portál uživatelů
softwarů Autodesk

Autodesk MapGuide Studio 2010 – tvorba tematických vrstev

Stavebnictví

Dnešní článek je zaměřen na práci s tematickými vrstvami, které svou informační hodnotou obohacují obsah webových map, jsou přehledné a uživatelům poskytují rychlý přehled o řešené problematice. …

Autodesk MapGuide Studio 2010 – tvorba tematických vrstev

Dnešní článek je zaměřen na práci s tematickými vrstvami, které svou informační hodnotou obohacují obsah webových map, jsou přehledné a uživatelům poskytují rychlý přehled o řešené problematice.

Data použitá pro tento článek jsou z oblasti Konicka a během několika kroků vytvoříme základ mapy, která může poté sloužit například turistům mířícím do této oblasti pro základní orientaci. Zpracovávat budeme liniové a plošné vrstvy.


Načtení dat do prostředí Autodesk MapGuide Studio

1.Začneme načtením všech dat do prostředí Autodesk MapGuide Studio. Vzhledem k tomu, že jsou podklady uloženy ve formátu SHP, máme dvě možnosti. Můžeme data připojit pomocí FDO a vytvořeného aliasu nebo data načíst a automaticky převést do nativního formátu platformy MapGuide, tedy SDF. Zvolíme druhou možnost.

2.Klepneme pravým tlačítkem na vybraný adresář, vybereme New a Load Procedure…(nástroj pro načítání dat). Načíst lze i více vrstev (=souborů) najednou.

3.V zobrazeném dialogu vidíme soubory, které jsme vybrali pro načtení. Druhým krokem je nastavení vhodného souřadného systému (zde S-JTSK), úrovně generalizace a automatického převodu dat do formátu SDF. Poté stačí nastavit správné cesty pro uložení datových zdrojů a odpovídajících vrstev a na závěr klepnout na tlačítko Load Resources.

Grafická úprava plošných mapových vrstev

Když máme data načtena, můžeme začít s jejich úpravou, aby je bylo možné publikovat pomocí přehledné webové mapy. Některé vrstvy upravíme jednoduše – jednotným nastavením barvy výplně, obrysu či linie, jiné zobrazíme tématicky.

Při grafické úpravě mapových vrstev pracujeme s vrstvami, nikoliv s daty. Proto editujeme položky v automaticky vytvořeném adresáři Layers (vrstvy).

1.Začneme s jedinou plošnou vrstvou konice_poly, která zobrazuje jednotlivá katastrální území dotčené oblasti. Vrstva obsahuje databázovou tabulku s několika atributy, mezi kterými je i počet obyvatel. Z těchto hodnot proto vytvoříme kartogram.

2.Jako obvykle nejprve nastavíme atributy, které budou zobrazeny při výběru jednotlivých katastrů. Vybrat můžeme např. název, počet obyvatel nebo rozlohu. Sloupce můžeme pro potřeby zobrazení v mapě vhodně přejmenovat (viz obrázek níže).

3.Jako hodnotu pro tooltip, tedy sloupec, jehož hodnoty budou zobrazeny při najetí kurzorem myši nad objekt vybereme název.

4.V definici vrstvy přejdeme níže a klepneme vpravo na tlačítko Theme. Rozsah měřítek ponecháme na 0- Infinity a opět klepneme na tlačítko Theme…

5.V zobrazeném dialogu Theme poté nastavíme vše potřebné. Jako počet intervalů byly zvoleny čtyři, jako klíčová hodnota bylo zvoleno pole uvádějící počet obyvatel, distribuce dat byla provedena pomocí směrodatné odchylky a pro jednotlivé intervaly byl vygenerován poloprůhledný barevný rozsah. Na závěr byl doplněn text, který bude uveden v legendě u každého intervalu. 
 

6.Poté již stačí potvrdit tlačítkem OK a vrstvu prohlédnout v náhledu, kde můžeme zobrazit obsah legendy, i seznam hodnot zobrazených při výběru prvku.

Tematické zobrazení linií

Podobným způsobem lze upravit také zobrazení liniových vrstev. V našem případě se bude jednat o turistické značky, které mají jistě všem dobře známé barvy, tedy červenou, žlutou, zelenou a modrou.

1.Otevřeme pro editaci vrstvu turistika, která obsahuje několik liniových turistických tras, nastavíme základní parametry podobně jako u předchozí vrstvy a přejdeme k tematickému zobrazení.

2.Dialog pro definici intervalů je mírně odlišný, ale výsledek bude podobný. Jako klíčovou vlastnost vybereme sloupec Barva a zbytek můžeme nechat bez úprav, protože vzhled jednotlivých tras nastavíme individuálně.

3.Jednotlivým turistickým trasám nastavíme odpovídající barvy a aby bylo jejich zobrazení co nejvíce podobné reálu, využijeme možnosti složených linií. Proto poklepeme na styl jednoho z intervalů a v dialogu Style line klepneme na položku Create composite lines.

4.Dialog se poněkud rozšíří a my v něm vytvoříme tři linie, které se budou chovat jako jedna jediná. Jako spodní linii, která bude tvořit konturu zobrazené turistické trasy vybereme černou a nastavíme jí šířku 0,2 cm, pokračujeme bílou se šířkou 0,15 cm a na závěr doplníme barvu trasy, tedy červenou a jako šířku nastavíme 0,05 cm. Výsledek vytvářené složené linie pak vidíme v náhledu v dolní části dialogu.

5.Potvrdíme tlačítkem OK a podobně upravíme i další turistické trasy. Výsledný vzhled mapové vrstvy pak může vypadat podobně jako je zobrazeno níže.

Podobně lze upravit i další vrstvy, které patří do mapy. Tematicky lze zobrazovat i například bodovou vrstvu reprezentující body zájmu. Jednotlivým bodům můžeme dle jejich významu přiřazovat vhodné znaky z knihovny symbolů. Náhled mapy vytvořené z načtených vrstev je zobrazen níže.