Jak vytvořit dobře vypadající bloky s anotacemi v Mapu 3D?
V případě, že chcete, aby Vaše bloky trošku vypadaly a nebyly stejné jako „u všech těch ostatních“, zkuste přemýšlet o vytvoření Vašich vlastních bloků například s nějakými symboly. V …
V případě, že chcete, aby Vaše bloky trošku vypadaly a nebyly stejné jako „u všech těch ostatních“, zkuste přemýšlet o vytvoření Vašich vlastních bloků například s nějakými symboly.
V tomto příkladu využijeme v Americe využívaných symbolů pro mezistátní silnice. Budeme tedy vytvářet popisy pro silniční mapu. Namísto prostého textového popisku “I-24” byl vytvořen anotační blok se symbol mezistátní silnice a datovým polem připraveným pro její číslo. Červená a modrá výplň je vytvořena pomocí šrafy s atributem SOLID (= výplň) a popis INTERSTATE je tvořen multičarami. Pro tento proces jsou velmi dobré nástroje Express Tools, konkrétně pak volba “Explode Text”, která rozbije vytvořený text do multičar.
Symbol pro označení mezistátní silnice v USA.
Začněte vytvořením klasického bloku. Navrhněte jeho tvar nebo jako v tomto případě vytvořte všeobecně známý symbol a uložte definici bloku. Osobně si myslím, že je vhodné všechny bloky a symboly vytvářet v jednom výkresu a poté je z prostředí Design Center dle aktuální potřeby jednoduše přetahovat do vytvářených map.
Jakmile máte hotov navržený symbol, přejděte do průvodce pro vytvoření šablony anotace.
Během procesu tvorby anotace se dostanete také do Editoru bloků. Zde předtím než vytvoříte text anotace vložte vytvořený znak či symbol a ten rozbijte. Nezapomínejte, že v Editoru bloků máte stále k dispozici všechny AutoCAD příkazy a nástroje, můžete vytvářet nové vrstvy, vkládat bloky, definovat texty či většinu čehokoliv jiného, co obvykle v prostředí Map 3D provádíte. Nyní, když již máte symbol umístěn na potřebném místě, pokračujte dále a vytvořte text anotace.
Rozmyslete si, jak budete chtít text naformátovat. Vyberte jeho styl, výšku, proložení či barvu. Pro simulaci bílé barvy je vhodné vybrat barvu číslo 255, což je světle šedá, která je v případě změny barveného schématu stále viditelná.
Po umístění textu anotace na správné místo bude pravděpodobně třeba nastavit pořadí vykreslování. Zobrazený text by samozřejmě vždy měl figurovat nejvýše a až pod ním by se měly zobrazovat ostatní prvky bloku.
Nyní uložte vytvořené změny a zavřete editor bloků.
Co by tedy na závěr mělo vzniknout? V našem příkladu je výsledkem anotační blok, který načítá hodnoty textů z objektových dat připojených k liniové kresbě mezistátních silnic, které jsou pomocí vytvořeného symbolu a popisu označeny. Možností pro vytváření symbolů použitelných pro anotační bloky je spousta. V případě komunikací můžete vytvořit bloky pro označení tříd silnic, maximální povolené rychlosti nebo při velkém měřítku třeba i cedulky s názvy ulic.
V některém z dalších tipů a triků Vám také přineseme návod, jak použít již existující symboly z jiných podobně zaměřených aplikací.
Převzato z: http://map3d.wordpress.com