Spolupráce AutoCAD Civil 3D a Revit Architecture – 1. díl
Činnosti spojené se stavebnictvím, ostatně jako i ostatní činnosti technického charakteru, se v současné době neobejdou bez výpočetní techniky a speciálního software. Pokud bychom chtěli pro všec…
Činnosti spojené se stavebnictvím, ostatně jako i ostatní činnosti technického charakteru, se v současné době neobejdou bez výpočetní techniky a speciálního software. Pokud bychom chtěli pro všechny stavební projekty používat pouze jeden program, buď by byl příliš obecný a sloužil by jen jako kreslící nástroj a nebo pokud by měl řešit specifické úlohy každé jedné oblasti, stal by se z této aplikace obrovský balík funkcí, který by jeden člověk nebyl schopný ovládat. Navíc by byl tento programový balík neuchopitelný současným hardware a tím pádem by byl neschopný praktického nasazení. Proto Autodesk přichází s variantou, kdy pro jednotlivá specifická odvětví a zaměření nabízí specializovaný produkt, který je určen právě pro danou oblast a obsahuje nástroje, které významně zvýší efektivitu práce a zároveň je snadné se ho naučit.
V následující sérii článku Vás seznámíme, jak spolu můžou efektivně spolupracovat dvě vybrané aplikace z nabídky Autodesk pro stavebnictví – konkrétně AutoCAD Civil 3D a Revit Architecture. Revit Architecture je aplikace vhodná pro návrh, modelování a projektování budov a AutoCAD Civil 3D je nástroj pro projektování inženýrských staveb, včetně dopravních staveb, plošných staveb či inženýrských sítí.
Na úvod článku představíme, jak lze načíst data do AutoCAD Civil 3D, po té z nich vytvořit digitální model terénu a náhledně jak data exportovat do Revitu. V další části se dozvíte, jak načíst data z Civil 3D do Revitu a použít je ve svém projektu. Jakmile dojde k návrhu budovu, je potřeba tento model načíst zpět do Civilu a i to bude názorně vysvětleno. No a konečně, jakmile dojde k vyřešení všech úloh v Civil 3D, jak se načte finální model terénu do Revitu.
Článek byl napsán s ohledem na naše zkušenosti s praxí a měl by kopírovat to, jak dochází k výměně dat mezi stavebním inženýrem a specialistou pro návrh liniových a plošných staveb.
A. AutoCAD Civil 3D
Import terénu z Google Earth do C3D
1, spusťte Google Earth a přibližte Vaše zájmové území
2, pro import terénu do správných souřadnic a ve správném natočení do C3D zvolte v nastavení výkresu souřadný systém Kategorie Czech republic, název Czechoslovakian Grid System (S-JTSK) (precise origin).
3, v C3D v menu Soubor/Import zvolte Import povrchu z aplikace Google Earth. Potvrďte na příkazovém řádku volbu použít Souřadný systém. Dojde k importu dat z Google Earth a vytvoření modelu terénu.
Dojde k načtení DTM do Civil 3D. Kdybyste zvolili možnost import obrázku nebo obrázku a povrchu, dojde k načtení i obrázků zájmového území, ale obrázek bude v odstínech šedé. Tento obrázek bude připojený jako XREF, stačí tedy udělat print screen obrazovky v Google Earth pro získání barevného obrázku a ve správci XREfů změnit cestu na barevný obrázek.
Při předávání do Revitu povrchu i s obrázkem, nezapomeňte k obrázku vytvořit ruční hranici a předat ho společně s dwg. Obrázky importované z Gogole Earth se automaticky ukládají do této složky c:Documents and Settingsuser nameLocal SettingsApplication DataAutodeskC3D 2009csy .
Načtení stávajícího/upraveného digitálního modelu terénu do Revitu
1, v C3Djiž máte načtený model terénu z Google Earth nebo vytvořte nový model terénu z podkladů, které máte k dispozici. Zobrazte model terénu pomocí vrstevnic, čím hustší interval, tím je to lepší (interval můžete změnit v nastavení stylu zobrazení povrchu v záložce vrstevnice)
2, nyní z povrchu vyextrahujte vrstevnice přes příkaz v menu Povrchy/Technické vybavení/Extrahovat objekty z povrchu.
Klikněte na povrch v situaci a potvrďte extrakci hlavních i vedlejších vrstevnic v celém výkrese tlačítkem OK.
Dojde k vykreslení jednotlivých vrstevnic.
3, pro lepší budoucí „napasování“ vrstevnic v Revitu, doporučujeme stávající model terénu popsat pomocí popisků výšek vrstevnic. Tyto popisky přidáte přes menu Povrchy/Přidat popisky povrchu/Vrstevnice-vícenásobná.
Přes povrch nakreslete pomyslnou linii, která určí, kde se vygenerují jednotlivé popisky vrstevnic. Výsledek vypadá takto:
4, Také pro lepší práci v Revitu ještě do výkresu vygenerujeme 2 body s informací o jejich souřadnicích X a Y s přesností na 3 desetinná místa. Body vytvoříme přes příkaz v menu Body/Vytvořit bod.Body nemusejí mít ani popis, ani přiřazenou výšku. To, jak se mají body popsat a s jakou se mají znázornit značkou upravíme ve vlastnostech skupiny bodů. Jako značku bodu doporučujeme čárku.
Výsledek po té vypadá takto:
5, Před načtením dat do Revitu musíme ještě rozložit všechny popisky, jak popisky vrstevnic, tak i popisky bodů. Pro jejich rozložení použijeme klasický příkaz Rozlož.
6, založte nový výkres, do kterého zkopírujte všechny křivky vrstevnic (hlavních i vedlejších), body s čárkou i popisem a popisky všech vrstevnic. Kopírujte přes kopírovat/vložit na původní souřadnice, aby se zachovali správné souřadnice objektů. Nekopírujte sem žádné objekty C3D jako jsou modely terénu, apod. Pro lepší práci uživatele Revitu, ponechte ve výkresu pouze ty hladiny, které obsahují nějaké informace, ostatní hladiny odstraňte. Nyní je výkres připraven k načtení do Revitu.
Autoři článku jsou: část AutoCAD Civil 3D – Ivona Foltýnová, Tech Data Distribution s.r.o. a část Revit Architecture – Rudolf Vyhnálek, Autodesk