Modifikace generovaných dílů v Autodesk Inventoru
Autodesk Inventor patří nástroji pro tvorbu strojírenského obsahu a součástí k těm nejpropracovanějším. Integrací CAE nástrojů a precizně zpracované databáze normalizovaných dílů, která nemá ve s…
Autodesk Inventor patří nástroji pro tvorbu strojírenského obsahu a součástí k těm nejpropracovanějším. Integrací CAE nástrojů a precizně zpracované databáze normalizovaných dílů, která nemá ve světě technického software prakticky ekvivalent se tak tato aplikace dostává do podvědomí techniků nejen jako jednoduše obsluhovatelný konstrukční software, ale jako velmi komplexní a ucelené řešení pro návrh projektu pomocí postupů funkčního navrhování.
V Autodesk Inventoru je uživatelům k dispozici hned několik nástrojů, které urychlují vývojovou práci pomocí tvorby generovaného obsahu. Lze je rozdělit do několika kategorií podle jejich zaměření a použití:
-generátory normalizovaných součástí a standardních dílů
-generátory modulu návrhového centra design akcelerátoru
-oborové generátory potrubí
-oborové generátory rámů
-oborové generátory kabelových svazků
Veškerá generovaná geometrie v Autodesk Inventoru je vytvářena na základě interních výpočtů aplikace, to znamená, není vytvářena pomocí geometrie vkládané z obecných formátů, případně ze sekundárních zdrojů. Tento aspekt samozřejmě neznemožňuje použití jakékoliv jiné technologie pro vložení dodávaného obsahu od externích dodavatelů pracujících v jiných nativních, případně otevřených formátech dat.
Každá sestava se může skládat z řady tvořených a generovaných součástí
Jak systém funguje?
Přesný popis funkčnosti generátorů jednotlivých součástí by byl poměrně zdlouhavý a mimo naše hlavní téma článku. Připomeňme pouze jeho hlavní části. Základem zpracování jakéhokoliv generovaného dílu je výchozí tabulka parametrů, která tento díl popisuje. Vlastní hodnoty parametrů jsou umístěny v tabulkách interní databáze obsahového centra, případně jsou interaktivně vypočítávány CAE generátory na základě vstupu uživatele. Tyto hodnoty mohou být do jisté míry podle typu součásti verifikovány.
Například generátor potrubí je schopen prověřit kolize příliš krátkých zaoblení, generátor šroubů je schopen dosadit vždy šroub, který je k dispozici v tabulce normalizovaných rozměrů. Nestane se vám tedy to, pokud vyberete na trhu dostupnou normu, že by byla vygenerována součást se špatnými rozměry, které neodpovídají danému katalogu. Autodesk Inventor přistupuje ke generovanému obsahu vždy jako k variantně upravitelnému obsahu.
Jak je definovaná struktura generovaných dat?
Veškeré generované varianty jsou ukládány v projektových složkách u jednouživatelského projektu, případně v SQL databázi Autodesk Vault při využití projektu ukládaného na datovém úložišti běžně ukládaném na serveru.
Strukturu projektu je nutné vždy před zahájením projektu zvážit a definovat pomocí vstupních hodnot nastavení projektu. Jakákoliv další modifikace je poměrně pracná a často znamená rozpad sestavy a nutnost jejich dodatečných úprav. Například při nastavení jednouživatelského projektu vždy dbejte na správnou definici relativních cest (.projektnormy). Použití absolutních cest (D:projektnormy) je zcela zásadní chybou, která končí při přenosu projektu na jiný počítač s jinou strukturou logických disků rozpadem sestavy. Při generování jakéhokoliv z výše uvedených obsahů je tedy nutné zcela zásadně předem definovat strukturu projektu. Autodesk Inventor je v základním (přednastaveném) nastavení použitelný pouze částečně pro lokální tvorbu projektu.
Za nejkritičtější nastavení lze považovat především ukládání součástí generovaných přímo z obsahového centra do složek uživatelského profilu. Projekt je tedy standardně ukládán na dvou místech a vystopovat normalizované díly je proto možné prakticky pouze vyhledáváním v poměrně složité struktuře složek uživatelského profilu, nebo pomocí nástroje design assistant.
Jak modifikovat generovaná data?
V praxi mohou vzniknout prakticky dva základní požadavky na modifikaci generovaného obsahu. Prvním případem je požadavek na modifikaci normalizované součásti, případně dalších generovaných dílů na základě vstupních parametrů generátoru. To prakticky znamená změnu vstupních parametrů standardního vstupu výpočtového algoritmu a automatickou záměnu původní součásti za novou. Tato modifikace se provádí vždy pomocí příkazů místní nabídky prohlížeče stromu součástí.
Modifikace šroubu vloženého z databáze normalizovaných dílů
Rád bych upozornil na jeden aspekt tohoto řešení modifikace. V úložišti projektu jsou vždy tímto postupem na základě vstupních změn vytvořeny zcela nové soubory a tím provedeny i příslušné změny vazeb. Pokud tedy generujete například několik variant projektu v úvodní fázi jeho řešení může velikost dat v projektové složce nabývat poměrně svižným tempem. Čištění projektu od nepotřebných dat ručně je velmi pracné a lze jej realizovat pouze použitím funkce pack and go. Ale v tomto případě si udělejte vždy zálohu původního projektu předem. Funkce nemá příliš ráda absolutní cesty ve struktuře projektu.
Modifikace součástí generovaných pomocí Design Akcelerátoru
Druhou z možností jak modifikovat dodávaný obsah je jeho přímá modifikace a úprava. V tomto případě můžeme využít prakticky pro libovolnou generovanou součást, případně sestavu libovolného příkazu Autodesk Inventoru. Součást by měla být v projektové složce uložena pod novým názvem. Zde bych upozornil na jedno důležité pravidlo. Z dlouholetých zkušeností je zřejmé, že není příliš rozumným postupem měnit názvy generovaných dat. To prakticky znamená, neměnit názvy souborů generovaného obsahu a neupravovat je například podle čísla výkresu. V první řadě se vyvarujete chyb, které by mohli vznikat duplicitami názvů, v druhé šetříte čas a ve třetí nemůže dojít k vzájemnému přepisu různých typů normalizovaných součástí v případě tvorby variantních řešení.
Přímá modifikace generované součásti na úrovni konstrukčních prvků
Vždy systematicky pojmenovávejte jen součásti modifikované, případně vytvářené ručně. Tyto součásti mají běžně přiřazené číslo výkresu, na základě kterého se vyrábí a toto číslo lze použít jak do atributu tak pro jméno souboru. Pokud přes to chcete využít interně využívaných zvyklostí také u normalizovaných dílů a generovaných součástí bez modifikací, využijte vždy jejich zápisu do atributů.