portál uživatelů
softwarů Autodesk

Prostorové analýzy s AutoCAD Map – 1. díl

Stavebnictví

AutoCAD Map 3D je skutečně GIS software, který spravuje společně CADová i prostorová data. Integrace dat respektuje jak inženýrské navrhování tak GIS požadavky. Tento program neumožňuje jen vytváření …

Prostorové analýzy s AutoCAD Map – 1. díl

AutoCAD Map 3D je skutečně GIS software, který spravuje společně CADová i prostorová data. Integrace dat respektuje jak inženýrské navrhování tak GIS požadavky. Tento program neumožňuje jen vytváření a správu obou typů dat, ale pomáhá tyto data analyzovat.

Prostorové analýzy pomáhají odvodit více informací z dat a pomoci při lepším rozhodování. Když vytváříte seznam materiálů, ze kterých bude vytvořena nová vodovodní síť a sestavuje studii proveditelnosti, tak Vám napomohou GIS svými prostorovými analýzami.

Tento článek ukazuje některé možnosti prostorových analýz v AutoCAD Map 3D jako je dotazování, tematické mapy, analýzy okolí (buffer). Topologické analýzy a analýzy 3D povrchů budou popsány v následujícím díle.

 

Dotazy

Prostorové dotazování je jednoduchý ale silný analytický nástroj. Dotazy se využívají k vyhledání podmnožiny objektů podle jejich atributových charakteristik nebo podle lokalizace, kdy obě podmínky dotazu jak atributovou tak lokalizační lze kombinovat. Výsledkem dotazu je výběrová podmnožina dat . Zmenší se tak množství dat, se kterým se dále pracuje, vydělí se specifické objekty nebo se zjišťují vzory v datech (opakující se charakteristické množiny).

Dotazy umožňují odpovědi na otázky:

·Kde jsou části litinového potrubí starší než 50 roků?

·Jaká je celková délka vedení v určité části města?

·Kolik bloků má název „VODOMER“ vevýkrese?

IronWater 

Obr. 1: Příklad dotazu, který identifikuje všechny litinové části potrubí vodovodní sítě

Když pracujete s CAD daty (jako je DWG soubor) nebo s třídami prvků (jako jsou data GIS – SDF, ESRI SHP,…), AutoCAD Map 3D podporuje dotazování těchto dat podle hodnot atributů (například typ materiálu = „LITINA“) nebo podle geografické polohy (například ve vzdálenosti určitého počtu metrů od určité oblasti).

Obr. 2: Sestavení dotazu

Tematické mapy

Tematické mapy ukazují pomocí barvy, typu čáry nebo pomocí znaků (symbolů) atributová data korespondující s určitým prvkem v mapě. To umožňuje identifikovat a srovnávat prostorové rozmístění. Například běžná silniční mapa, kterou koupíte na benzínové pumpě, je tematickou mapou, kde jsou různou barvou a typem čáryzakresleny různé typy silnic jako jsou dálnice nebo silnice 1. a 2. třídy. Jiným běžným příkladem je územní plán města, kde jsou barvou rozlišeny plochy určené jako obytné, veřejné a průmyslové zóny nebo zóny zeleně apod.

Tematickou mapu můžete vytvořit nad CAD entitami tak, že je rozdělíte do různých hladin. To je ale zdlouhavé a náchylné na chyby. Mnohem rychlejší a jednodušší jevytvořit tematickou mapu pomocí funkcí stylizace v AutoCAD Map. Nastavení symbolu pro bodový prvek, nastavení barvy, tloušťky a typu čáry pro liniový prvek a nastavení výplně pro polygonový prvek lze pro externí zdroj GIS dat jako je SDF, ESRI SHP soubor, Oracle databázi. Také lze automaticky generovat odpovídající legendu pomocí dostupného nástroje. Zajistí se nejen rychlé vytvoření legendy ale i to, že prvky v mapě odpovídají tvarem, barvou atd. prvkům v legendě, včetně úplnosti a kompletnosti legendy na počet znaků použitých v mapě.

Obr. 2: Tematické mapování rychle znázorní a odliší tak různé druhy ploch v mapě

Analýza ochranného okolí (Buffer)

Při analýze okolí se vytváří nový polygon v určité vzdálenosti od jednoho nebo více prvků. Například ochranná zóna ve vzdálenosti 30 m kolem bodu vytvoří kružnici s poloměrem 30 metrů. Ochranné okolí se využívá pro zjištění blízkých objektů, včetně vypsání jejich seznamu, anebo pro výběr prvků pro další následné analýzy.

Obr. 3: Ukázky zón okolí – nových geometrií kolem bodů, linií a polygonů

Například změna rozsahu ochranného pásma ve městě vyžaduje kontaktovat všechny vlastníky pozemků, kterých se změna dotkne.Dotčené parcely se zjistí tak, že se vytvoří nová geometrie ochranné zóny pomocí analýzy okolí a je zřejmé, které parcely i jen zčásti zasahují do nového ochranného pásma. Parcely a jejich adresy jsou použity pro vytvoření zprávy o změně ochranného pásma.

Výše uvedené prostorové dotazy a analýzy vedou uživatele v jeho využívání dat dále než je jen správa dat.

Zdroj informací: http://www.cadalyst.com/gis/geospatial-analysis-with-autocad-map-3d-12858

Autor: Michael Schlosser