Oříznutí snímku na menší zájmovou plochu
Vložení snímku V naší ukázce si otevřeme v AutoCAD Raster Design letecký snímek. Aplikace Raster Design není samostatný program. Tento program se instaluje jako nadstavba nad některý jiný …
Vložení snímku
V naší ukázce si otevřeme v AutoCAD Raster Design letecký snímek.
Aplikace Raster Design není samostatný program. Tento program se instaluje jako nadstavba nad některý jiný základní program. Tím může býtAutoCAD nebo Auto CAD Map 3D a další. Pro práci s Raster Design je dostupné samostatné menu IMAGE v liště menu Vašeho základního programu. Z tohoto menu budeme zadávat všechny operace použité v tomto článku.
Letecký snímek je ve formátu TIFF. Ke snímku je připojen korelační soubor s georeferencí, tzv. World Correlation File ve formátu TFW se stejným názvem jako je název snímku. Korelační soubor je textový soubor a obsahuje absolutní hodnotu rozměru jednoho pixelu snímku a souřadnice horního rohu. Obsah TFW může například vypadat následovně (význam čísel je uveden v závorkách):
0.5000 (měřítko X, velikost pixelu v metrech)
0.000 (afinita – měř.Y ve směru X)
0.000 (afinita – měř.X ve směru Y)
-0.5000 (měřítko Y, záporně)
-509999.7500 (X souřadnice levého horního pixelu)
-11400.2500 (Y souřadnice levého horního pixelu)
Na ukázkovém leteckém snímku nás zajímápouze v pravém dolním rohu úzké části obdělané půdy za vesnicí (naznačeno červenou čarou). Tuto část snímku vyřízneme pro další zpracování.
Výchozí letecký snímek
1.Vložte do výkresu obrázek volbou Insert z menu Image.
2.Již v dialogu otevření lze vidět základní informace o snímku: rozměry v pixlech, barevná hloubka, typ souboru atd. Nezapomeňte vybrat v okně dole volbu Insertion wizard.
Část dialogového okna Insert při vkládání snímku
3.V následujícím kroku se objeví okno, kde se načetly ze souboru TFW informace (měřítko a natočení) a spočítal se bod vložení, kterým je levý dolní roh. Vkládací bod se počítá neboť v TFW souboru je zadán horní levý roh a vkládací bod je levý dolní roh. Souřadnice X je vlastně beze změny, došlo jen k zaokrouhlení čísla.
4.K zobrazení okna Pick Correlation Source na obr. 3 je díky zaškrtnutí volby Insertion wizard v dialogu vložení. V následujícím kroku máme možnost údaje změnit, což není třeba. Letecký snímek se umístí do výkresu podle souboru TFW do souřadnicového systému automaticky.
Načtení World correlation file
Oříznutí leteckého snímku
5.Část snímku vyřízneme zadáním volbou Crop z menu IMAGE. Výběr je možné zakreslit různým ohraničením (kružnicí, obdélníkem, polygonem s více vrcholy atd.). Vybertenapříklad volbu Rectangular Region.
Operace oříznutí Crop a výběr části snímku
6.Zakreslete obdélník definující výběr. Ve výkrese zbyla jen vybraná část leteckého snímku. Okrajová větší část je odstraněna.
Uložení výřezu s novým korelačním souborem TFW
7.Uložte výřez leteckého snímku pod novým názvem a to z menu Image àExportàIMAGE. Export se skládá z několika dialogových oken.
8.V prvním okně vyberte metodu kódování. Ponechejte bez komprimace. Zadejte organizaci dat stripped nebo tiled (dlaždice).
9.V posledním okně zaškrtněte volbu World File. Vytvoří se nový soubor korelace se stejným názvem jako nový název výřezu.
Dialog Export Options pro vytvoření korelačního souboru
10.Obsah nového textov0ho souboru korelace vypadá následovně. Je patrné, že první tři řádky zůstaly beze změny (rozlišení snímku 0,5 m). Změnily se poslední dva řádky se souřadnicemi horního rohu snímku:
0.5000000
0.0000000
0.0000000
-0.50000000
-508350.75000000 (nová X souřadnice levého horního pixelu)
-1141215.75000 (nová Y souřadnice levého horního pixelu)
Pozn.: Korelační soubor lze vyexportovat i samostatně mimo export snímku druhou volbou z menu ImageàExportà World File.