portál uživatelů
softwarů Autodesk

Generátory čepů a kolíků v Autodesk Inventoru Professional 2010

Strojírenství

Představíme si generátory, které nám mají usnadnit návrh čepových a kolíkových spojů. Všech pět ikon, které je charakterizují, pak nalezneme v záložce Návrh. Generátor čepů. Obrázek 1 Jejich s…

Generátory čepů a kolíků v Autodesk Inventoru Professional 2010

Představíme si generátory, které nám mají usnadnit návrh čepových a kolíkových spojů. Všech pět ikon, které je charakterizují, pak nalezneme v záložce Návrh.

Generátor čepů.

Obrázek 1

Jejich spuštěním vyvoláme charakteristický dialogový panel (Obrázek 1). V části definice umístění otvoru je požadována počáteční a koncová plocha a pak jeho poloha. Tu lze umístit lineárně (definujeme vzdálenost od vybraných hran), soustředně (osou zaobleného rohu), v bodě (nestandardní díra s přidaným konstrukčním bodem), či do již vytvořeného otvoru. Průměr čepu definujeme sami. Nutno říci, že v tomto dialogovém panelu je několikrát název čep zaměněn za název kolík (zřejmě chyba překladu). Při výběru položky jsou nám již správně nabídnuty čepy dle norem (v ČSN normě žádné čepy nebyly, vybereme tedy ISO).

Obrázek 2

Ve výpočetní části (Obrázek 2)volíme buď kontrolní výpočet v případě, že si chceme náš návrh pouze ověřit, nebo vybereme návrh čepu a systém nám rozměry nabídne v závislosti na vstupních hodnotách. V zadání si musíme ohlídat správnost zadaných rozměrů. Přednastavené hodnoty materiálů také nemusí odpovídat skutečným hodnotám, a proto je můžeme měnit.

Obrázek 3

Výběr některých součinitelů, nebo volbu vlastních materiálů doprovázejí srozumitelné tabulky (Obrázek 3).

Generátory kolíků.

Těch je hned několik, takže se nejdříve zastavíme u generátoru zajišťovacích kolíků.

Obrázek 4

Při návrhu můžeme použít jak válcové tak i kuželové kolíky z norem dle výběru (Obrázek 4). Volba umístění otvorů je prakticky shodná s čepy. Pokud vytváříme společně s kolíky i otvory, pak je třeba vědět, že jejich rozměry se při pozdějších změnách nemění automaticky podle průměru kolíku, ale musí být zadány ručně.

Obrázek 5

Typ pevnostního výpočtu opět řeší buď kontrolu navrženého zajišťovacího kolíku, nebo v závislosti na vstupních hodnotách navrhuje jeho rozměry (Obrázek 5). My si opět musíme hlídat správnost rozměrů spojovaných součástí, materiály jednotlivých prvků a vlastnosti spoje.

Obrázek 6

U příčného kolíku (Obrázek 6) a všech následujících je nutné mít definovanou počáteční rovinu vstupu a otvor kam je kolík umísťován. V tomto případě je nutné vytvořit opravdu otvor a ne díru z náčrtu. Jinak totiž nepůjde otvor vybrat. Volba kolíků z databáze je pak shodný s předchozím případem.

Obrázek 7

Výpočet tohoto spojení (Obrázek 7) je velmi podobné výpočtu zajišťovacího kolíku.

Obrázek 8

Poslední dva typy kolíků (Radiální a spárové) jsou ve výpočtu také velmi podobné. Rozdíly ukazuje Obrázek 8. Zde ve výpočtu hraje významnou roli točivý moment, ale jinak je postup prakticky shodný s předchozími výpočty.
Návrh čepů a kolíků je tedy s pomocí generátorů Design akcelerátoru jednoduchý a srozumitelný.