portál uživatelů
softwarů Autodesk

iMap pro Inventor – nový způsob kontroly vztahů mezi objekty v sestavách

Strojírenství

iMap pro Inventor je ke stažení ze stránek http://labs.autodesk.com/utilities/inventor_imap/. Doplněk funguje pouze pod 32 bitovou verzí Autodesk Inventor 2009 a jeho funkčnost je omezena do 1. dubna …

iMap pro Inventor – nový způsob kontroly vztahů mezi objekty v sestavách

iMap pro Inventor je ke stažení ze stránek http://labs.autodesk.com/utilities/inventor_imap/. Doplněk funguje pouze pod 32 bitovou verzí Autodesk Inventor 2009 a jeho funkčnost je omezena do 1. dubna 2009. Po instalaci aplikace je nutné používat ke spouštění nového zástupce Autodesk Inventor 2009 with iMap – při použití výchozího zástupce Autodesk Inventor Professional 2009 nebo přímém otevření souboru sestavy např. z Průzkumníka nebude funkčnost iMap dostupná.

Integrace do prostředí sestavy

iMap pro Inventor je dostupný pouze v prostředí sestavy. Jedná se o schematické znázornění vzájemných vztahů (vazeb) mezi komponentami sestavy, popř. o znázornění vztahů a odvozených objektů mezi zdrojovým modelem a odvozenými modely, které se v sestavě nacházejí. V rámci takovéhoto schematického znázornění je možné vazby mezi objekty nejen zobrazovat, ale lze je do jisté míry i vytvářet a editovat.

Dostupné jsou dva typy zobrazení – Skeletal iMap a Constraint iMap. Obě volby jsou přístupné po klepnutí pravým tlačítkem myši v pracovní ploše (Obr. 1 vlevo). Budeme-li chtít otevřít iMap zobrazení u konkrétní použité podsestavy, lze to provést rovněž z nabídky pravého tlačítka myši, ovšem s tím rozdílem, že podsestava bude předtím označena (Obr. 1 vpravo).

  Obr. 1: Skeletal iMap a Constraint iMap

Constraint iMap

Constraint iMap zobrazuje schematicky všechny výskyty součástí v sestavě, vazby mezi nimi a iVazby. Příklad je na Obr. 2.

  Obr. 2: Constraint iMap

Uprostřed (největší čtverec) se nachází svařovaná sestava rámu, ke kterému jsou zavazbeny ostatní komponenty. Jednotlivé vazby jsou reprezentovány spojnicemi mezi objekty. Najedete-li myší nad vazbu (spojnici), zvýrazní se komponenty, které jsou touto vazbou spojeny (Obr. 3). Po klepnutí pravým tlačítkem myši na vazbu nebo komponentu se zobrazí v podstatě klasické kontextové menu, ze kterého je možné vazby např. upravovat, vypínat nebo odstraňovat. V případě, že je nutné vybírat přímo geometrii modelu, je možné se přepnout do okna s modelem např. přes nabídku Okno.

  Obr. 3: Zvýraznění vazeb

Zobrazení objektů

Jak je vidět na Obr. 2, jsou komponenty v iMap zobrazení reprezentovány jako rámečky s náhledy a vazby jako spojnice mezi těmito rámečky. Čárkované zobrazení spojnic značí, že vazba mezi součástmi je vypnutá. Pokud budete mít nastaveno malé měřítko zobrazení, po najetí kurzorem nad rámeček se ukáže zvětšený náhled součásti. Význam součásti v sestavě lze částečně odvodit i z velikosti rámečku, viz např. rámeček svarku. Pokud se v levé horní části rámečku zobrazuje symbol „+“, jedná se o podsestavu. Klepnutím na „+“ lze podsestavu rozbalit a zobrazit tak vazby komponent, ze kterých se skládá. Sbalení podsestavy se provede klepnutím na symbol „–“. Na Obr. 4 je rozbalená podsestava svarku. Zobrazení můžete porovnat s Obr. 2.

