portál uživatelů
softwarů Autodesk

Platforma AutoCAD a dostupné nástroje pro zoom

Většina z nás každý den používá pro svou práci určitou množinu příkazů, a to už tak automaticky, že většinou ani nevíme, co dalšího používané příkazy umí. Je to logické – v případě, že máme …

Platforma AutoCAD a dostupné nástroje pro zoom

Většina z nás každý den používá pro svou práci určitou množinu příkazů, a to už tak automaticky, že většinou ani nevíme, co dalšího používané příkazy umí. Je to logické – v případě, že máme k dispozici pracovní postupy, které fungují, nemáme potřebu hledat něco jiného. Na druhou stranu všechny produkty společnosti Autodesk procházejí postupným vývojem a do novým verzí přidávají k příkazům nové možnosti. Bylo by proto škoda také se trochu nerozvíjet…

Jedním z ideálních příkladů pro tento fenomén je příkaz ZOOM. Každý uživatel ke své práci používá zoom pro přibližování a oddalování jako samozřejmost. Protože je tento příkaz zcela automatickou součástí naší práce, zapomněli jsme, jaké možnosti a metody „zoomování“ máme vlastně k dispozici. Tím spíše, když nám od určité doby pro pohyb ve výkresu stačí pouze kolečko naší myši. Proto se dnes provedeme revizi možností „zoomování“ a prozkoumáme mnoho způsobů pohybu ve výkresu v prostředí aplikace AutoCAD.

Obrázek 1: Možnosti pro příkaz Zoom vypsané v příkazové řádce.

Když vyvoláme příkaz ZOOM (vepíšeme zoom nebo z do příkazové řádky), dostaneme k dispozici hned několik možností. Vypsány jsou následující možnosti: Vše, Střed, Dynamický, Maximálně, Předchozí, měřítko, Okno, oBjekt.
Ovládací prvek Ribbon obsahuje panel pojmenovaný Pomůcky, který také obsahuje několik tlačítek se stejnou funkčností jako možnosti vyjmenované u příkazu zoom. K dispozici jsou také v panelu nástrojů Zobrazit, v případě, že jej máme aktivní.

Obrázek 2: Příkaz Zoom v grafické podobě jako součást panelu nástrojů Pomůcky.

Nejrychlejší cestou je dle mého názoru přístup před samotný příkaz hlavně kvůli tomu, že novější verze aplikace umožní psaní příkazů i přímo v prostoru výkresu a po jejich zadání dojde ke grafickému zobrazení možných voleb přímo u kurzoru. Vybranou možnost pak není nutné vybírat prvními písmeny jako v příkazové řádce, ale pouze pomocí myši nebo klávesnice.

Obrázek 3: Nabídka pro příkaz Zoom zobrazená přímo ve výkresu

Zoom pomocí okna
Nevím, zda je to pravda, ale myslím si, že zoom pomocí definovaného okna byl nejčastějším způsobem přiblížení v prostředí AutoCAD před nástupem aktivního rolovacího kolečka myši. V prostředí aplikace jsou k dispozici tlačítka, která umožní tento režim spustit, ale po zadání příkazu Zoom je tato možnost automaticky nabízena pod písmenem O (Okno). Použití je jednoduché – jakmile nástroj spustíte, stačí pomocí dvou bodů definovat rozsah zobrazovaného území. Obdélník, který je automaticky při definování bodu vytvářen je určen pro lepší představu rozsahu přiblížení. 

Obrázek 4: Definice výřezu pomocí okna – zoom pomocí okna

Rychlý zoom
Tato možnost změny měřítka je při zadání příkazu Zoom nabízena automaticky, stačí pouze stisknout klávesu Enter, mezerník nebo použít pravé tlačítko myši. Ovládání aktuálního přiblížení probíhá v reálném čase, pro změnu měřítka zobrazení výkresu je třeba stisknout pravé tlačítko myši a poté pro přiblížení pohybovat s myší směrem vzhůru nebo pro oddálení směrem dolů.

