portál uživatelů
softwarů Autodesk

Tvorba a úprava povrchů v prostředí AutoCAD Civil 3D – 2. díl

Strojírenství

První možná cesta, jak zjistit objem kubatur je tabulární podoba. Tímto způsobem nedojde k vytvoření objemového povrchu, ale budeme mít k dispozici informace o hodnotách pro násypy a výkopy.…

Tvorba a úprava povrchů v prostředí AutoCAD Civil 3D – 2. díl

První možná cesta, jak zjistit objem kubatur je tabulární podoba. Tímto způsobem nedojde k vytvoření objemového povrchu, ale budeme mít k dispozici informace o hodnotách pro násypy a výkopy. Tato metoda je upřednostňovaná třeba v případech, kdy řešíme hned několik projekčních alternativ a chceme najít variantu s nejmenším možným objemem násypů a výkopů.
Kde je možné tuto metodu najít? V nabídce Surfaces (Povrchy) vyberte Utilities – Volumes.

Tlačítko zvýrazněné v levém horním rohu nám umožní do tabulky objemů přidat nový záznam. V tabulce složených kubatur (Composite Volumes) máme možnost brát v úvahu změny (ať už úbytky či nárůst) zjištěné geodetickým měřením a doplňovat odpovídající hodnoty do sloupců Cut a Fill Factor.
Upozornění: Tento zásah ovlivní pouze pro upravené hodnoty Cut (adjusted) a Fill (adjusted), ale nezmění hodnoty pro celou síť.

Jakmile již víme, který z projektovaných povrchů je pro další zpracování vhodný, můžeme vytvořit objemový povrch. Jeho vytvoření nám umožní mít kontrolu nad faktory pro výkopy a násypy ještě před jeho dokončením, ale i po jeho sestavení. Budeme mít také možnost povrch analyzovat a tematicky jej upravovat či vytvářet kubatury pouze pro specifické areály našeho zájmu.

Pro vytvoření objemového povrchu (Volume Surface) je třeba přejít k seznamu našich povrchů v panelu Prospektor. Postup je velmi podobný jako při vytváření nového povrchu. Klepneme pravým tlačítkem na položku Surfaces a vybereme volbu Create Surface. V dialogovém okně Create Surface je třeba změnit typ povrchu na TIN Volume Surface, vybereme základní a srovnávací povrch podobně jako na obrázku níže.

Pro částečnou kalkulaci kubatury, jejíž rozsah lze definovat pomocí křivky, polygonu nebo parcely je možné použít nástroj Bounded Volumes.

Tímto způsobem lze velmi rychle vypočítat a zobrazit hodnoty pro objem sítě, výkopů, násypů pouze pro vybranou část objemového povrchu.

V rámci objemového povrchu je objem vybrané oblasti založen na rozdílu nadmořských výšek, které byly původně použity pro výpočet samotného objemového povrchu. V případě modelů terénu je objem počítán od nulové nadmořské výšky k nadmořským výškám ve vybrané oblasti. Jakmile vytvoříme objemový povrch, můžeme bez problémů vypočítat objemové statistiky pro vybranou oblast. Pro definici a vytvoření částečného objemu je existence objemového povrchu nutná. Přejdeme do nabídky Surfaces (Povrchy) –> Utilities. Nejprve je třeba vybrat povrch, z něhož chceme čerpat podkladová data. Zvolíme proto potřebný objemový povrch. Důležité je upozornit, že povrch nelze zvolit pomocí klávesy Enter ze seznamu povrchů existujících ve výkresu, ale je třeba jej fyzicky označit myší na obrazovce. To znamená, že v případě, že dotčené povrch není nastaven pro zobrazení (No Display), není možné tuto operaci provést. Poté, co vybereme vhodný povrch pro získání informací o kubaturách, tsačí už je zvolit křivku, polygon nebo hranici parcely, pro kterou chceme vytvořit částečnou kalkulaci.

Po vygenerování objemového povrchu můžeme také vytvořit mapu násypů a výkopů pomocí COGO bodů v mřížce. Nejprve je nutné nastavit styl zobrazování popisků bodů – jeden styl pro místa, kde je třeba kopat a kde by proto obsah textu měl být nastaven na záporné označení (Sign Negative) a druhý styl pro výplně. Jakmile máme hotovo, stačí už jen vytvořit skupiny bodů pro výkopy a násypy. Níže jsou zobrazeny dialogy s parametry potřebnými pro vytvoření výkopové skupiny bodů.

Dále přejdeme do nabídky Points (Body) –> Create Points (Vytvořit body) –> Surface (Povrch) –>. U mřížky (gridu) je možné nastavit jeho rozsah a velikost mezer neboli podrobnost. Tento příkaz funguje podobně jako nástroj Cut/Fill Grid Ticks v prostředí aplikace Land Desktop. Poté, co dojde k vytvoření bodů se může stát, že budeme potřebovat aktualizovat dvš skupiny bodů pro výkopy a násypy. Jestliže jsou obě skupiny označeny šedě, je třeba je vybrat. Poté na ně klepneme pravým tlačítkem a obě je zaktualizujeme tak, aby byly obě správně zobrazeny na displeji.

Po vytvoření bodových skupin a bodů pro obě skupiny můžeme pokračovat s analýzou elevace povrchu pomocí zobrazení v barevné škále. Pro tento účel je nutné vybrat objemový povrch, klepnout na něj pravým tlačítkem myši a přejít do jeho vlastností. V dialogu vlastností povrchu je třeba vybrat styl zobrazování, pomocí kterého vytvoříme výsledek naší analýzy. Jestliže tento styl ještě neexistuje, je nutné ho pro zobrazení tohoto typů informací vytvořit. Poté přejdeme do záložky Analysis (Analýza), jako typ analýzy vybereme Elevation (nadmořská výška) a poté spustíme analýzu a vybereme barvy a barevné škály, které chceme zobrazit (viz níže).

Po provedení analýzy a změně pořadí překreslování povrchů může výsledná barevná vizualizace zkoumaného povrchu vypadat podobně jako na obrázku níže.

Převzato z: http://www.augi.com/publications/hotnews.asp?page=1879