Proč pracuji v Revitu – 1. díl
Autor přednášky si v přednášce nekladl za cíl prezentovat všechny možnosti Revit Architecture, ale spíše vyzdvihnout vybrané postupy a funkce, které při práci v aplikaci oceňuje nejvíce a č…
Autor přednášky si v přednášce nekladl za cíl prezentovat všechny možnosti Revit Architecture, ale spíše vyzdvihnout vybrané postupy a funkce, které při práci v aplikaci oceňuje nejvíce a často je používá.
Text celé přednášky není možné obsáhnout v jednom článku a proto je text rozdělen na více dílů. Každý díl bude tématicky zaměřen podle vybrané funkce nebo zvoleného pracovního postupu.
Úvod
Současné programy pro počítačové navrhování výrazně mění způsob práce architektů, projektantů a dalších spolupracovníků, kteří se na přípravě a realizaci staveb podílejí.
Přestože jsou aplikace pro tvorbu virtuálního modelu budovy (BIM) uživatelům k dispozici již delší dobu, není jejich systematické používání v projekční praxi příliš rozšířeno. Uživatelé nadále spíše preferují práci ve 2D CAD programu často v kombinaci s obecným 3D modelářem. Přitom výhody plynoucí z používání aplikací založených na principu tvorby virtuálního modelu budovy jsou nesporné.
Proč pracuji v Revitu? Kvůli snadnému vynášení prvků
Doufám, že tužka coby hlavní nástroj z rukou architekta nezmizí a prvotní myšlenka bude nadále zaznamenána na papír. Nicméně nepoužití výpočetní techniky pro další fáze návrhu je již neefektivní, protože ručně vytvářené výkresy mají jen velmi omezené možnosti úprav a změn.
Obrázek 1 – původní skica porovnaná s půdorysným zobrazením modelu vytvořeném v prostředí aplikace Revit Architecture.
Revit Architecture umožňuje rychlý přenos návrhu ve formě skic do digitálního prostředí a zde provádět další úpravy a zpřesnění. Vynášení základních prvků jako stěna, okno nebo dveře je v programu velmi jednoduché a intuitivní. Při vynášení a úpravách jednotlivých stavebních komponent pomáhá řada funkcí a nástrojů, které jednotlivé činnosti usnadňují a zpřesňují.
Krokování pomáhá jednodušeji vynášet prvky potřebné délky. V těsné blízkosti vynášeného nebo i přesunovaného prvku se zobrazí automatická kóta. Hodnotu této kóty není možno přesně zadat a určit tak např. délku vynášené stěny. Hodnota kóty se při pohybu kurzoru mění v řádech desítek, stovek, tisíců atd. v závislosti na přiblížení nebo oddálení (funkce zoom) objektů na pracovní ploše. Požadovaný rozměr tak lze vynést pouhým pohybem myši.