Dynamická opěrná zeď v Civil 3d
V našem případě se jedná o jednduchou monolitickou opěrnou zeď, jejíž rub je svisle a líc v úklonu 10:1, hloubka založení 1 m. Výška zdi se tedy musí měnit dynamicky podle povrchu. Když si p…
V našem případě se jedná o jednduchou monolitickou opěrnou zeď, jejíž rub je svisle a líc v úklonu 10:1, hloubka založení 1 m. Výška zdi se tedy musí měnit dynamicky podle povrchu. Když si prostudujeme jednotlivé podsestavy opěrných zdí, tak zjistíme, že žádná nevyhovuje naším požadavkům. Opěrku si tedy vyskládáme sami z jednotlivých napojení.
Pro lepší pochopení je náš záměr znázorněn na obrázku 1:
Obrázek 1
Značení, podle kterého se budeme orientovat a postup vkládání jednotlivých podsestav je pak na obrázku 2
Obrázek 2
Tvorba sestavy:
1.Otevřete si čistý výkres a vložte do něj šablonu vzorového příčného řezu koridoru příkazem Koridory/Vytvořit vzorový příčný řez koridoru a nastavte jí např. dle obrázku 3:
Obrázek 3
2.Do bodu 1 vložte z palety nástrojů podsestavu NapojeníŠířkyASklonu a nastavte ji dle obrázku 4:
Obrázek 4
Zde později můžeme řídit mocnost opěrky v hlavě.
3.Do bodu 1 vložte podsestavu NapojeníNaSklonASvislouOdchylku a rovnou jí vložte i do bodu 2 s nastavením dle obrázku 5:
Obrázek 5
Podsestava NapojeníNaSklonASvislouOdchylku 1 bude pozdějí cílit na návrhovou linii vytvořenou z koridoru a položenou na povrch. Sklon tedy musí zústat vertikální. Určitě namítnete, proč nepoužít podsestavu NapojeníNaSklonKPovrchu, která umožňuje cílit přímo na povrch. Teoreticky by to bylo ideální, ovšem tato podsestava má v režimu rozvržení vždy šířku 3m. Její celková délka je tedy závislá na sklonu. Při vertikálním sklonu, který požadujeme, tedy končí v nekonečnu. A na takový bod v nekonečnu se pak špatně připojuje další podsestava.
4.Do bodu 4 vložíme podsestavu OznačenýBod a nastavíme dle obrázku 6. Zvláštní pozornost věnujte kolonce název bodu, protože na tenhle název se bude připojovat následující podsestava.
Obrázek 6
5.A konečně do bodu 3 vložte podsestavu NapojeníŠířkyASklonu a nastavte jí dle obrázku 7. Název označeného bodu se musí shodovat s názvem předchozí podsestavy. Podle tohoto názvu podsestava pozná, kam se má připojit. V kolonce Sklon 2 se pak nenechte zmást zápisem 1:0.1, jedná se o sklon licní stěny 10:1.
Obrázek 7
Naše snažení by mělo vypadat následovně:
Obrázek 8
Nezhrozte se z toho, jak se zobrazila v šabloně podsestava NapojeníŠířkyASklonu. Při vykreslení v příčných řezech se podsestava vykreslí podle nastavení.
Uložení do Palety nástrojů
Abychom naší opěrnou stěnu mohli použít v kterémkoliv výkrese, uložíme si jí do Palety nástrojů pomocí metody drag&drop (přetažení). Pokud nevíte jak, pak postupujte dle následujících kroků:
·označte osu šablony příčných řezů
·najeďte na označenou osu (ne na její uchopové body), stiskněte levé tlačítko myši a držte ho, kurzor bude vypadat takto:
Obrázek 9
·nyní kurzor přetáhněte na libovolné místo v Paletě nástrojů a vyčkejte až bude kurzor vypadat takto:
Obrázek 10
a pusťte
výsledek bude vypadat následovně:
Obrázek 11
Pro vytvoření opěrky pro levou stranu postupujte obdobným způsobem.
Nyní je opěrka připravena a můžeme jí kdykoliv aplikovat.
Aplikace sestavy
Podsestava NapojeníNaSklonASvislouOdchylku neumožňuje cílit na povrch, ale pouze na návrhovou linii, podélný profil atp. Proto si vytvoříme návrhovou linii z koridoru, kterou položíme na povrch a následně na ní budeme ve vlastnostech koridoru cílit.
Postup je tedy následující:
·vytvořte koridor ze šablony Opěrná zeď_P
·použijte příkaz Vytvořit návrhovou linii zemního tělesa z koridoru
Obrázek 12
·vyberte návrhovou linii koridoru odpovídající kódu bodu P2 (bod 2) a nastavte
Obrázek 13
·nyní návrhovou linii položíme na povrch pomocí příkazu Položit na povrch
Obrázek 14
a dokončíme operaci dle pokynů
·nyní zbývá ve vlastnostech koridoru zacíílit podsestavu NapojeníNaSklonASvislouOdchylku(Vpravo) – (1) na námi vytvořenou návrhovou linii a položenou na povrch
Obrázek 15
Tak a máme hotovo. Výsledek by měl vypadat zhruba takto
Obrázek 16
Výška opěrky nad terénem je tedy dynamická, hloubka založení zůstává na námi navržené hodnotě 1m a taktéž sklon líce opěrky zůstává na navržených 10:1.
Pokud tedy opěrku vhodně aplikujete, trošku vyšperkujete rigolem nad opěrkou, základem a odvodňovací vrstvou za rubem zdi, vše pěkně okódujete a nastavíte styly, může se vám pak dostat např. takového výsledku:
Obrázek 17
Vše funguje naprosto automaticky a dynamicky.
Vidíme zde, že obecné podsestavy napojení spolu s návrhovými liniemi a povrchy tvoří silnou kombinaci a při troše kreativity lze vytvořit prakticky jakýkoliv potřebný dynamický koridor.