portál uživatelů
softwarů Autodesk

Jak přenést CSV soubor do grafické podoby v AutoCAD Map 3D?

Stavebnictví

Otevřeme soubor v Excelu a použijeme datové připojení pro ODBC. Nevíte, jak na to? Čtěte dále. Začneme s textovým souborem, ve kterém jsou jednotlivé záznamy odděleny čárkami (CSV) nebo tabulátory. V…

Jak přenést CSV soubor do grafické podoby v AutoCAD Map 3D?

Otevřeme soubor v Excelu a použijeme datové připojení pro ODBC. Nevíte, jak na to? Čtěte dále.

Začneme s textovým souborem, ve kterém jsou jednotlivé záznamy odděleny čárkami (CSV) nebo tabulátory. V závislosti na formátování textu je třeba volit správný postup pro otevření těchto dat v Excelu. V našem případě se bude jednat o text oddělený čárkami (viz obrázek níže).

Všimněte si, že první řádek souboru obsahuje definici – název každého sloupce a každý záznam je oddělen čárkou. Jestliže ve Vašem vzorku dat nemáte v úvodu definované názvy sloupců, lze je samozřejmě doplnit posléze. Začneme otevřením samotného souboru pomocí aplikace MS Excel. To by mělo proběhnout bez problémů.

Jestliže ve vašich datech nejsou obsaženy názvy sloupců, stačí ve vytvořeném sešitu přidat před první řádek jeden prázdný a názvy dle potřeby doplnit. Další věc, kterou je třeba udělat, je vytvoření rozsahu názvu v tabulce. To provedeme výběrem všech dat a poté volbou Vložit > Název > Definovat.

Dojde k otevření dialogového okna, které Vám dovolí vytvořit název pro rozsah. Zadejte rozsahu název, standardně Vám bude nabídnuta hodnota z buňky A1, což zaprvé není příliš popisné a zadruhé to s sebou občas přináší problémy.

Nápověda aplikace AutoCAD Map 3D nabízí několik rad pro tvorbu pojmenovaného rozsahu tabulky. Jednou z nich je použití klávesové zkratky pro výběr všeho v sešitu – Ctrl-A. Tímto způsobem ale dojde k výběru absolutně všeho v sešitu, tzn. i všech prázdných sloupců a řádků.To pak například v případě, že bude v sešitu prázdný první sloupec může způsobit problémy při vybírání správných sloupců pro definici souřadnic po připojení dat do Mapu 3D.

Takže jednoduše levým tlačítkem vyberte horní řadu buněk (názvy sloupců) a poté kolečkem vyberte zbývající část dat. Jestliže soubor obsahuje více dat než chcete použít, vyberte jen tu část, která je pro Vás relevantní.

Poté uložte tabulku do formátu MS Excel, tedy XLS do verze Microsoft Excel 97/2003 a aplikaci uzavřete.

V dalším kroku vytvoříme ODBC datový zdroj právě pro tabulku, kterou jsme před chvílí uložili. V závislosti na operačním systému je třeba najít cestu k Ovládacím panelům ve Windows a poté zvolit Nástroje pro správu. V nich pak mimo jiné najdeme i aplikaci Datové zdroje (ODBC), která Vám umožní definovat datové zdroje.

Nový datový zdroj vytvoříme klepnutím na tlačítko Přidat v dialogovém okně Správce zdrojů dat ODBC.

Vyberte driver pro Microsoft Excel (*.xls) a klepněte na Dokončit. Poté doplňte název nového datového zdroje, vyberte správnou verzi databáze a poté vyberte dříve vytvořený sešit klepnutím na tlačítko Vybrat sešit…

Klepněte na OK pro uzavření dialogového okna a poté ukončete Nástroje pro správu či další otevřená okna.

Nyní spustíme aplikaci AutoCAD Map3D a ve Správci zobrazení klepneme na tlačítko Data a zvolíme Připojit k datům pro zobrazení všech možností připojení dat. Vybereme připojení k ODBC, klepneme na první tlačítko a vybereme datový zdroj, který jsme vytvořili.Poté už stačí datový zdroj jen připojit.

Objeví se dialog pro přihlášení a protože jsme žádné omezení na datový zdroje nenastavili, nechejte obě pole prázdná a přihlaste se. Nyní se vrátíme zpět do panelu pro připojení dat a zde bychom měli vidět námi definovaný název rozsahu dat, který představuje vrstvu připojenou pomocí FDO. Nyní vybereme pojmenované sloupce a využijeme je pro definici souřadnic X a Y (a Z) pro vložení bodů do kresby. Tuto operaci provedeme klepnutím do prázdného pole pod každým ze sloupců. Sloupce je také dle potřeby rozšířit.

Poté, co klepnete pod sloupcem X, objeví se rozbalovací nabídka, který Vám umožní vybrat ten správný sloupec pro vložení souřadnic X, Y a případně i Z.

Poté, co klepnete pod sloupcem X, objeví se rozbalovací nabídka, který Vám umožní vybrat ten správný sloupec pro vložení souřadnic X, Y a případně i Z.

Když nyní budete tato data chtít dále používat a případně je přenášet, doporučuji jejich export do nativního formátu Mapu 3D – SDF a původní textový soubor I v Excelu vytvořený sešit můžete zařadit do archivu – už je dále nebudete potřebovat.

Původní znění čtěte v angličtině zde:
http://map3d.wordpress.com/2008/01/02/bring-a-csv-file-into-map-3d-with-data/