portál uživatelů
softwarů Autodesk

Gravírujeme s Autodesk Inventorem

Strojírenství

Gravírování je jednou z technologií, která vychází z frézování a umožňuje výrobu součástí, u kterých dostačují menší zdvihy nástroje v ose Z a jemnější nástroje. Primárně je gravír…

Gravírujeme s Autodesk Inventorem

Gravírování je jednou z technologií, která vychází z frézování a umožňuje výrobu součástí, u kterých dostačují menší zdvihy nástroje v ose Z a jemnější nástroje. Primárně je gravírovací stroj určen pro výrobu složitých 2D tvarů s konstantní hloubkou obrábění. Pokrok ve vývoji řídících programů ovšem umožňuje na moderních gravírkách také 3D obrábění. To znamená, že nástroj umožňuje souvislý pojezd ve třech osách. S výhodou lze gravírky pak využít pro obrábění součástí s vysokým stupněm přesnosti (běžně 0,01) a složitou tvarovou náročností. Osobně jsem viděl využívat gravírovací stroj například pro výrobu forem na produkci křídel kompozitových soutěžních větroňů.

Námi využitý stroj Comagrav

V návaznosti na CAD aplikace je možné gravitovanou geometrii rozdělit na 2D a 3D. Na následujícím obrázku můžete vidět typickou úlohu pro kterou je tato technologie určena. V Autodesk Inventoru můžete pro řešení této úlohy použít například příkazu Reliéf, který si poradí i se složitými tvarovými problémy. Jedná se tvorbu reliéfu konstantní hloubky, která je součástí například log, popisů apod. Velmi známým postupem je například produkce nápisů a štítků na dveřích. My jsme se pokusili stroj využít pro zcela odlišnou úlohu.

Princip 2D gravírování

Úkolem bylo vytvořit model automobilu, který je zpracován pomocí 3D technologií obrábění. Primární model byl vytvořen v Autodesk Inventoru. Jednalo se převážně o konstrukci vytvořenou pomocí kombinace solidů a ploch ve starší verzi Autodesk Inventoru. Nebylo tedy možné ještě využít postupů svázaných například s technologiemi sešívání ploch do těles (funkce sculpt). Tato funkčnost dává v novějších verzích aplikace výrazně větší možnosti v oblasti kombinovaného zpracování ploch a těles.

Model vytvořený pomocí 3D navrhování v Autodesk Inventoru

V našem případě byl model převeden do CAM aplikace, která má k dispozici příslušný posprocesor pro generování NC programu s pojezdem ve třech osách. Pro tuto úlohu lze v současné době využít jak Inventor CAM tak SurfCAM nebo jiná řešení. Na závěrečném obrázku můžete vidět již finální obrábění vytvořeného modelu. Obecně lze gravírovací stroj využít tedy nejen pro obrábění rovinných tvarů, ale ve spojení s vhodným modelovacím a obráběcím software také pro výrobu prakticky libovolného tvaru.

Letmý záběr z obrábění na gravírovací frézce