portál uživatelů
softwarů Autodesk

Geodetické nástroje v AutoCAD Map 3D 2010

Stavebnictví

Panel Survey Nejen Ti pozornější z Vás si jistě při prvním spuštění produktu AutoCAD Map 3D všimli, že v panelu úloh přibyla další záložka s označením Survey. Právě zde se skrývají fun…

Geodetické nástroje v AutoCAD Map 3D 2010

Panel Survey

Nejen Ti pozornější z Vás si jistě při prvním spuštění produktu AutoCAD Map 3D všimli, že v panelu úloh přibyla další záložka s označením Survey. Právě zde se skrývají funkce a nástroje určené pro zpracování bodových terénních dat.

Po otevření nového výkresu je tento panel prázdný, protože neobsahuje žádná bodová data, která by musela být do výkresu načtena. Pro načtení geodetických dat a jejich začlenění do projektu je třeba provést několik kroků. Mezi ně můžeme zařadit následující:

ÞDefinice nového úložiště zeměměřických dat (Survey Data Store)

ÞNačtení dat do vytvořeného úložiště

ÞStylizace (= grafická úprava)

Definice nového úložiště zeměměřických dat


Začneme hezky od začátku. Do jakého formátu jsou data načítána? Je to velmi jednoduché a podle mne i praktické. Při vytvoření nového datového úložiště vzniká nový soubor ve formátu SDF. Do něj pak načítáme bodová data. Žádné nové formáty, ale již vyzkoušené SDF.

Nejprve klepneme na tlačítko Data v záložce Survey a ze zobrazených možností vybereme Nové úložiště zeměměřických dat…

Při definici nového datového úložiště je třeba jako obvykle definovat umístění ukládaného SDF souboru a také souřadnicový systém importovaných dat.

Existuje také v některých případech rychlejší alternativa. V případě, že vybereme import dat (LandXML nebo ASCII), aplikace AutoCAD Map se nás sama zeptá, co chceme dělat dál.

Můžeme vytvořit nové úložiště nebo se připojit a načíst data do existujícího úložiště. Jakmile nové úložiště zeměměřických dat vytvoříme, objeví se v panelu Survey a pod ním také první skupina bodů označená jako Neseskupené body.

Načtení bodových dat do úložiště zeměměřických dat

Aby bylo založení nového úložiště kompletní, je třeba do něj načíst data, která v něm budou skladována. Jak už bylo zmíněno, můžeme importovat data ve formátu LandXML nebo textové soubory.