Atribut“ kliknete na tlačítko „Vložit pole“. V dalším dialogovém okně „Pole“ vyberte Kategorii pole: „Datum a čas“, Názvy polí: „Datum uložení“, Příklady: „2/12/2008“ a potvrďte OK. Nyní napíšete do pole „Štítek“ text „DATUM“, zarovnání nastavíte na „dolní centr“ a výšku textu na 5mm a potvrdíte OK. Referenční bod vložíte na „dolní střed“ dolního sektoru a následně posunete o 5mm nahoru (viz Obr.8).

Obr.11A: Definice atributu dynamického textu „DATUM“

Obr.11B: Definice pole dynamického textu „DATUM“

Obr.12.: Výsledná podoba prvků před převodem na blok „Ramecek“

Obr.13.: Výsledná podoba prvků po převodu na blok „Ramecek“

Konečné úpravy

Nyní převedete všechny doposud vytvořené objekty, kromě malého obdélníčku mapového výřezu (v dolním levém rohu), na jediný blok „Ramecek“.

Vyberte tedy všechny objekty, a prostřednictvím výběru z menu Kresli > Blok > Vytvořit spusťte dialogové okno „Definice bloku“. Název bloku bude „Ramecek“, polohu referenčního bodu necháte na výchozích hodnotách tedy 0,0,0, objekty se převedou na blok, jednotka bloku bude v milimetrech (viz Obr.14.)

Obr.14.: Definice bloku „Ramecek“

Pokud jste vše provedli správně, měli by se vám dynamické bloky měřítka a datumu automaticky změnit podle aktuálního stavu (viz Obr.13.)

V příštím díle se budeme zabývat vytvořením bloků „Přilehlých šipek“.