portál uživatelů
softwarů Autodesk

Zpracování a použití dostupných DEM dat v prostředí AutoCAD Civil 3D

Zkratka DEM nebo termín Digital Elevation Models (digitální výškové modely) představuje povrch, jehož data jsou organizována a uložena v praviodlené struktuře, tedy mřížce, která je i v češt…

Zpracování a použití dostupných DEM dat v prostředí AutoCAD Civil 3D

Zkratka DEM nebo termín Digital Elevation Models (digitální výškové modely) představuje povrch, jehož data jsou organizována a uložena v praviodlené struktuře, tedy mřížce, která je i v češtině označována jako grid. To je základní rozdíl oproti klasickému povrchu z prostředí Civilu 3D, který je uložen jako kolekce bodů ve formě trojúhelníkové sítě (=TIN). 

Dnes jako referenční data použijeme soubory ve formátu DEM jsou volně dostupné na webových stránkách společnosti Geo Community. Při první návštěvě tohoto webu se nenechte zmást množstvím „prémiového“ obsahu pro platící uživatele. Nebojte se, najdete zde i velkou spoustu dat, která jsou k dispozici zcela zdarma.

Stažení dat z webu Geo Community 

Společnost Geo Community působí v USA a data, která poskytuje proto také pokrývají území Spojených Států Amerických. Data DEM jsou organizována podle jednotlivých států, správních obvodů a poté dle jednotlivých čtverců. Pro stažení dat určité oblasti je tedy třeba tyto údaje znát.

1.Nejprve přejdeme na webovou stránku s možností stažení dat, která nás zajímají: http://data.geocomm.com/dem/demdownload.html

2.Pomocí přehledové mapy najdeme stát, ve kterém se nachází zkoumaný areál.

3.U vybraného státu poté vybereme odpovídající správní obvod.

4.VE zobrazeném formuláři vybereme volbu “Digital Elevation Model (DEM) – 24K”

5.A na závěr klepneme na zelené tlačítko pro stažení vybraného čtverce.

Aby bylo možné z webu Geo Community stahovat jakákoliv data, je třeba vytvořit uživatelský účet, jehož založení je zdarma.

Rozbalení staženého souboru DEM

Data stažená z webových stránek společnosti Geo Community jsou poskytována v komprimované podobě ve formátu TAR.GZ. Tento formát je velmi podobný např. známějšímu formátu ZIP. Pro použití dat DEM je tedy nejprve nutné komprimovaný balíček rozbalit.

Pro rozbalení dat je možné použít obvyklé komprimační programy, pro tento příklad je využita volně dostupná aplikace 7-Zip.

1.Pomocí souborového manažera (např. Průzkumník nebo Total Commander) najdeme umístění staženého souboru.

2.Na stažený soubor ve formátu TAR.GZ klepneme pravým tlačítkem a vybereme Extract Here

3.Soubor s příponou .GZ obsahuje další komprimovaný soubor ve formátu.TAR, který je také třeba rozbalit. Proto budeme postupovat stejně jako v předchozím případě.

Nyní máme k dispozici sadu souborů ve formátu DDF. Aplikace AutoCAD Civil 3D bohužel neumí číst soubory v tomto formátu, a proto je třeba je sloučit do podoby formátu DEM.

Kompilace do souboru DEM ve formátu vhodném pro import

Předtím než budeme moci použít stažený model povrchu v prostředí Civilu 3D, musíme jej zkompilovat do jednoho souboru ve formátu DEM. Jak na to? Velmi jednoduše a opět bezplatně. Stačí využít volně dostupný program pojmenovaný sdts2dem.exe.  Jedná se o malou aplikaci, která umí sestavit data do formátu, který je vhodný pro použití v aplikaci Civil 3D.

Aplikaci můžete stáhnout zde: sdts2dem.exe

1.Stažený soubor sdts2dem.exe umístěte do stejného adresáře jako stažená a dekomprimovaná data modelu povrchu.

2.Pro spuštění aplikace stačí poklepat na soubor sdts2dem.exe a poté potvrdit případné bezpečnostní hlášky operačního systému, které se mohou objevit.

3.Po spuštění aplikace budete dotázáni na zadání prvních 4 znaků z názvu SDTS souboru. Tyto 4 znaky je třeba převzít z názvu souborů DDF, nikoliv z názvu staženého balíčku dat.

4.Dále je třeba zadat název výstupního souboru. I když je možné zadat jakékoliv označení, je pro přehlednost vhodné zachovat původní název – tedy označení čtverce z kladu listů.

Nyní máme připraven model povrchu ve formátu DEM, který můžeme využít pro vytvoření povrchu v prostředí Civilu 3D.

Vytvoření definice povrchu v prostředí Civilu 3D

1.Nejprve vytvoříme nebo otevřeme výkres v prostředí Civil 3D.

2.Důležité je k výkresu přidat správný souřadný systém. V panelu Nastavení (Settings) klepneme pravým tlačítkem na volbu Edit Drawing Settings, Units and Zone (Upravit nastavení výkresu, jednotek a zóny).

3.V paneluProspector klepneme pravým tlačítkem na volbu Surfaces (Povrchy) a vybereme Create Surface (Vytvořit povrch).

4.Poté provedeme základní operace spojené s definicí nového povrchu. Zadáme jméno, připojíme styl atd.

5.Nyní nový povrch v panelu Prospector rozbalíme a přejdeme na Definition>DEM Files (Denifice – soubory DEM). Poté klepneme pravým tlačítkem na volbu DEM Files a zvolíme Add… (přidat)

6.Klepneme na tlačítko výběr odpovídajícího DEM souboru a ten poté v dialogu Add DEM File vybereme.

7.Poté, co je DEM soubor k povrchu připojen je třeba nadefinovat způsob, jakým má aplikace Civil 3D s model pracovat vzhledem k aktuálnímu souřadnému systému ve výkrese.

oKlepneme na tlačítko […] pro CS Code (kód souřadného systému) ve vlastnostech souboru DEM.

oPodívejte se na informace uvedené u vybraného souboru DEM, aby bylo možné zvolit správný souřadný systém. Většina dat ve formátu DEM stažených z webu společnosti Geo Community využívá souřadný systém UTM a NAD27 datum.  Stejně tak i jednotky jsou shodné – jedná se o metry. Stačí tedy dle umístění pouze vybrat správnou zónu souřadného systému UTM.

Na obrázku jsou barevně označeny shodné dvojice informací uvedené ve vlastnostech souboru DEM a v dialogu pro výběr odpovídajícího souřadného systému.

8.Na závěr stačí vše potvrdit a aplikace Civil 3D na základě podkladů sestrojí a automaticky zobrazí nový povrch.

Převzato z: http://www.thecadgeek.com