portál uživatelů
softwarů Autodesk

Zkombinujte Autodesk MapGuide Enterprise s dostupnými aplikacemi Google Earth a Google Maps – 2. díl

Stavebnictví

Co je Google Mashup? Internetová encyklopedie Wikipedia definuje termín mashup následovně: „Všeobecnou definicí termínu mashup (webová hybridní aplikace) je webová aplikace, která kombinuje a integruj…

Zkombinujte Autodesk MapGuide Enterprise s dostupnými aplikacemi Google Earth a Google Maps – 2. díl

Co je Google Mashup?

Internetová encyklopedie Wikipedia definuje termín mashup následovně: „Všeobecnou definicí termínu mashup (webová hybridní aplikace) je webová aplikace, která kombinuje a integruje data z různých zdrojů do prostředí jedné webové stránky. Mnoho uživatelů neustále experimentuje s mashup aplikacemi za použití přístupných API od společnostíMicrosoft, Google, eBay, Amazon, Flickr nebo Yahoo APIs, což vedlo ke vzniku editorů pro tvorbu mashup aplikací – Mashup Editors.”

Obsah používaný v aplikacích typu mashup je typicky čerpán od různých poskytovatelů pomocí veřejného rozhraní nebo API. Existují i další zdroje informací pro mashup aplikace – webové čtečky (například RSS nebo Atom) nebo webové služby. Jedním z často uváděných příkladů využití technologie Googlu je aplikace Housing Maps (www.housingmaps.com). Toto webové řešení obsahuje kombinaci mapové aplikace a dat Google s informacemi o jednotlivých parcelách a budovách.

Soubory ve formátu KML a KMZ

KML je nativní „Google“ formát, který je využíván pro zobrazování geografických informací v prostředí Google Maps nebo Google Earth. KML využívá tagově založenou strukturu, která má svůj základ v XML standardech. Soubory KML lze vytvářet v uživatelském prostředí Google Earth nebo lze využít obyčejný textový editor pro vložení „surového“ KML. Formát KML lze také komprimovat pomocí ZIPu do archivu označeného jako KMZ.

Soubory ve formátu KML lze využít pro tvorbu následujícího:

• Ikon a popisků pro identifikací míst zájmu

• Definic stylů pro specifikaci vzhledu objektů

• HTML popisu objektů včetně hyperlinků a připojených obrázků

• Dynamicky vytvářených KML souborů ze vzdálených nebo lokálních síťových umístění

• Texturovaných 3D prostorových objektů

Interním souřadným systémem pro Google Maps a Google Earth je široce používaný WGS 84 a zobrazovány jsou klasické geografické souřadnice – zeměpisná šířka a délka.

Placemarky (=značky) = Placemarks

Placemark označuje pozici na zemském povrchu. Nejjednodušší placemark obsahuje pouze element , který specifikuje umístění placemarku. Pro každý placemark je možné specifikovat jméno, vlastní ikonu nebo k němu přidat nějaké doplňkové geometrické elementy.

To, co obvykle vidíte v Google Earth jako placemark je většinou právě element s přívlastkem uloženým v KML. V souboru může obsahovat jeden nebo více geometrických elementů jako jsou linie, polygony nebo modely. Ale pouze v případě, že obsahuje bodové určení je možné u něj zobrazit ikonu a štítek. Bodový element využijeme pro umístění a definování místa ikony, ale při zobrazení není bod nijak graficky znázorněn.

Níže je uveden příklad placemarku v KML souboru:

San Francisco, CA

City of San Francisco

37.770884,-122.467947,0

Strukturu tohoto souboru si blíže vysvětlíme:

• XML header: To je první řádek každého KML souboru. Před tímto řádkem by se neměly objevit žádné mezery nebo jiné znaky.

• KML namespace declaration: druhý řádek v každém souboru KML verze 2.1

• Objekt placemark obsahuje následující údaje:

• Jméno, které je použito pro štítek k placemarku

• Popis, který se zobrazí v bublině připojené k placemarku

• Bod, který specifikuje pozici placemarku na zemském povrchu (zeměpisná šířka, délka a případně i nadmořská výška)

Síťové odkazy = Network Links

Network link je KML soubor, který obsahuje elementy typu s tagem (a hypertext reference), který načítá soubory. Odkaz uvedený v může ukazovat na lokálně uložený soubor nebo na absolutní URL. I přes poměrně adresné označení – není absolutně nutné načítat soubory a data ze sítě. Síťové odkazy nám nicméně dávají příležitost získávat a čerpat obsah ze vzdálených umístění a zdrojů.

Tag v elementu Link specifikuje umístění následujících typů informací:

• obrazový soubor využívaný ve stylech ikon, výplních ploch atd.

• soubor s modelem použitým v elementu

• soubor KML nebo KMZ načtený síťovým odkazem

• soubor se skriptem či skripty (např. v .NET, PHP nebo JSP)

Níže je uveden příklad elementu NetworkLink v souboru KML:

Query from MapGuide

1

0

San Francisco Urban Forests

1

1

0

1

http://localhost/mapguide2008/SFTree/KMLContentFactory.aspx