portál uživatelů
softwarů Autodesk

Definujeme vazby v sestavě pomocí pracovních prvků

Strojírenství

Tvorba sestav je jednou ze základních úloh 3D modelování. Současné aplikace jsou pro skládání jednotlivých součástí do rozsáhlejších celků výrazně optimalizovány jak z hlediska obsluhy, tak z&nbs…

Definujeme vazby v sestavě pomocí pracovních prvků

Tvorba sestav je jednou ze základních úloh 3D modelování. Současné aplikace jsou pro skládání jednotlivých součástí do rozsáhlejších celků výrazně optimalizovány jak z hlediska obsluhy, tak z hlediska výkonu. Přes to můžeme narazit na problém, kdy musíme aplikaci upřesnit geometrické prvky, případně jejich pozici a tvar pomocí dodatečných objektů. V dnešním příkladu si ukážeme jeden z těchto postupů, který patří k poměrně často využívaným především u tvarově složitější geometrie obsahující NURBS plochy, případně čistě rotační tvary.

  Základní součást sestavy

Velmi dobrou pomůckou v problematických případech přidělování 3D vazeb jsou pracovní roviny a pracovní osy. Použití pracovních bodů je velmi specifické a nelze jej příliš doporučit. Obecně 3D vazba přidělená bodu je vždy problematická jak z hlediska jejího nesnadného „odhalení“, tak z hlediska dalšího využití.

Pomocí pracovních os a rovin můžeme vytvořit na součástech záchytné prvky, na které lze již snadno aplikovat základní 3D vazby. Výraznou výhodou tohoto postupu je především perfektní názornost tohoto postupu i pro případné editory existujících modelů. Takto vytvořené vazby lze velmi rychle odhalit a modifikovat.

  Tradiční přidělení vazby plocha vůči ploše

Pro vytvoření závislých 3D vazeb v sestavě, které využívají pracovních konstrukčních prvků je velmi důležité přiřadit všechny pracovní prvky na úrovni součásti. V opačném případě nebude vazba aplikovatelná a může navíc způsobit nepředvídatelné chování sestavy. U běžně vytvořených součástí postup ve většině případů vychází z vytvoření jedné, případně více pomocných pracovních os a rovin.

U normalizovaných prvků, jak je tomu v případě zobrazeného šroubu musíme napřed normalizovaný díl uložit do adresáře projektu a pak jej modifikovat. V opačném případě Autodesk Inventor zobrazí hlášení, že nelze součást upravit. U šroubu je použita pro vytvoření reference jedna pracovní osa a pracovní rovina procházející touto osou v rovnoběžné pozici ke globální rovině.

  Vytvoření pracovní osy a roviny na úrovni součásti

Po vložení takto modifikované součásti do sestavy je možné již využít základních dostupných vazeb k přesné definici její pozice. Pracovní roviny jsou pevně přichyceny k součástem na jejichž úrovni byly vytvořeny a lze je tedy jednoduše umístit v prostředí sestavy. Pracovní roviny, pokud jsou použity pro vytvoření 3D vazeb doporučuji neskrývat. Usnadníte tak případnou modifikaci nejen sobě, ale také svým kolegům, kteří by skryté pracovní roviny na úrovni součásti museli pracně dohledávat.

  Přidělení vazby úhel