portál uživatelů
softwarů Autodesk

Převedení vlastních bodových dat do výkresu pomocí ODBC spojení

Stavebnictví

Protože se jedná o příklad, bude nám stačit malý vzorek dat, který může vypadat podobně jako na obrázku níže – několik bodů s identifikátorem a určením zeměpisné šířky a délky. Pro vytvoření tako…

Převedení vlastních bodových dat do výkresu pomocí ODBC spojení

Protože se jedná o příklad, bude nám stačit malý vzorek dat, který může vypadat podobně jako na obrázku níže – několik bodů s identifikátorem a určením zeměpisné šířky a délky. Pro vytvoření takové mini-databáze můžeme použít třeba Microsoft Excel nebo MS Access.

Obr. 1 – Vzorek použitých bodových dat

První věc, kterou musíte udělat je pojmenování dat uvnitř sešitu v Excelu. Proto označíme celý rozsah dat (viz níže) a do pole v levém horním rohu doplníme název (zde „loc“). Poté sešit uložíme a zavřeme Excel.

Obr. 2 – Výběr oblasti dat pro pojmenování

Nyní přejdeme do Ovládacích panelů a nastavíme parametry spojení na vytvořený datový vzorek. Obrázky konfigurace jsou z prostředí Windows XP, v ostatních verzích operačního systému Windows bude nastavení podobné. V Ovládacích panelech najdeme Nástroje pro správu a v nich zvolíme ikonu Datové zdroje (ODBC).

Obr. 3 – Umístění nástroje Datové zdroje (ODBC)

V otevřeném dialogu klepněte na tlačítko Přidat…

Obr. 4 – Dialogové okno Správce zdrojů dat ODBC

Pro tento příklad vybereme Driver do Microsoft Excel (*.xls) a výběr ukončíme klepnutím na tlačítko Dokončit.

Obr. 5 – Výběr datového konektoru

Tím přejdeme do dialogu Nastavení ODBC pro Microsoft Excel. Zde nadefinujeme název našeho datového zdroje a také cestu k souboru s daty, kterým je dříve vytvořený sešit ve formátu XLS.

Obr. 6 – Nastavení datového zdroje

Jakmile máme vše nastaveno, stačí potvrdit tlačítkem OK a dojde k vytvoření databázového spojení. Celý postup vypadá složitě, ale celá definice je otázkou několika okamžiků.

Obr. 7 – Kontrola vytvoření datového zdroje

Nyní je čas otevřít aplikaci AutoCAD Map 3D nebo třeba Civil 3D. Otevřeme Podokno úloh a pomocí tlačítka Data otevřeme dialog pro definici datových spojení prostřednictvím FDO. Z nabídky datových konektorů vybereme ODBC Connection.

Obr. 8 – Tvorba nového připojení dat v Mapu 3D

Zadáme název spojení (není nutné) a klepneme na tlačítko u pole Source (tedy zdroj dat). V zobrazeném dialogovém okně najdeme vytvořené databázové spojení, které vybereme.

Obr. 9 – Výběr vytvořeného datového zdroje

Tím se vrátíme zpět do předchozího dialogu, kde klepneme na tlačítko Connect (Připojit).

Obr. 10 – Připojení k novému datovému zdroji

Protože vytvořené spojení je nasměrováno na lokálně uložený soubor, na který máte plný přístup, nejsou pro něj nastaveny žádné přihlašovací údaje, proto nechte obě pole prázdné a klepněte na tlačítko Login (Přihlásit).

Obr. 11 – Přihlašovací dialog ponecháme prázdný, protože přihlášení není potřebné

Po přihlášení máme možnost vybrat si z pojmenovaných dat. U jiných spojení to jsou datové vrstvy. Náš vzorek dat jsme pojmenovali „loc“, takže jej vybereme. Rychle také změníme souřadný systém.

Obr. 12 – Definice souřadného systému pro vrstvu

Nyní nadefinujeme, které sloupce z našeho vzorku dat odpovídají souřadnicím X a Y ve výkresu. X = Long, Y= Lat. Poté již stačí klepnout na tlačítko Add to map (Přidat do mapy).

Obr. 13 – Výběr sloupců pro souřadnice X a Y.

Tím dojde k přidání vrstvy bodů do výkresu. Najdeme ji ve Správci zobrazení, který umožňuje libovolnou stylizaci dat. Bodům tedy můžeme nastavit odpovídající symboly a velikost vhodnou pro přehledné zobrazení.

Tento příklad zobrazuje umístění jednotlivých prodejen v rámci okrsků amerického státu Georgia.

Obr. 14 – Zobrazení bodové vrstvy na podkladu hranic okrsků amerického státu Georgia.

Bodových dat v textovém tvaru je k dispozici velké množství, proto je možné tento pracovní postup využít v nejrůznějších tematických aplikacích.

Převzato z http://www.civil3d.com