Jak v prostředí AutoCAD Map 3D 2010 zobrazit standardní AutoCAD ribbon?
Samozřejmě máme stále možnost používat pracovní prostředí používané ještě před příchodem ribbonu, tedy Map Classic, ale vzhledem k počtu nejrůznějších nástrojů je tento přístup mírně neefektivní.…
Samozřejmě máme stále možnost používat pracovní prostředí používané ještě před příchodem ribbonu, tedy Map Classic, ale vzhledem k počtu nejrůznějších nástrojů je tento přístup mírně neefektivní. Nenajdeme zde například parametrické nástroje, které nám umožňují vhodně omezovat obsah kresby na základě standardů nebo našich potřeb a požadavků.
Skoro to vypadá jako by vývojáři z geoprostorového týmu společnosti Autodesk zapomněli, že většina uživatelů aplikace Map 3D mimo GIS operace taky občas potřebuje něco dokreslit, upravit či doplnit. Uživatel, který pracuje například ve společnosti poskytující elektrickou energii jistě jednou či dvakrát do měsíce dostane na stůl podklady pro zakreslení nového vybavení sítě či nových přípojek. A je celkem jedno, zda se jedná o vložení připraveného bloku (např. transformátoru) do existující sítě nebo o doplnění sítě samotné, tedy liniové kresby. Nová verze aplikace AutoCAD 2010 tuto činnost navíc velmi zjednodušuje. Proč by tedy v prostředí AutoCAD Map3D 2010 neměly tyto nástroje být rychle při ruce?
Aby nástroje byly k dispozici, je třeba provést malou a jednoduchou úpravu rozhraní. Co je třeba udělat? Stačí vytvořit nové pracovní prostředí a do něj přidat správné nástroje, které budou zobrazeny v ribbonu.
Jak na to? Začneme otevřením dialogu pro úpravu uživatelského rozhraní – Customize User Interface, který spustíme zadáním příkazu CUI do příkazové řádky. Jestliže se vám vybaví všechny ty historky o složitých úpravách rozhraní a pracovních rozložení v minulosti, věřte mi, že od verze 2006, kdy byla tato možnost zpřístupněna uběhla již spousta vody a rozhraní bylo výrazně vylepšeno.
Dialog pro úpravu uživatelského pracovního prostředí
Když máte dialog CUI otevřen, změňte jeho velikost tak, abyste viděli obě jeho strany – pravou i levou nabídku. V levém panelu vybereme položku Workspaces, klepneme na ni pravým tlačítkem a vybereme New Workspace. Vybereme vhodné označení nového pracovního prostředí – v tomto příkladu je použit název “Standard AutoCAD 2D”.
Založení nového pracovního prostředí
Nyní přejdeme do pravé části dialogu, kde by měly být zobrazeny náležitosti pracovního prostředí – Workspace Contents. Pro započetí úpravy rozhraní klepneme na tlačítko Customize Workspace.
Začátek úpravy nové vytvářeného pracovního prostředí
Přejdeme zpět na levou stranu dialogu a rozbalíme položky Ribbon a Tabs, protože chceme do ovládacího prvku ribbon přidat nástroje, které neobsahuje. V rozbaleném stromu začneme zatrhávat skupiny nástrojů (=záložky neboli Tabs), které chceme do ribbonu přidat.jakmile záložku vlevo zatrhneme, okamžitě se objeví vpravo v nově vytvářeném pracovním prostředí, kde můžeme jednotlivé položky dle libosti dále upravovat.
Přidávání záložek do vlastního ribbonu
Volba záložek je samozřejmě na vás, vybírejte na základě vašich pracovních potřeb. V tomto příkladu jsou však vybrány nástroje, které odpovídají standardním nástrojům aplikace AutoCAD. Jakmile máte vybráno vše dle vašich potřeb, stačí klepnout na tlačítko Done a poté vše potvrdit tlačítkem Apply ve spodní části dialogu. Samotný dialog pak zavřeme klepnutím na OK.
Nově vytvořený ribbon připravený k uložení
A to je vlastně vše. Nyní máme k dispozici všechny standardní AutoCAD nástroje, které jsou dostupné velmi rychle – stačí pouze přepnout na správný workspace. Samozřejmě je možné vytvářet více pracovních rozhraní pro různé pracovní postupy a úkoly. Kdybyste potřebovali nástroje pro práci ve 3D, byl by výběr záložek určených pro ribbon jistě zcela odlišný.
Převzato z: http://map3d.wordpress.com/