Vektorizace vrstevnic v AutoCAD RasterDesign
Než bude popsán vlastní postup procesu vektorizace vrstevnic, je třeba připomenout, že pro konverzi rastru mohou být použity jen bitonální obrázky. To znamená takové obrázky, které obsahují pouze čern…
Než bude popsán vlastní postup procesu vektorizace vrstevnic, je třeba připomenout, že pro konverzi rastru mohou být použity jen bitonální obrázky. To znamená takové obrázky, které obsahují pouze černou nebo bílou barvu. Pro převedení snímků v odstínech šedi na bitonální zvolte z menu Image – Image Processing – Histogram a pro výběr celého snímku stiskněte Enter. Poté na záložce Threshold dialogového okna Histogram použijte posuvník sloužící k určení, které pixely budou po převedení snímku černé a které bílé. Odstíny šedi na levé straně posuvníku se převedou na černou a ty na pravé straně se stanou bílou. Kliknutím na tlačítka Apply a Close převedete vybrané snímky na bitonální.
Záložka Threshold dialogového okna Histogram ; Threshold tab of Histogram dialog box
Pro převod barevného obrázku na bitonální se používá stejný postup jako je uveden výše, avšak aplikuje se postupně na vybrané vrstvy. Po úpravě obrázků je třeba je uložit a zvolit tedy z menu Image – Save as. Dále se obvykle používají editační filtry jako Despeckle či bitonální filtry, pomocí nichž jsou odstraněna rastrová data, která by mohla narušovat rozpoznávání vrstevnic. Níže již následuje vlastní postup pro vektorizaci izolinií. Jako ukázková data jsou použita data dodávaná společně se softwarem AutoCAD Raster Design.
Nastavení dialogového okna Raster Design Options
1.Pro zobrazení dialogového okna Raster Design Options zvolte Image – Options.
2.Vyberte záložku Raster Entity Detection a změňte volbu Max Jump Length na 5, což určuje maximální velikost mezery, kterou bude Raster Design tolerovat při překreslování rastrové polylinie. Toto nastavení se často používá při kresbě přes popisy umístěné uvnitř linie nebo při překreslování nesouvislých linií jako například přerušovaných linií používaných pro pomocné vrstevnice. Velikost mezery je určena v pixlech a můžeme ji definovat přímo na obrazovce tlačítkem Pick. V tomto případě je délka skoku nastavena pouze na 5, takže nástroj pro překreslování nebude automaticky kreslit i přes popisy vrstevnic.
3.Zvolte záložku VTools General a v části Contour Settings změňte Elevation na Prompt a nastavte Elevation Interval na 20. toto nastavení určuje výchozí hodnoty nadmořské výšky zobrazované pro jednotlivé vrstevnice tak, jak jsou postupně konvertovány.
4.Zvolte záložku VTools General a klikněte na Vector Separation pro zobrazení dialogového okna Vector Separation Options. V tomto dialogovém okně zvolte záložku Contour a zkontrolujte, zda je vybrána volba Separate Contours By Elevation. Pomocí tohoto nastavení přiřazuje program jednotlivé vrstevnice do příslušných vrstev na základě jejich hodnoty nadmořské výšky.
5.V části Minor nastavte Interval na 20 a Layer na contour20. V části Major nastavte Interval na 100 a Layer na contour100. Pro Minor i Major polylinie nastavte Polyline Width na Actual. Díky tomuto nastavení budou všechny vrstevnice s nadmořskou výškou dělitelnou 100 automaticky umístěny do vrstvy conrour100 a všechny vrstevnice s nadmořskou výškou dělitelnou 20, ale ne 100, umístěny do vrstvy contour20. Všechny polylinie budou kopírovat šířku odpovídajících původních rastrových linií.
6.Stiskněte OK pro ukončení dialogového okna Vector Separation Options a znovu stiskněte OK pro ukončení dialogového okna Raster Design Options.
Tvorba vrstevnic z rastrových dat
7.Pro tvorbu vrstevnic zvolte menu Image – Vectorization Tools – Contour Follower a označte bod na linii vrstevnice (s hodnotou 7200).
Výběr vrstevnice pro digitalizaci ; Selection of a contour for vectorization
8.Až dosáhne nástroj pro překreslování přerušení linie, kde je umístěn popis, ručně přidejte jeden nebo dva body přes tento popis a pak klikněte na linii vrstevnice na druhé straně popisu.
Ruční vedení linie vrstevnice přes popis ; Adding of the points over the label manually
9.Stiskněte o (Continue) pro pokračování v překreslování vrstevnice až do konce. Poté stiskněte Enter a ukončete tak proces překreslování.
10.Nadmořskou výšku nové vrstevnice nastavte zadáním její hodnoty (zde 7200). Nová vrstevnice je umístěna do vrstvy contour100 a šířka polylinie je nastavena tak, že odpovídá původním rastrovým datům.
11.Klikněte na další vrstevnici (např. 7220 nalevo od 7200). Pokud není vrstevnice přerušena popisem bude celá překreslena.
Výběr bodu pro vektorizaci další vrstevnice, zelenou barvou je již zvektorizovaná vrstevnice ; Selection of an another contour for vectorization, the green line is the converted contour
12.Stiskněte Enter pro ukončení procesu překreslování a znovu stiskněte Enter pro odsouhlasení nabízené výchozí nadmořské výšky (zde 7220) pro novou vrstevnici. Nová vrstevnice je umístěna do vrstvy contour20 a šířka polylinie je opět nastavena tak, že odpovídá původním rastrovým datům.
Rozdělení zvektorizovaných vrstevnic do příslušných vrstev podle jejich hodnoty nadmořské výšky ; Separation of the converted contours according to their value of elevation