portál uživatelů
softwarů Autodesk

Geoprostorová inteligence nahrazuje tradiční GIS aneb Geoff Zeiss představuje perspektivy GIS z ČR

Stavebnictví

V polovině měsíce října jsem měl možnost přednést svou prezentaci na akci konané společností Sitewell a nazvané Konference IS pro územní management a správu majetku 2008. Společnost Sitewell mim…

Geoprostorová inteligence nahrazuje tradiční GIS aneb Geoff Zeiss představuje perspektivy GIS z ČR

V polovině měsíce října jsem měl možnost přednést svou prezentaci na akci konané společností Sitewell a nazvané Konference IS pro územní management a správu majetku 2008.

Společnost Sitewell mimo jiné provozuje pro české ministerstvo zemědělství systém LPIS, který je používán k evidenci zemědělského využití krajiny a také k distribuci zemědělských dotací pro české zemědělské producenty.

Mojmír Macek, generální ředitel společnosti Sitewell, vystoupil s pro mne poněkud provokativní prezentací ilustrující evoluci geoprostorových technologií.

Ostrovy informací

Dle perspektivisty Mojmíra Macka patří mezi jeden z hlavních problémů, kterým v současné době čelíme nesourodé zpracování, uchovávání a distribuce dat. Jakékoliv šíření dat znamená stále jen kopírování, tedy neustálou redundanci. Stále se opakující data je třeba také někde uchovávat, což s sebou přináší zbytečné a nadbytečné procesy.

Kvalita dat

Další ze závažných témat, které spousta společností pracujících s prostorovými dat musí řešit je kvalita dat. Tento problém je samozřejmě zapříčiněn hned několika faktory, mezi které můžeme zahrnout stále nepřekonané používání papírových podkladů, rostoucí celkový objem dat nebo neefektivní obchodní procesy.

„Tradiční GIS“ je mrtev

Mojmír Macek je přesvědčen, že tradičním GIS technologiím již zvoní hrana, protože většinou je potvrzují oba zmíněné problémy. Stávající řešení vyžadují vysoké náklady při spojení s dalšími podnikovými systémy a pro každé rozhraní je třeba školený specialista.

Ať žijí giIS – geoprostorově inteligentní Informační Systémy!

Jak Macek upozornil, prostorová lokalizace se velmi rychle stává všudypřítomnou a nezbytnou součástí nejrůznějších procesů. Není izolována v tradičních „GISech“, ale je integrována do existujících aplikací, mezi které patří vyhledávače, relační databázové systémy nebo CAD/BIM aplikace. Jinými slovy, informace o prostorovém umístění prvku se stávají součástí „geoprostorově inteligentních informačních systémů“ neboli giIS (geospatially intelligent information systems).

Převzato z: http://geospatial.blogs.com/