Tvorba polí součástí a jejich optimalizace funkcí AutoDrop
Konstrukce složitějších součástí s opakujícími se konstrukčními prvky lze usnadnit celou řadou efektivních postupů. Jedním z nich jsou bezesporu pole různých typů na různých úrovních topolog…
Konstrukce složitějších součástí s opakujícími se konstrukčními prvky lze usnadnit celou řadou efektivních postupů. Jedním z nich jsou bezesporu pole různých typů na různých úrovních topologie modelu. Dnešní článek je věnován principům a tipům jak pole vytvářet, aby mělo efektivní vliv nejen na geometrii součásti, ale ve spojení s novými funkčnostmi Autodesk Inventoru také na snadnou konstrukci podsestav a sestav.
Pro ukázku je zvolena geometricky složitější konstrukce motorového lože střídavého elektromotoru použitého v akrobatickém speciálu kategorie F3A. Problém lze triviálně popsat jako nutnost vytvořit motorovou přepážku s dostatečným počtem otvorů. Pro lepší představu o tvaru motoru se můžete podívat na následující katalogový obrázek.
Střídavý elektromotor pro pohon vrtule osazený na naší přepážce
Pro konstrukci přepážky Autodesk Inventor obsahuje několik užitečných funkčností. V první realizaci se podíváme na vytvoření přepážky bez použití pole prvků a popíšeme si jeho dopad na následnou tvorbu sestavy. Celá přepážka je vytvořena v tomto případě jediným náčrtem, což je typický postup především u začínajících uživatelů. Jedná se především o vliv zvyklostí ze 2D konstrukce, kdy je pro plný popis geometrie výrobku nutné vytvořit základní pohled. Tento postup je sice názorný, ale pro 3D modelování je často nejen neefektivní, ale také v řadě případů je základem problémů s rozpadem pouze obtížně parametrizovatelné geometrie.
Postup, který bude tím správnějším je vytvoření poloviny geometrie přepážky bez jakýchkoliv otvorů v náčrtu a jeho vysunutí. Polovinu geometrie zrcadlete zásadně na úrovni konstrukčního prvku a ne na úrovni náčrtu. Je to postup nejen přehlednější, ale také výrazně méně citlivý na dodatečné modifikace a úpravy náčrtu.
Typicky nevhodná tvorba pole prvků na úrovni náčrtu
Vliv takto vytvořené přepážky s načrtnutým polem otvorů můžete vidět na následujícím obrázku. U modelu součásti neexistují prakticky žádné další provázanosti na efektivní použití příkazů Autodesk Inventoru akcelerujících práci v sestavách. Jedinou návazností je pouze částečná funkčnost nástroje AutoDrop pro usnadnění operace vkládání normalizovaných dílů z databáze Autodesk Inventoru. Šrouby jsou generovány pomocí on-line přepočtu rozměru otvoru na odpovídající velký průměr závitu. Délka šroubu je generována na základě databáze délek pouhým tažením.
Vliv nevhodné konstrukce pole na vkládání prvků v sestavě
Z čistě náčrtového přístupu tvorby geometrie součásti je vidět, že tento postup vede sice k výsledku, ale nijak neusnadňuje tvorbu sestavy z pohledu vkládání jakékoliv normálie. V našem případě byl zvolen pro názornost metrický šroub. Každý šroub musí být do libovolného otvoru vložen samostatně a fixován minimálně pomocí dvou vazeb (vlož, úhel). Pracnost tohoto postupu je zcela zřejmá.
Spojením promyšleného postupu tvorby pole a funkčnosti AutoDrop můžete práci výrazně urychlit. Základem je metodicky správně vytvořený model obsahující jak efektivně vytvořený základ upínací přepážky, tak správně vytvořené pole konstrukčních prvků. To musí být vytvořeno výhradně pomocí konstrukčního příkazu díra a odpovídajícího pole. V našem případě se jedná o dva typy otvorů (3 mm a 6 mm) a tři typy pole (dvě pravoúhlé a jedno kruhové). Realizaci problému můžete vidět na následujícím obrázku.
Konstrukce pole konstrukčních prvků na úrovnisoučásti
U takto vytvořených polí již můžeme využít techniky AutoDrop se vší funkčností. Autodesk Inventor vám nejen umožní rychlý výběr odpovídající součásti, ale také automaticky vygeneruje odpovídající pole.
Vliv korektně vytvořeného pole na funkci AutoDrop