portál uživatelů
softwarů Autodesk

Generujeme rodiny součástí – 2. díl

Strojírenství

Dnešní díl našeho seriálu věnujeme problematice vlastní tvorby rodin součástí. Pokusím se o stručný popis metod, jak rodinu součástí vytvořit a jaké jsou možnosti Autodesk Inventoru v této oblast…

Generujeme rodiny součástí – 2. díl

Dnešní díl našeho seriálu věnujeme problematice vlastní tvorby rodin součástí. Pokusím se o stručný popis metod, jak rodinu součástí vytvořit a jaké jsou možnosti Autodesk Inventoru v této oblasti. Autodesk Inventor poskytuje uživateli velmi snadný a intuitivní nástroj pro generování rodin součástí. Z pohledu uživatele se jedná o daleko jednodušší postupy, než je klasické „podmínkování“ pomocí příkazů vytvořených na úrovni parametrů a vazeb.

Kvalitní model základem

Základem úspěšného vytvoření rodiny součástí je vždy kvalitně provedený model. Nesmí obsahovat žádné chyby a vady jak z hlediska úrovně parametrizace, tak z hlediska provedení. Je velmi výhodné u modelu preferovat konstrukční prvky, nikoliv náčrty. Modifikace konstrukčních prvků je ve finále mnohem jednodušší a intuitivnější.

Základem správně připraveného modelu je vždy co možná nejprůhlednější topologie, která intuitivně popisuje model. Zde se opravdu vyplatí strávit nad konstrukcí delší čas.

Generujeme varianty

Varianty součástí jsou vytvářeny v Autodesk Inventoru poměrně revolučním postupem. Jedná se o komplexní řešení nástroje, který v sobě integruje řadu jinak pracných nastavení a postupů. Nahrazeno je také pracné editování parametrů v tabulkovém kalkulátoru. Samozřejmě klasické postupy jsou v Autodesk Inventoru zachovány, ale nedoporučuji je příliš pro jejich náročnost používat.

iPart generátor je tvořen souhrnnou nabídkou funkčností, které definují jednotlivé oblasti nastavení. Základní oblast je věnována tabulkovému editoru, který umožňuje doplňovat řádky pro jednotlivé varianty rodiny součástí. Zde se mohou zadávat jak číselné hodnoty pro délky tak logické 0 a 1 pro vypnutí a zapnutí prvku. U délkových jednotek musí být přirozeně deklarovány jednotky v případě že se nejedná o primární hodnoty převzaté z nastavení aplikace.

Výběr modifikovaných parametrů a proměnných je řešen pouhým přetažením z celkového seznamu do editačních polí. Jsou takto řešeny jak délkové rozměry, tak přepínače.

Definice parametrů iPartu

Na následujících obrázcích můžete vidět několik variant rodin součástí. Všechny jsou odvozeny z jediného referenčního partu. Z obrázků je zřejmé, že tvarová podobnost součástí může být díky flexibilním úpravám rozměrů a vypínání prvků poměrně velmi pestrá.

Součásti s vypínanými konstrukčními prvky

Jsou typickou ukázkou použití funkce suppress (vypnutí). Tato funkčnost je poměrně standardním nástrojem většiny parametrických modelářů a najdeme ji také v prohlížeči topologie součástí. Umožňuje vypnutí a zapnutí jednotlivých konstrukčních prvků a to jak těch, kde jsou použity náčrty, tak těch, které jsou definovány pouze pomocí příkazů, nebo jsou převzaty z databáze.

Při vypínání prvků platí jedno zásadní pravidlo, které definuje vzájemnou nezávislost nadřazených prvků. Jednoduše řečeno na vypínaný prvek nesmí být nic navázáno, jinak dojde k jeho vypnutí také.

Dvě varianty součástí vzniklé vypínáním a zapínáním prvků