Tvorba mapové knihy krok za krokem – 3. díl
1.4.3. Vytvoření bloků „Přilehlých šipek“ Příprava Nyní si vytvoříte jednoduchý blok přilehlé šipky, který bude tvarově stejný pro všechny čtyři směry – tedy směry nahoru, dolů, doleva a doprava, avša…
1.4.3. Vytvoření bloků „Přilehlých šipek“
Příprava
Nyní si vytvoříte jednoduchý blok přilehlé šipky, který bude tvarově stejný pro všechny čtyři směry – tedy směry nahoru, dolů, doleva a doprava, avšak s různým textovým obsahem. Založte si opět nový čistý DWG soubor, zůstaňte v modelovém prostoru a zkontrolujte, zda-li máte jednotky pro měřítko vloženého obsahu nastaveny na milimetry (Formát > Jednotky).
Nakreslete obdélník o šířce 25 mm a výšce 5 mm a o souřadnicích levého dolního rohu 0,0,0 (první zadané souřadnice budou tedy 0,0 a druhé 25,5). Následně obdélník doplňte o dvě šikmé linie (využijte možností úchopů a funkcí ORTO, OTOČ a OŘEŽ). Dále přejděte do nabídky Kresli > Šrafy, v dialogovém okně „Šrafování a gradient“ vyberte vzor výplně „SOLID“, barvu černou. Poté klikněte na tlačítko „PŘIDAT: Vybrat body“, klikněte kdekoli do prostorů každého trojúhelníka a potvrďte.
Dalším krokem bude vložení dynamického textu. Z horního menu vyberete Kresli > Blok > Definovat atributy, v následujícím dialogovém okně kliknete na tlačítko VYBRAT POLE načež zvolíte kategorii: „Sada listů“, Název pole: „Aktuální uživ. List“, Formát: „Každé První Velké“ a do pole Název uživatelské vlastnosti zapíšete text „Top“. Dávejte dobrý pozor na to, aby text začínal velkým písmenem a pokračoval písmeny malými. Pokud byste totiž napsali text „TOP“ či „top“, funkce dynamického textu by byla změněna! V dialogovém okně ještě definujte popis štítku jako „SIPKA“, zarovnání nastavte na „dolní centr“, výšku textu na 3mm a potvrďte OK. Text vložte za pomoci úchopu na dolní střed obdélníka a zavřete editor s uložení úprav. Nakonec soubor uložte jako Sipka.dwg. Podobu hotové šipky i s textem můžete vidět na následujícím obrázku.
Obr.15.: Konečná podoba bloku šipky
Vkládání do výkresu
A) Šipka – NAHORU
Vraťte se zpět do výkresového prostoru souboru Sablona.dwt, z menu vyberte Vložit > Blok, v dialogovém okně „Vložit“ vyberte soubor Sipka.dwg a ostatní nastavení nechte výchozí tedy Bod vložení 0,0,0, Měřítko 1,1,1, Jednotky: Milimetry. Vložený blok vyberte a posuňte tak, aby se střed jeho horní strany nacházel přesně nad středem horní strany mapového rámu.
B) Šipka – DOLŮ
Z horního menu zvolte Modifikace > Zrcadli, vyberte blok šipky a proveďte zrcadlení podle osy procházející středem mapového rámu (za pomocí úchopů vyberte středy levé a pravé strany obdélníka mapového rámu) a potvrďte s nastavením zachování výchozích objektů (volba „N“). V tuto chvíli by šipka měla již ukazovat dolů. Nyní na tuto šipku 2x klikněte, v dialogovém okně „Rozšířený editor atributů“ v poli „Hodnota“ klikněte pravým tlačítkem myši na textový řetězec #### a z plovoucí nabídky vyberte volbu „Upravit pole“ (viz Obr.16). V dalším dialogovém okně „Pole“ změníte pouze „Název uživatelské vlastnosti“ z původního „Top“ na „Bottom“ (Opět dbejte na velikost jednotlivých písmen) a potvrdíte OK.
Obr.16.: Úprava pole pro blok šipky směřující dolů.
C) Šipky – DOLEVA a DOPRAVA
Podobný postup provedete i u zbývajících šipek DOLEVA a DOPRAVA. Tedy nejprve je zkopírujete, natočíte a posunete na levý a pravý okraj mapového rámu. Následně změníte atribut „Název uživatelské vlastnosti“ v případě šipky DOLEVA na hodnotu Left, v případě šipky DOPRAVA na hodnotu Right.
Výslednou podobu všech čtyř šipek umístěných v prostoru mapového rámu můžete vidět na následujícím obrázku:
Obr.17.: Celková podoba šablony i s bloky šipek.
1.4.4. Duplikování mapového výřezu
Nyní vyberte malý obdélníček mapového výřezu, jež se nachází v dolním levém rohu a posuňte jej do středu mapového pole. Znovu jej vyberte a přesuňte jej do popředí pomocí Nástroje > Pořadí kreslení > Přenést navrch. Objekt následně zkopírujte a vložte do prostoru přehledky a legendy (viz Obr.18A). V dalším kroku přizpůsobíte velikost těchto obdélníčků velikosti orientačních rámců mapového pole, přehledky a legendy obsažených v bloku „Ramecek“ (viz Obr.18B). Nakonec proveďte kontrolu, zda-li jsou objekty všech tří výřezů zapnuté. Stav tohoto atributu zjistíte na kartě vlastnosti v části Různé. Pokud je u atributu „Zap“ hodnota „Ne“, pak ji změňte na „Ano“ (viz Obr.19).
Obr.18A: Nově vložené výřezy mapového pole, přehledky a legendy.
Obr.18B: Úprava výřezů mapového pole, přehledky a legendy.
Obr.19.: Kontrola atributu „Zap“
1.4.5. Nastavení výplní rozvržení
Posledním krokem v rámci tvorby šablony je přiřazení každého kompozičního k jedné z pěti výplní rozvržení.
Přesuňte se na kartu Mapová kniha, klikněte na tlačítko Nástroje a z nabídky vyberte volbu Identifikovat dočasné výplně (viz Obr.20).
Obr.20.: Identifikace dočasných výplní.
V následujícím dialogovém okně vždy vyberete patřičnou výplň rozvržení, kliknete na tlačítko VYBRAT VÝPLNĚ a identifikujete jeden či skupinu kompozičních prvků, jež mají být součástí aktuální výplně. Výběr proveďte podle popisu v kapitole 1.3. Výplně rozvržení. Ve výsledku budou tedy „Hlavní výřez“, „Klíčový výřez“ a „Výřez legendy“ obsahovat po jednom objektu, „Přilehlé bloky šipek“ čtyři bloky a „Rámeček“ jeden blok.