První certifikáty studentů pro AutoCAD Map 3D
Pro získání certifikátu je třeba, aby student prokázal své znalosti realizací konkrétního projektu. Pro publikaci těchto projektů je na stránkách firmy Computer Agency Brno zřízena tzv.Virtuální galer…
Pro získání certifikátu je třeba, aby student prokázal své znalosti realizací konkrétního projektu. Pro publikaci těchto projektů je na stránkách firmy Computer Agency Brno zřízena tzv.Virtuální galerie schválených projektů. Tuto galerii naleznete na adrese http://autodesk.c-agency.cz/galerie.
Od prosince roku 2007 se objevily ve virtuální galerii i první projekty studentů vytvořené pod aplikací AutoCAD Map 3D 2008. Jedná se převážně o tematické mapy, které tvořili studenti magisterského oboru Geoinformatika z Univerzity Palackého, Přírodovědecké fakulty v Olomouci. Tyto projekty jsou semestrální práce z předmětu CAD, který byl vyučován v zimním semestru akademického roku 2007/2008. Prvních dvacet dva studentů tak získá certifikáty osvědčující jejich znalosti v produktu AutoCAD Map 3D verze 2008 v České republice.
Studentské práce můžete shlédnout na webové adrese Virtuální galerie. Projekty vytvořené v AutoCAD Map 3D lze vybrat pomocí filtru pro produkt a verzi. Studenti sami tyto práce odevzdali na portál ve formě DWF souboru a doprovodného textu. Po odevzdání svého projektu provedl pedagog školy, na které student studuje ohodnocení projektu známkou a schválení pro certifikaci.
Mezi velice zdařilé práce se řadí tematická mapa studentky Martiny Hrubošové s názvem „Hrady, zámky a tvrze na Uherskohradišťsku v roce 2007“. Pro tuto mapu byl velice pěkně použit blok pro tvorbu bodového znaku pro zámek, tvrz, hrad (včetně zaniklého). Tuto mapu můžete vidět na následujícím obrázku 1.
Zajímavé jsou i mapy charakterizující jevy a objekty v rámci České republiky jako je demografická mapa Lukáše Marka o ekonomicky činném obyvatelstvu nebo Památky UNESCO od Věry Janíkové.
To, že mapy studentů jsou různé a pokrývají různá témata a různě velké území dokazuje mapa členských států Evropské unie. Na druhé straně pomyslného měřítkového rozsahumůže býtmapa Palmového skleníku Flora v Olomouci v měřítku 1 : 200. Tuto mapu vytvořil Martin Pípal a můžete ji vidět na obrázku 3.
Zajímavá je možnost současného zobrazení vektorových data a rastrových dat leteckých snímků zároveň v AutoCAD Map. Této možnosti je využito na mapě Jiřího Pánka „3D vizualizace vybraného území“ z regionu Hranicko.
A na závěr jedna zajímavá mapa o pohybu městské populace na Horním náměstí v Olomouci vytvořená na základě sledovaného počtu přicházejících a odcházejících občanův průběhu jednoho dne.
Zdrojová data tematických map byla použita ve formě SDF souborů. Tento zdroj dat se řadí mezi nové možnosti v AutoCAD Map. Pro nastavení tematického zobrazení byl použit Editor stylu, který skýtá lepší možnosti tvorby tematických map než původní stylizace DWG hladin.
Bohužel při exportu DWG souborů z aplikace AutoCAD Map 3D do formátu DXF pro publikaci ve Virtuální galerii studenti narazili na několik problémů, které zmiňují ve svých komentářích. Častý problém bylve ztrátě textových popisů ve výsledné mapě nebo v chybějícím zobrazení některých hladin.