portál uživatelů
softwarů Autodesk

Jak na 3D v produktu AutoCAD Map 3D?

Stavebnictví

Aplikace AutoCAD Map 3D představuje velmi rychlý a jednoduchý prostředek pro vytváření působivých a názorných 3D vizualizací pro nejrůznější účely. Ačkoliv aplikace sama o sobě nemá nástroje pro vytvá…

Jak na 3D v produktu AutoCAD Map 3D?

Aplikace AutoCAD Map 3D představuje velmi rychlý a jednoduchý prostředek pro vytváření působivých a názorných 3D vizualizací pro nejrůznější účely. Ačkoliv aplikace sama o sobě nemá nástroje pro vytváření 3D povrchů z X, Y, Z dat (na to je potřeba AutoCAD Civil 3D), máte možnost jednoduše připojit existující 3D povrchy, které byly vytvořeny mimo AutoCAD Map 3D. Jedná se o povrchy ve formátech DEM (Digital Elevation Model), ESRI Grid (asc Grid) nebo Digital Terrain Elevation Data (DTED).

Pro potřeby tohoto příkladu použijeme ukázková 3D data poskytovaná společností Autodesk společně s instalací produktu AutoCAD Map 3D. Pro názornost 3D data doplníme také o družicový snímek stejné oblasti.

Pro přístup k prostorovým datům v prostředí AutoCAD Map 3D využíváme technologie Feature Data Objects (FDO), která přímo připojuje potřebná data a zobrazuje je ve výkresu nezávisle na jejich formátu.

Jakmile připojíme rastrově založený povrch můžeme díky možnostem aplikace automaticky vytvořit vrstevnicový plán, který nám pomůže při analýze 3D terénu. Rastrově založené 3D povrchy lze použít k analýzám rozložení nadmořských výšek, sklonitosti terénu, orientace ke světovým stranám a také na ně lze nakládat další mapové vrstvy. Vytvořené 3D scény lze prohlížet prostřednictvím virtuálních průletů a procházek a díky tomu zprostředkovat téměř reálný vjem zkoumaného areálu.

Náš přiklad je zaměřen na vytvoření velmi jednoduché povodňové analýzy, kterou provedeme během pěti kroků.

První krok – Připojení souboru s 3D povrchem

V panelu Správce zobrazení klepneme na tlačítko Data a vybereme Připojit k datům. V zobrazeném dialogu Datová připojení vybereme Připojit rastrový obrázek nebo povrch a vybereme soubor, který chceme do výkresu připojit. V tomto příkladu se jedná o data německého Mnichova. Klepneme na tlačítko Připojit, poté zatrhneme příslušný box a vybereme Přidat do mapy. Tímto způsobem do výkresu připojíme 3D povrch stejně jako jakýkoliv běžný obrázek.

Náš povrch bude zobrazen v prostoru výkresu a také se jako vrstva objeví ve Správci zobrazení.

Druhý krok – Přidání doplňkových dat pro překrytí povrchu

Pro větší názornost na 3D povrch přidáme družicový snímek s vysokým prostorovým rozlišením. Postup je stejný jako v případě připojení 3D povrchu. V dialogu Datová připojení proto opět vybereme Připojit rastrový obrázek nebo povrch a připojíme 3D povrchu odpovídající družicový snímek.

V případě, že data zobrazíme ve 3D, rastrový snímek bude automaticky naložen na 3D rastrový povrch. Samozřejmě je prostřednictvím FDO možné připojit také vektorové vrstvy, které se budou chovat zcela stejně.

Tip – Když pracujete s CAD objekty přímo ve výkresu, k automatickému naložení na 3D povrch nedojde. Těmto objektům je třeba zadat korektní nadmořskou výšku a teprve poté dojde k jejich správnému zobrazení ve 3D perspektivě.

Třetí krok – Přidání záplavové vrstvy

Abychom mohli vytvořit 3D zobrazení postižení areálu povodní, budeme potřebovat objekt reprezentující záplavu. Pro tento účel proto vytvoříme jednoduchý polygon.

Nakreslíme polygon okolo povrchu. Samozřejmě je také možné přichytit se k hranám povrchu a omezit rozsah vizualizace pouze na plochu povrchu. Jakmile máme hotovo, změníme barvu polygonu na modrou.

Čtvrtý krok – Zobrazení dat ve 3D perspektivě

Nyní je čas na zobrazení nachystaných dat. Vybereme 3D režim klepnutím na tlačítko 3D přímo pod záložkou Model.

Data lze nyní zobrazovat ve 3D a pohybovat s nimi je možné pomocí 3D navigačních nástrojů.

Pátý krok – Specifikace výšky povodně

Na závěr je třeba definovat výšku povodně v případě, že chceme provést analýzu. Vybereme modrý polygon pod 3D modelem, klepneme na něj pravým tlačítkem a vybereme Vlastnosti. V editoru vlastností v sekci Různé vyměníme v poli Zdvih nulovou hodnotu za výšku hladiny povodně.

To nám umožní zvednout nakreslený polygon na ose Z do reálné výšky, ve které poté protne 3D povrch. Výsledek pak může vypadat podobně jako na obrázku níže.

Existuje samozřejmě spousta dalších věcí, které lze s 3D povrchy v prostředí AutoCAD Map 3D provádět, ale o tom zase někdy příště.

Převzato z: http://cad2gis.wordpress.com/2008/02/03/using-the-3d-in-autocad-map-3d/