portál uživatelů
softwarů Autodesk

Argus Trenčín – Příprava území pro průmyslové areály v AutoCAD Civil 3D

Strojírenství

Společnost Argus Trenčín se zabývá projektováním, inženýrskou a konzultační činností v oblasti inženýrských a dopravních staveb. Společnost vznikla v roce 1991 a je to rodinná firma, která zpracovává …

Argus Trenčín – Příprava území pro průmyslové areály v AutoCAD Civil 3D

Společnost Argus Trenčín se zabývá projektováním, inženýrskou a konzultační činností v oblasti inženýrských a dopravních staveb. Společnost vznikla v roce 1991 a je to rodinná firma, která zpracovává projekty od studií až po dokumentaci pro realizaci staveb, především pro průmyslové areály, rekonstrukce a přeložky komunikací, návrhy okružních křižovatek apod.

“Rýchlosť a presnosť to sú najčastejšie požiadavky pri spracovaní projektov z oblasti inžinierských stavieb. Pre AutoCAD Civil 3D sme sa rozhodli ako pre jednu z podpor počitačového navrhovania, ktoré nám umožní efektívnejšie pracovať a rýchlo reagovať na požiadavky zadavateľov dokumentácie.”

– Ing. Igor Ševčík

majitel společnosti

Společnost Argus využívá AutoCAD Civil 3D především k přípravě území pro budoucí průmyslové areály, kdy jedním z hlavním úkolů je příprava komunikací v areálu a hlavně určení výšek jednotlivých objektů tak, aby zemní práce byly co nejvíce vyrovnané. Kromě toho se AutoCAD Civil 3D využívá i pro návrh směrových a výškových řešení komunikací, kdy společnost finální zpracování komunikací provádí v aplikaci RoadPAC, která také spolupracuje s AutoCAD Civil 3D.

Výzva projektu

Hlavním důvodem pro pořízení AutoCAD Civil 3D bylo rozšíření funkcí stávajícího softwaru o nástroje, díky kterým bychom mohli zefektivnit naši práci a zároveň stále pracovat v dwg a v AutoCAD, který umí spolupracovat s jiným, námi používaným, softwarem RoadPAC. Na začátek jsme se chtěli naučit především nástroje pro zpracování hrubých terénních úprav a zjišťování kubatur.

Zpracování projektu v AutoCAD Civil 3D

Všechny projekty začínáme tvorbou 3D digitálního modelu terénu, přičemž AutoCAD Civil 3D je schopný vytvořit modely terénu z různorodých podkladů. Takto vytvořené modely můžeme analyzovat, např. pomocí hypsometrie výšek. Na vytvořeném modelu poté začneme navrhovat vlastní projekt. Pokud se jedná o liniové stavby, pracujeme s návrhem tras a nivelet, kdy velkou výhodou práce v AutoCAD Civil 3D je to, že tyto objekty se automaticky doplní o popis jako staničení u tras či celé vykreslení podélného profilu. Plusem je i velice rychlý návrh, kdy je možné využívat klasické objekty či příkazy softwaru AutoCAD a navíc, dojde-li k jakékoliv změně vedení trasy, podélný profil se automaticky přizpůsobí novému vedení bez nutnosti jakýchkoliv ručních úprav a editací. To je umožněno díky 3D dynamickému modelu, který si AutoCAD Civil 3D vytváří u každého svého projektu, a kdy se mezi objekty vytváří inteligentní vazby. Po vlastním vytvoření směrového a výškového řešení u dopravních staveb převádíme tyto informace do RoadPAC, kde pokračujeme s dalšími kroky a výsledky vykreslujeme do AutoCAD Civil 3D.

3D pohled na řešené území, kdy je možné barevně odlišit jednotlivé plochy, a lépe tak znázornit výsledný návrh

Situace logistického centra Goodman, kdy stávající terén je zobrazen pomocí vrstevnic a navrhované plochy areálu jsou zobrazeny pomocí analýzy hypsometrie výšek

Co se týká plošných staveb, tak ty vytváříme celé v AutoCAD Civil 3D. Od původního stanovení výšek jednotlivých ploch přes tvorbu svahování až po zjišťování velikosti kubatur a případné automatické vyrovnání těles do takové výšky, aby rozdíl mezi násypem a výkopem byl minimální. Výhodou práce v AutoCAD Civil 3D je to, že ze všech modelů je možné si nechat automaticky generovat příčné řezy, které se i samy okótují. Kromě řezů je možné získat tabulky zemních prací, výpisy souřadnic, to vše i mimo vlastní prostředí AutoCAD Civil 3D, např. do txt či xls souborů.

Popis pilotního projektu – Goodman Logistic Center Senec

Úkolem projektu bylo připravit území pro logistický areál v Senci. Jako podklad pro vytvoření 3D modelu stávajícího terénu sloužilo 3D zaměření v txt. Na tomto terénu jsme umístili budoucí plánované centrum a jednotlivým objektům definovali výšky. Na základě těchto výšek jsme sestavili možný návrh budoucí plochy areálu i se svahy ke stávajícímu terénu. Porovnáním původního a nově vzniklého povrchu jsme zjistili velikost kubatur a provedli jsme úpravu výšek tak, aby rozdíl těchto zemních prací byl minimální.

Používání AutoCAD Civil 3D nám přineslo tyto výhody:

• Velkou úsporu času při zpracování projektů hrubých terénních úprav.

• Dynamiku softwaru, kdy AutoCAD Civil 3D okamžitě reaguje na jakékoliv změny v projektu bez nutnosti ručních úprav.

• Automatický výpočet kubatur s možností generování příčných řezů a výpisů.

• Neustálou práci ve 3D, kdy jsou stále k dispozici informace o výškách, což potřebují navazující profese.

• Možnost výpočtu kubatur a bilancování zemních prací, tzn. výkopů a násypů, a to i odděleně.

Dodavatel řešení

ŠTOR CAD Computers, s.r.o.

Čajákova 19

811 05 Bratislava

www.stor.sk