Editor příčného řezu koridoru v AutoCAD Civil 3D
Editor příčného řezu může sloužit jak k rychlé kontrole vymodelovaného koridoru v řezovém pohledu, tak především k jeho úpravám. Mezi tyto úpravy patří hlavně změna parametrů již použit…
Editor příčného řezu může sloužit jak k rychlé kontrole vymodelovaného koridoru v řezovém pohledu, tak především k jeho úpravám. Mezi tyto úpravy patří hlavně změna parametrů již použitých podsestav, jako šířka, sklon, apod. Zároveň ale máte možnost i přidávat do daného řezu body, spojnice, dokonce i celé podsestavy. Změny se mohou promítnout na vybraný řez v daném staničení či případně na definovaný rozsah koridoru. Hodnoty staničení, ve kterých je možné řez editovat vychází z frekvence generování řezů, kterou definujete v parametrech koridoru. A jak tedy s editorem pracovat?
Na úvod dlužno říci, kde najdete tento nástroj v novém menu. Odpověď je jednoduchá, stačí vybrat v situaci vymodelovaný koridor a v zobrazeném pásu karet v části Upravit „Editor příčného řezu“. Po jeho zvolení se vám otevře panel pro úpravu koridoru a také se změní pohled modelu na náhled koridoru.
Volba nástroje
Mód pro editaci koridoru
Druhou možností jak se do editoru dostat je přes prospektor, kdy kliknutím pravým tlačítkem na koridor máte možnost zvolit Zobrazit/upravit příčný řez koridoru.
V okně se vám zobrazí náhled na koridor s určitým stylem zobrazení. Entity, které zde vidíte, tedy koridor a případně stávající model terénu mají přiřazené styly zobrazení. U povrchu je to samozřejmě styl terénu, pokud se vám povrch nezobrazuje, zkontrolujte váš zvolený styl, zda v záložce Zobrazení máte v položce Směr zobrazení zapnutý terén pro příčný profil, viz obrázek:
Nastavení stylu zobrazení povrchu
Koridor je zobrazen pomocí sady kódů. Sada, která se používá je definována v příkazu pro úpravu koridoru, takže toto nastavení si nese dwt šablona. Změnit můžete tedy nastavení příkazu a nebo je jednodušší postup, kdy v pásu karet kliknete na ikonu Upravit/zobrazit možnosti:
Upravit/zobrazit možnosti
V tomto okně máte možnost ovlivnit zobrazení editoru příčného řezu, a najdete zde i položku použitý styl sady kódů. Kromě toho, můžete nastavit rastr, měřítko, velikost textu, atd.
Úprava zobrazení stylu koridoru v editaci řezu
Nyní ale již přejděme k vlastním úpravám koridoru. Nejdříve si v pásu karet zvolte staničení, které chcete editovat. Po té přejdeme k úpravám. Pro úpravy slouží nástroj Editor parametrů.
Editor parametrů
Zobrazí se nový panel, kde vidíte, z jakých aktuálně podsestav je složený váš koridor a jaké jsou parametry těchto podsestav. Řádky, které jsou bílé, je možné měnit jejich hodnoty. Pokud změníte hodnotu, např. levou šířku pruhu z 3,5m na 5m, uvidíte, že se automaticky zaškrtne políčko Přepsat, což je pro vás informace, že výchozí hodnota byla změněna. Pokud se chcete vrátit k původní hodnotě podsestavy, tak odškrtněte dané políčko ve sloupci přepsat a vše se vrátí do původního stavu.
Editor podsestav
Další možnosti úprav koridoru najdete, když rozkliknete Nástroje pro úpravu koridoru. Zde najdete funkce pro vkládání entit do řezu či jejich odstraňování.
Další nástroje pro úpravu řezu
A jak to funguje? Například chcete-li přidat na části úseku parkovací pruh. Nejdříve v Paletě nástrojů, kde jsou prvky podsestav, zvolte tu, kterou chcete připojovat a stiskněte enter, tím se stane daná podsestava tzv. odpojenou.Pak zvolíte možnost Přidat podsestavu. Systém vás vyzve k výběru předchozí podsestavy, tedy té podsestavy, ke které chcete pruh napojit. Stačí kliknou kdekoliv na danou podsestavu. Po té dojde k vložení vybrané nové podsestavy pro parkovací pruh.
Odstranění podsestavy funguje velice jednoduše, stačí na ní kliknout.
Máte možnost i editovat graficky a to za úchopové body. Trik je v tom, že musíte nejdřív vybrat danou jednu podsestavu, kde chcete měnit umístění bodů a to spolu s podržením tlačítka CTRL a dále ještě zvolit jeden vybraný bod, opět tlačítkem CTRL. Pak se zobrazí úchopy, které umožňují:
Čtvercový uzel na konci spojnice: Přesune konec jedné nebo více spojnic v tomto bodu do nějakého jiného bodu v rastru. Pokud jsou následující hodnoty aktivní, jsou označeny popiskem: odsazení od základny nebo řídící odsazení, výška, spád a sklon.K zachování hodnoty výšky během úprav ponechte bod blízko jeho původní svislé polohy. K zachování hodnoty odsazení ponechte bod blízko jeho původní vodorovné polohy.
Trojúhelníkový uzel na konci spojnice: Přesune koncový bod spojnice a zachová přitom spád. Následující hodnoty jsou označeny popiskem, pokud jsou aktivní: odsazení a délka spojnice, rozdíl výšky z původního místa.
Čtvercový uzel ve středním bodu spojnice: Přesune spojnici do rovnoběžné polohy nad nebo pod aktuální polohou. Následující hodnoty jsou označeny popiskem, pokud jsou aktivní: odsazení od základny nebo řídící odsazení, výška, rozdíl výšky z původního místa.
Podobně funguje i přidávání a odstraňování spojnic.
Věřím, že tento článek vám trošku poodhalil možnosti Editoru příčných řezů. Někdy se opravdu hodí. Každopádně jedna poznámka na závěr – pokud chcete pracovat v editoru, vypněte si možnost automatického přebudování koridoru. Pokud necháte možnost zapnutou, každé vaše nastavení a změna se začne přepočítávat celým koridorem a úpravy jsou tak podstatně delší.