portál uživatelů
softwarů Autodesk

Autodesk Topobase a efektivní správa katastrálních dat v Budapešti – 2. díl

Stavebnictví

Proč právě Autodesk Topobase? Katastrální úřad v Budapešti našel současnou katastrální a GIS technologii ve spolupráci s ověřenými poskytovateli. Produkt Autodesk Topobase obsahuje nástroje …

Autodesk Topobase a efektivní správa katastrálních dat v Budapešti – 2. díl

Proč právě Autodesk Topobase?

Katastrální úřad v Budapešti našel současnou katastrální a GIS technologii ve spolupráci s ověřenými poskytovateli. Produkt Autodesk Topobase obsahuje nástroje pro správu CAD a GIS dat a databázi s pokročilými funkcemi byla z pohledu potřeb katastrálního úřadu velmi zajímavá. Platforma Autodesk Topobase poněkud vystupovala z řady hned z několika důvodů:

Flexibilní prostředí pro práci s daty – Topobase je otevřený systém, který uživatelům dovoluje práci s daty v nejrůznějších formátech včetně nového datového standardu používaného v Maďarsku pro katastrální informace.

Standardní hardware – klientskou desktop aplikaci pro Topobase lze bez problémů provozovat na standardních osobních počítačích, které stojí o čtvrtinu méně než specializovaný hardware určený pro původní systém. Administrační nástroje pro Topobase lze také bez problémů obsloužit pomocí standardní počítačové techniky.

Výborné možnosti ukládání dat – databáze Oracle Spatial 10g funguje jako úložný prostor pro celé řešení. Jedná se o přední databázi z hlediska geoprostorových nástrojů, která ukládá data do na aplikaci nezávislého prostředí. Když organizace využívají databázi Oracle Spatial společně s produktem Autodesk Topobase, přistupují k jednotnému zdroji informací bez ohledu na jejich povahu (CAD nebo GIS data), což umožňuje dodržovat datovou integritu.

Známé pracovní prostředí – rozhraní klientské aplikace Topobase je postaveno na bázi produktu AutoCAD®, což je celosvětově nejvíce rozšířená CAD aplikace. Protože klientská aplikace navíc disponuje stejnými efektivními editačními funkcemi, je velmi pravděpodobné, že uživatelé budou schopni velmi rychle začít upravovat data snadněji a přesněji v novém, ale přitom známém prostředí.

Jednoduchá administrace dat – modul pro administraci dat dovoluje uživatelům bez pokročilých znalostí databáze Oracle Spatial spravovat data a upravovat celý systém dle nároků a potřeb. Díky tomu může katastrální úřad v Budapešti postupně nový systém vylepšovat a upravovat bez nutnosti investic do odborných konzultací.

Produkt Autodesk Topobase pracovníky katastrálního úřadu v Budapešti opravdu zaujal. Nicméně vzhledem ke své finanční politice zůstala organizace opatrná a zdráhala se okamžitě, bez předchozího ověření kompletně přejít na nové řešení a celé ho financovat. Nejprve proto chtěla zjistit, zda je řešení schopné přinést úřadu viditelné benefity. Také bylo nezbytné zaručit, že bude proveden kompletní převod dat ze starého do nového systému bez negativního dopadu na jejich přenost a obsahovou správnost.

„Implementace geografického informačního systému představuje velmi zásadní investici,“ říká Osskó. „Proto jsme se chtěli ujistit, že Topobase odpovídá našim požadavkům i v praxi, ne pouze na papíru.“
Organizace se rozhodla zkušebně do Topobase převést katastrální data tří městských administrativních celků. Tři velmi hustě osídlené čtvrti jsou poskládány z velkého počtu parcel nejrůznějšího tvaru, velikosti či složitosti , velkého množství komunikací a dalších objektů zaznamenávaných v mapách.

