Generujeme rodiny součástí – 3. díl
V minulých dílech našeho seriálu věnovaného generování rodin součástí jsme se seznámili s tvorbou referenční součástí a jejich variant pomocí řídících tabulek parametrů a logických výrazů. T…
V minulých dílech našeho seriálu věnovaného generování rodin součástí jsme se seznámili s tvorbou referenční součástí a jejich variant pomocí řídících tabulek parametrů a logických výrazů. Tento postup lze využít prakticky vždy, pokud je v produkci nutné připravit tvarově podobné díly, které na sebe navazují nejen geometrií, ale také případnou technologií výroby. Tyto postupy nejen umožňují realizovat produktivněji prvotní návrh, ale také finální díly připravené pro tvorbu výrobní dokumentace.
Typická ukázka rodiny součástí generované pomocí modifikace tabulky parametrů
Výraznou výhodou rodin součástí je jejich detailní provázanost na rodičovskou součást. Prakticky umožňuje tato vazba rychlou modifikaci desítek součástí u kterých potřebujeme změnit základní definici společnou pro danou skupinu součástí odvozených z jediné výchozí geometrie.
Typický rozpad modelu a chybná geometrie při špatně zvolených modifikátorech
Autodesk Inventor dodržuje u rodin součástí uživatelsky definovanou provázanost jednotlivých rozměrových a geometrických parametrů. Je nutné si ovšem uvědomit, že modifikace nadřazených parametrů ovlivňuje ty na nižších úrovních. To v praxi znamená například, pokud máme vázanou díru v součásti na již existující geometrii, kterou v dané modifikaci vypneme, dojde také k odstranění této díry. Z tohoto důvodu je nutné vždy modifikace rodičovských součástí dobře promyslet, jinak může dojít k zhroucení geometrie.
Definice parametrů jako výrazů výrazně pomáhá při generování variant
Je zřejmé, že přesná a spolehlivá definice modifikovatelných součástí vyžaduje poměrně rozsáhlé zkušenosti s jednotlivými funkcemi programu. Doporučuji proto nejprve detailně zvládnout fázi modelování součástí. Velký důraz je také nutné klást především na postup matematického definování rozměrových parametrů a zápis matematických vztahů v rodině součástí.
Pro generování rodin součástí platí několik základních pravidel:
·Musí být dodržena tvarová podobnost všech prvků součástí a možnost definice vzájemných prvků jako samostatných celků nebo skupin.
·Vytvoření nové varianty znamená prakticky zadání nových hodnot proměnných do předem připravených tabulek.
·Tyto tabulky mohou být vytvořeny přímo v aplikaci, nebo v externím tabulkovém editoru.
·Variantně generované součásti jsou vhodné především při řešení rutinních návrhů opakujících se prvků.