  Obr. 4: Vazby v podsestavě svarku

Pokud mají komponenty sestavy vytvořené iVazby, nachází se na pravé straně jejich rámečků symbol „+“. Po klepnutí se rozbalí seznam definovaných iVazeb. Poté je možné velmi lehce vytvořit propojení odpovídajících si iVazeb pouhým přetažením kurzoru z tečky vedle názvu jedné iVazby na název iVazby druhé součásti (Obr. 5).

    Obr. 5: Propojení iVazby

Přetažením rámečku součásti za uzlový bod je také možné vložit do sestavy novou instanci dané součásti. Levé tlačítko myši pak stačí uvolnit kdekoliv v pracovní ploše. Postup je na Obr. 6.

  Obr. 6: Vytvoření nové instance součásti v sestavě

Skeletal iMap

Způsob zobrazení ve Skeletal iMap je poněkud odlišný a je vhodný zejména při tzv. skeletovém modelování, kdy pomocí jediného základního náčrtu řídíme hlavní rozměry celé sestavy. Jednotlivé komponenty nebo podsestavy, jsou při tomto způsobu práce odvozovány právě ze základního náčrtu.

Na Obr. 7 je ukázka sestavy v zobrazení Skeletal iMap, která ale techniku skeletového modelování nepoužívá. Jsou zobrazeny soubory a počty jejich instancí v dané sestavě (aktuálně otevřený dokument je vyznačen modrým rámečkem). Pokud se např. jedna součást vyskytuje v dané sestavě dvakrát, je její obrázek ve Skeletal i Map pouze jednou, ale mezi ním a hlavní sestavou jsou dvě plné spojnice – šipky.

  Obr. 7: Zobrazení sestavy ve Skeletal iMap

I zde je možné rovnou vkládat nové instance objektů do sestavy. Postup je ale odlišný od Constraint iMap, kde se přetahovala samotná komponenta sestavy. Ve Skeletal iMap je potřeba kurzorem přetáhnout uzel ze sestavy na komponentu, která má být do této sestavy vložena.

Pokud sestava techniku skeletového modelování používá (Obr. 8), je hlavní dokument sestavy opět vyznačen modře, ale navíc je červeně zvýrazněna komponenta sloužící jako hlavní model (náčrt) pro odvozování jiných součástí. Čárkovaně jsou vyobrazena odvozená propojení.

  Obr. 8: Sestava stolu ve Skeletal iMap zobrazení

V případě sestavy výše byl nejprve vytvořen soubor skelet_master.ipt obsahující tvary a rozměry (tedy náčrty) všech komponent stolu. Z tohoto souboru byly po odvození vytvořeny jednotlivé komponenty stolu (patřičný náčrt byl vysunut) a zkompletována sestava.

Na pravé straně zdrojového, červeně označeného souboru, se nachází symbol „+“ s rozbalovacím seznamem všech objektů exportovaných do jednotlivých komponent sestavy. Hodnoty exportovaných parametrů je možné měnit přímo z prostředí Skeletal iMap. Pokud najedete myší na spojnici zdrojové a odvozené součásti, zvýrazní se i objekty, které byly ze zdroje do komponenty odvozeny, viz zelené orámování na Obr. 8.

Přínosy schematického zobrazení

iMap pro Inventor se může osvědčit zejména tehdy, když potřebujete pracovat se sestavou, která byla vytvořena někým jiným. V případě rozsáhlejších sestav by orientace mezi vzájemným propojením jednotlivých komponent mohla být poměrně náročná. Díky použití schematického zobrazení budou vytvořené vazby mezi součástmi dobře patrné. Výhodou je rovněž možnost editace parametrů a objektů exportovaných do odvozených součástí přímo z dokumentu sestavy. Zdrojový model použitý k odvození je v zobrazení Skeletal iMap přístupný automaticky, takže potřebné změny mohou být provedeny okamžitě, bez nutnosti otevírání dalšího souboru.