Obyvatelé této oblasti vytvářejí opravdu velké množství požadavků na výtisky katastrálních map a výpisy z katastru nemovitostí, což dovedlo katastrální úřad v Budapešti k rozhodnutí otevřít novou kancelář, která tuto oblast obslouží a bude označena jako Lehel Ter.
Protože se tato kancelář otevírala právě v době rozhodování, byla vybrána jako vhodné místo pto otestování, zda je platforma Autodesk Topobase opravdu tím vhodným řešením nebo nikoliv.

Implementace řešení

Implementace platformy Autodesk Topobase pro účely kanceláře Lehel Ter katstrálního úřadu v Budapešti začala na konci roku 2005. Implementační tým byl složen z konzultačních specialistů společnosti Autodesk a pracovníků švýcarského poskytovatele profesionálních služeb, společnosti ITV Geomatik, která pro tyto účely angažovala lokální odborníky zaměřené na nové maďarské standardy pro katastrální data.

Jak uvádí Osskó, „Plánovaná délka implementace byla stanovena zhruba na jeden rok. Tým Autodesk Consulting měl na starosti aplikační vývoj a specialisté z ITV Geomatik řídili místní vývoj a starali se o celý projekt.Naše organizace pak dala dohromady veškeré systémové požadavky a velmi intenzivně se podílela také na testování.“

Již na počátku celého vývojového procesu narazil celý tým na nejzásadnější problém – vhodný způsob migrace katastrálních dat a map z původního do nového systému. Najít správný nástroj pro konverzi a přesun veškerých dat bez jakýchkoliv ztrát jejich přesnosti byla ta největší výzva.

Při provádění datových migrací jsou data obvykle načtena z jednoho datové zdroje, upravena do potřebného stavu a poté načtena do nového datového úložiště. Tento proces však v případě přesunu velkého množství dat může způsobit spoustu chyb, které se projeví v snížené kvalitě dat a výrazné neefektivitě.
Perličkou pak byla nutnost vytvořit prostředí, ve které budou veškeré editační a administrační nástroje plně lokalizovány do maďarštiny a budou podporovat platné maďarské legislativní požadavky.

Původní datový model byl navíc oproti novému navrhovanému zcela odlišný.
Během vývoje všech nástrojů tak implementační tým narazil na spoustu překážek různé povahy, ale nakonec vše dokončil úspěšně. Nyní je platforma Autodesk Topobase jediným obecně založeným systémem, který plně podporuje nový maďarský datový model pro uchovávání katastrálních dat označovaný jako DAT.

Na základě dlouhodobé spolupráce a intenzivního testování spatřil světlo světa také nástroj pro migraci dat. Tento nástroj umí přímo načíst data z původního systému a poté je okamžitě naimportovat do nově vytvořené databáze. Samozřejmě bez jakýchkoliv kompromisů z hlediska kvality dat. Již během procesu načítání dat do nového prostředí je také automaticky proveden převod dat do nového formátu.

Nakonec to trvalo několik měsíců a spoustu práce, ale konečný výsledek byl více než uspokojivý. Vytvořený migrační nástroj byl schopen bez problémů přesunout data do prostředí Autodesk Topobase, a to velmi rychle a bez negativního dopadu na kvalitu převáděných dat.

Mapa zobrazená v prostředí klientské aplikace Autodesk Topobase společně s nástrojem pro import dat.

Po poměrně rozsáhlé, ale úspěšné testovací části se katastrální úřad v Budapešti rozhodl přejít do ostrého režimu. V první řadě bylo třeba proškolit dotčené zaměstnance. „Potřebovali jsme proškolit dvě skupiny uživatelů našeho nového systému,“ vysvětluje Osskó. „Nejprve jsme seznámili naše IT specialisty s aplikací Topobase Administrator, aby byli schopni podporovat, spravovat, udržovat a dále rozvíjet možnosti nového systému. V druhém kole jsme pak systém představili našim geodetickým pracovníkům, aby mohli vytvářet a dle potřeb upravovat katastrální data. Protože většina z nich již znala prostředí aplikace AutoCAD, školení probíhalo velmi rychle a jednoduše.“