AutoCAD Civil 3D a nástroj pro tvorbu záchytných oblastí
Nástroj označený v prostředí aplikace AutoCAD Civil 3D 2010 jako Catchment Area umí definovat oblast pro odvodnění povrchu, od okolí ji oddělí jasnou hranicí a vypočítá plochu odvodňovaného areál…
Nástroj označený v prostředí aplikace AutoCAD Civil 3D 2010 jako Catchment Area umí definovat oblast pro odvodnění povrchu, od okolí ji oddělí jasnou hranicí a vypočítá plochu odvodňovaného areálu.
Po spuštění samotného nástroje je třeba v rámci řešeného povrchu vybrat vhodný bod pro umístění. Poté dojde k určení trojúhelníků z nepravidelné trojúhelníkové sítě povrchu, které jsou ukloněny směrem k definovanému bodu. Pro sestrojení záchytné oblasti, je třeba alespoň jeden pár trojúhelníků se společnou hranou, která je ukloněna směrem k určenému bodu. V podstatě se jedná o virtuální kanál s potřebným spádem. Jakmile ale není dostatečný počet trojúhelníků nalezen, dojde automaticky k zastavení procesu tvorby záchytné oblasti.
Níže je několik poněkud přehnaných obrázků, které názorně ukazují, jak má vypadat ideální retenční nádrž.
Všechny trojúhelníky okolo záchytné oblasti jsou ukloněny směrem k „nádrži“ uprostřed.
Když použijeme nástroj pro tvorbu záchytných oblastí, vybereme dno nádrže. Nástroj poté vrátí kompletní povrch včetně vytvořené záchytné oblasti.
Nyní do řešeného terénu přidáme téměř zanedbatelný opačný sklon (viz obrázek níže).
Kdybychom prováděli hydrologickou analýzu řešené oblasti a subzáchytné oblasti kreslili manuálně, hranici bychom zakreslili pro celé území, protože bychom předpokládali, že voda na malém místě s opačným sklonem na malou chvíli zastaví, ale po její jen mírně větší akumulaci dojde ke stečení do záchytné nádrže. Bude tedy dodržen převažující trend.
Když ale použijeme nástroj v prostředí AutoCAD Civil 3D, který pracuje automaticky a neodpouští žádné disproporce terénu, dojde k nalezení opačně ukloněných trojúhelníků a poté k ohraničení oblasti na jejich úrovni.
Tento fakt může být v některých situacích poněkud nepříjemný, zvláště v případě plánování odvodu srážkových a bouřkových vod, kde je správně řešený projekt velmi důležitý. Abychom se této situaci vyhnuli, je vhodné vyhnout se také všem hranám a navrhovat terén podobně jako na obrázku níže.
Převzato z: http://bimontherocks.typepad.com