portál uživatelů
softwarů Autodesk

Dobré umístění AutoCAD Map v hodnocení kartografie

Stavebnictví

Provést objektivní hodnocení a srovnání čehokoliv není jednoduchý úkol. Matematika navrhla několik postupů jak hodnocení provádět. Jedním ze základních postupů je vícekriteriální hodnocení variant. Zá…

Dobré umístění AutoCAD Map v hodnocení kartografie

Provést objektivní hodnocení a srovnání čehokoliv není jednoduchý úkol. Matematika navrhla několik postupů jak hodnocení provádět. Jedním ze základních postupů je vícekriteriální hodnocení variant. Základem je stanovit si kritéria, podle kterých se bude hodnotit. Někdy je důležitějším kritériem cena, jindy je to doba realizace dodávky anebo množství funkcí u softwaru. Základním kritériím je třeba přiřadit různou váhu neboli míru důležitosti. Potom lze matematicky vypočítat, která z nabízených variant je ta nejlepší. Například, který ze softwarů je nejvhodnější.

Rozhodnutí na základě vícekriteriálního hodnocení může zasáhnout jednotlivce, nebo mít širší dopad, nebo dokonce dopad celospolečenský. Příkladem rozhodnutí jednotlivce je, když si řidič na základě svého výběru mezi autoatlasy kupuje autoatlas, podle kterého pak cestuje. Příkladem širšího rozhodnutí je výběr a následný nákup počítačového vybavení nebo softwaru pro středně velkou firmu. Rozhodnutí se liší navzájem v tom, jak jednoduše a rychle je lze změnit nebo napravit. Špatný výběr autoatlasu snadno a rychle napravíme novou koupí jiného atlasu. Naproti tomu nové počítačové nebo programové vybavení pro firmu realizujeme s mnohem vyššími náklady a také změna nelze provést tak často a rychle.

Tým pracovníků z Univerzity Palackého v Olomouci a z Komenského university v Bratislavě spojil své síly a provedl hodnocení více než 13 softwarů z oblasti GIS a infrastruktury. Ohodnotit a porovnat softwary navzájem je obtížný úkol. Proto bylo zvoleno porovnání jen v určité části funkcí a to porovnání možností tvorby map. Celý projekt nesl název „Hodnocení kartografické funkcionality v GIS software“. Projektu jsou věnovány webové stránky na adrese http://www.geoinformatics.upol.cz/app/visegrad/method.php.

Než bylo možné provést hodnocení, bylo nutné navrhnout metodu jak hodnotit. Byla použita teoretická metoda Goal-Question-Metric. Tato metoda sestává ze stanovení cílů, které má software plnit. Hlavní částí hodnocení je velká sada otázek, na které se odpovídá. Tyto otázky zjišťují, zda je možné realizovat určité funkce, nastavení. Příkladem jsou otázky:

„Lze nastavit souřadnicový systém?“,

„Lze vložit do mapy směrovku“,

„Je k dispozici barevná paleta pro hypsometrii?“ atd.

Tyto otázky jsou rozčleněny do čtyř velkých skupin: Konstrukce mapy, Mapové znaky, Kartografické vyjadřovací metody a Mapová syntaxe. Tyto čtyři skupiny reprezentují základní pilíře kartografické tvorby mapy. Jednotlivé skupiny mají nastavené váhy. Závěrem hodnocení je podobně jako u metody vícekriteriálního hodnocení provedeno vypočítání výsledného bodového zisku.

Hodnocení se provádí velice jednoduše vyplněním odpovědí v souboru Microsoft Excel. Ukázku otázek lze vidět na následujícím obrázku. Otázky mají i doprovodné vysvětlující obrázky.

Nasazená metoda je objektivní a umožnila porovnání testovaných programů. Program AutoCAD Map 3D 2009 se umístil jako šestý. Bodový zisk softwaru AutoCAD Map byl 56 bodů. Toto umístění je velice dobré. Nejlepší software získal 82 bodů. Maximálně bylo možné získat 100 bodů. Maximum nebylo dosaženo, neboť řada kartografických metod tak, jak je znají odborníci kartografové nebyla dosud v softwarech implementována. AutoCAD Map patřil v hodnocení do výrazné skupiny komerčních softwarů, které díky svému dvoudobému vývoji disponují dobrými kartografickými funkcemi a lze je doporučit k tvorbě kartografických výstupů.

Nesporné kvality programu AutoCAD Map jsou v klasifikaci dat a určování intervalových stupnic pro kvantitativní data. Tyto funkce jsou stejně dobré jako v programech MapInfo Proffesional 7.8 nebo ArcGIS 9.3.

Tvorba bodových znaků v AutoCAD Map je také dobrá, neboť není třeba externí grafický editor pro tvorbu nových znaků. Znaky lze kreslit přímo v AutoCAD Map a definovat je jako bloky. Díky kreslícím nástrojům lze vytvářet jak geometrické, tak symbolické, pikogramové nebo ikonické bodové znaky.

Bližší informace o použité metodě a detailní výsledky hodnocení lze získat z publikace, která vyšla ve Vydavatelství University Palackého s názvem „Hodnocení kartografické funkcionality geografických informačních systémů“. Hodnotící tabulky a výsledky jsou také dostupné na stránkách projektu.

Výhodou provedeného hodnocení je to, že budoucí uživatel softwarů se může informovat o výsledcích testů a nemusí si testy provádět sám a následně zjišťovat, který program je v čem lepší. Výsledné testy s hodnocením jsou plně dostupné ke stažení. Testy provádělo řada odborníků z vysokých škol i firem. Dosažené výsledky i hodnotící tabulky jsou dostupné i v anglické verzi. AutoCAD Map 3D tak obstál mezi konkurenčními programy, které jsou na trhu delší dobu než tento produkt.