Aplikujeme průsečnice rovin při modelování svařovaných sestav
Tvorba složitých svařovaných sestav je v Autodesk Inventoru usnadněna pomocí modulu pro svařování. V nedávné době jsem narazil na jednu velmi zajímavou úlohu, která nejen že aplikovala tento…
Tvorba složitých svařovaných sestav je v Autodesk Inventoru usnadněna pomocí modulu pro svařování. V nedávné době jsem narazil na jednu velmi zajímavou úlohu, která nejen že aplikovala tento modul, ale navíc byla charakteristická poměrně složitou geometrií, u které byla nutnost přímé tvorby modelu v sestavě. Jednalo se konkrétně o svařovanou sestavu víka sila, které bylo definováno polygonálním půdorysem s nutností existence odtokového spádu na víku.
Výchozí sestava víka sila
Nejobtížnější fází konstrukce modelu víka byla tvorba žebrované výztuže. Ta je tvořena několik navzájem rovnoběžnými prvky, které jsou přímo přivařeny na plochu víka. Vlastní výroba žeber byla realizována řezáním plazmovým paprskem bez následného obrábění s možností vytvořit na jednotlivých plochách přesné úkosy odpovídající šikminám. Z tohoto důvodu bylo nutné tvar žeber poměrně zásadně optimalizovat pro jejich snadnou výrobu.
Umístění pracovní roviny
V našem postupovém příkladu můžete vidět postup tvorby jednoho žebra v sestavě. Záměrně neuvádím kompletní úlohu, jejíž řešení zabralo několik pracovních hodin. V příkladu jsou vypuštěny tři další rovnoběžné řady žeber a osm příčníků. Postup jejich konstrukce je ovšem ekvivalentní. Základní podstatou řešení je poměrně zásadní využití průsečnic rovin geometrie, která zaručuje přesnou definici jednotlivých čar náčrtu. V tomto případě není generována automaticky adaptivní reference jak tomu je v případě klasické pravoúhlé projekce. Důvodem je přítomnost spádových ploch.