portál uživatelů
softwarů Autodesk

Nové extenze pro AutoCAD a AutoCAD Map 3D dostupné v rámci Subscription programu

Stavebnictví

Jestliže jste tedy chtěli pracovat s rozsáhlými daty ze sensoru LiDAR nebo využívat bodová data, máme s nástroji obsaženými v SAP ideální příležitost. Co je vlastně možné z těchto …

Nové extenze pro AutoCAD a AutoCAD Map 3D dostupné v rámci Subscription programu

Jestliže jste tedy chtěli pracovat s rozsáhlými daty ze sensoru LiDAR nebo využívat bodová data, máme s nástroji obsaženými v SAP ideální příležitost. Co je vlastně možné z těchto dat získat a jak se s nimi pracuje? Obecně lze říci, že je jedná o opravdu hodnotné datové zdroje. Začneme ale nejprve tím, jak data vlastně používat.

Nejprve je samozřejmě nutné balíček extenzí nainstalovat. Po jeho instalaci spustíme aplikaci AutoCAD Map 3D, v panelu Správce zobrazení klepneme na tlačítko Nástroje a vybereme nově přidanou volbu Create Point Cloud Index. Index je nutné vytvořit pro veškeré nové soubory ze sensoru LiDAR, které jsou k dispozici ve formátu LAS.

Jakmile zvolíme tento nástroj, dojde k otevření dialogového okna Point Cloud Manager. Zde je třeba nadefinovat potřebné soubory, které chcete do výkresu přidat. Je možné přidat jeden nebo více souborů, které pak můžeme slučovat do skupin (např. dle regionů).

Jakmile jsou soubory do dialogu Point Group Manager přidány, zvýrazníme jeden nebo více z nich a klepneme na tlačítko Generate Index. Tím vytvoříme soubor s příponou ISD. Ještě před vygenerováním indexu máme možnost definovat název a umístění vznikajícího indexu. Vše najdeme vedle vybraného souboru ve sloupci Output. Při standardním nastavení je index uložen pod stejným jménem a do stejného umístění jako zpracovávaný soubor ve formátu LAS. Samotné generování indexu zabere pár minut, vše samozřejmě závisí na množství zaměřených bodů a velikosti souboru. Při generování je zobrazen indikátor procesu zpracování indexu, takže máte při zpracování přehled o přibližné délce procesu.

Jakmile máme index vygenerován, můžeme data přidat do výkresu. Ve Správci zobrazení proto klepneme na tlačítko Data a zvolíme poslední možnost v zobrazeném menu – Add Point Cloud Data.
Protože při vytváření indexu dojde k jeho uložení, není třeba jej generovat opakovaně. V případě, že chceme data využít v jiném výkresu, stačí najít vytvořený index a data pouze načíst.

Jakmile je vrstva načtena, chová se stejně jako jsme zvyklí u jiných typů dat načítaných přes nástroje FDO. Ve Správci zobrazení se data objeví jako samostatná mapová vrstva.

Co můžeme s načtenou vrstvou dál provádět? Když ji ve správci zobrazení vybereme, dojde v ribbonu k automatickému zobrazení panelu Point Cloud, který obsahuje nástroje určené právě pro tento typ dat.

Tento panel nám umožňuje mít pod kontrolou zobrazení bodových dat a přináší také pár nástrojů pro práci s nimi. Kontrola zobrazení bodů nám dovoluje definovat množství bodů, které chcete zobrazit. Můžeme proto pomocí posuvnému ovládacího prvku určovat hustotu jejich zobrazení. Ta samozřejmě závisí na našich potřebách a také možnostech hardwaru.

Nástroje pro filtrování bodových dat dovoluje jejich omezení podle jejich atributů nebo prostorového umístění v mapě. Pro filtrování je proto důležité zmínit, že ne všechna data ze sensoru LiDAR obsahují atributy.
V části Style je možné upravit styl vzhledu bodů na základě jejich klasifikace, nadmořské výšky či intenzity RGB, která je k bodům připojena a získána při měření.
Sekce Create nám dovoluje vytvářet povrchy z velkých bodových souborů. Pro povrchy existují různé formáty, ale obecně jsou nejpoužívanější formáty GeoTiff a ESRI ASC.
Panel nástrojů pro export pak umožní export načtených bodů do oblíbeného formátu SDF pro další použití v Mapu, do textového souboru nebo dokonce do formátu LAS. Při exportu do textového souboru jsou exportovány pouze souřadnice bodů (XYZ) bez atributů a při použití formátu SDF vznikají opravdu velké soubory, proto buďte při exportu trpěliví, protože přece jenom zpracováváte rozsáhlá data.

Společně s balíčkem extenzí dostaneme k dispozici i několik ukázkových souborů ve formátu LAS a také tutoriálů, které jsou dostupné ke stažení na stránce Subscription. K novým funkcím proto získáme i kvalitní dokumentaci.

Balíček Subscription Advantage Pack pro AutoCAD

Podobný balíček Subscription Advantage Pack je k dispozici také pro aplikaci AutoCAD, který ale můžeme s úspěchem „rozjet“ také v prostředí produktu Map 3D. Tento doplněk v sobě obsahuje některé opravdu užitečné nástroje pro standardní objekty ve výkresech a práci s nimi. Toto doplnění je také z části ovlivněno dotazy a přáními uživatelů, kteří například volali po nástrojích, které rádi používali v nižších verzích aplikací AutoCAD a AutoCAD Map 3D.

Po instalaci balíčku dojde k automatickému doplnění dalšího panelu nástrojů do ovládacího prvku ribbon. Panel je označen jako Subscription.

V první části panelu jsou k dispozici nástroje pro izolování objektů, dále můžeme využít nástroj, který po výběru objektu automaticky vytvoří totožný objekt ve vybraném umístění. Dlouho očekávaný je návrat nástroje, který zmizel od verze 2007 počínaje. Jedná se o nástroj Select Similar, který je určen pro rychlý výběr objektů se stejnými vlastnostmi. Nově je k dispozici možnost filtrování vlastností pro výběr.

V poslední části nového panelu pak najdeme nástroje zaměřené na definici pořadí vykreslování anotací a šraf (výplní) ve výkresu. Mějte na mysli, že se jedná o nástroje pro AutoCAD, pracují tedy s klasickými objekty AutoCADu, nikoliv s anotacemi z Mapu 3D nebo automatickými popisy či šrafami ze Správce zobrazení.

A ještě jedna drobnost na závěr. Jestliže jste si ještě prostě nezvykli na ribbon nebo si na něj z nějakého důvodu zvykat nechcete nebo nemůžete, je vám pro AutoCAD SAP k dispozici samostatný panel nástrojů, v případě AutoCAD Map3D SAP si jej musíte vytvořit sami.

Převzato z: http://map3d.wordpress.com/2009/10/23/subscription-advantage-packs/