Zoom na rozsah – meze
Zoom na rozsah aktuálního výkresu je v české verzi aplikací postavených na AutoCADu označován jako Maximální Zoom nebo Meze. Nejrychlejší a dle mého názoru nejvyužívanější přístup k této možnosti je poklepání na rolovací tlačítko myši. Jedná se o velmi užitečnou a rychlou funkci pro okamžitý náhled otevíraného výkresu.

Zoom na vše
Nástroj Zoom na vše udělá přesně to, jak je pojmenován. Proto při jeho použití dojde k oddálení buď na rozsah kresby nebo maximální hranice výkresu. Jestliže jsou ve výkresu nastavena prostorová omezení a kresba jim odpovídá, dojde k zobrazení rozsahu kresby, ale v případě, že je překračuje bude volba Zoom na vše fungovat stejně jako volba Meze a zobrazí celý rozsah.

Zoom na střed
Při spuštění této možnosti je uživatel dotázán na určení nového středu pro zobrazení a také úrovně přiblížení. Proto je třeba myší určit střed a poté zadat nové měřítko. Stávající je zobrazeno v závorkách. V případě, že nechcete aktuální měřítko měnit, stačí nadefinovat střed a poté stisknout klávesu Enter.

Dynamický Zoom
Dynamický Zoom představuje unikátní metodu pro pohyb ve výkresu. Umožňuje uživateli přiblížení, oddálení a posun v různých částech výkresu. Při spuštění této možnosti je ve výkresu automaticky vypočítán jeho rozsah, zobrazen předchozí pohled a je umožněna definice nového okna zobrazení.

Obrázek 5: Zobrazen je dynamický zoom.

Přerušovaná modrá čára definuje rozsah výkresu. Přerušovaná zelená čára představuje předchozí pohled. Bílý obdélník pak definuje umístění a rozsah nového pohledu.

Zoom na předchozí
Tato funkce vrátí uživatele na poslední zobrazený pohled. Tento nástroj je velmi užitečný v případě kreslení či transformace dat, protože je velmi rychle možné se bez složitého hledání i v neznámých datech vrátit na místo předchozích úprav.

Zoom dle měřítka
Zoom dle měřítka zobrazí aktuální výkres na základě hodnoty vztažené k rozsahu výkresu. Při doplnění písmena x za zadanou hodnotu dojde k odpovídající změně měřítka ve vztehu k aktuálnímu zobrazení (např. 2x – dvojnásobné zvětšení).
Možnost zoomu dle měřítka umožňuje pomocí znaku xp určit měřítko také vzhledem k jednotkám papírového prostoru. Proto v případě definování hodnoty 2xp dojde ke zobrazení kresby ve dvojnásobném měřítku jednotek papírového prostoru.

Zoom na objekt
Zoom na objekt aktuální pohled přiblíží nebo oddálí na objekty, které uživatel vybere. Po výběru je tedy třeba vybrat objekty, výběr potvrdit a poté dojde k automatické úpravě velikosti pohledu

Další možnosti
Existují i další možnosti pro změnu měřítka pohledu, které nejsou zajmenovány u příkazu Zoom. V grafických nabídkách aplikace AutoCAD jsou na různých místech k dispozici tlačítka pro jednoduché přiblížení a oddálení. Při přiblížení dochází k dvojnásobnému zvětšení, oddálení je nastaveno na hodnotu 0,5.
Tyto možnosti poskytuje také rolovací kolečko myši, které umožňuje také zobrazení rozsahu výkresu. Proto je většinou uživatelů využíváno pro pohyby ve výkresu nejčastěji kvůli jednoduchosti a rychlosti.

Existuje opravdu mnoho způsobů, jak se pohybovat ve výkresech v prostředí AutoCADu a příbuzných aplikací. Stejně jako většina nástrojů v aplikaci AutoCAD má i Zoom velkou spoustu možností ovládání, ale jen některé z nich jsou využívány rutinně. Na tom ovšem není nic špatného. Proto používejte pouze ty metody, které považujete za komfortní a pracujete s nimi efektivně.

Částečně převzato z: http://www.augi.com