portál uživatelů
softwarů Autodesk

Jak je to s BIM? – 1.díl

Strojírenství

Pokud se zabýváte CADem „na plný úvazek“ jistě jste si na všech možných místech (a to i na všudypřítomných a vždy blikajících bannerech) všimli zkratky BIM, která značí Building Information Modeling (…

Jak je to s BIM? – 1.díl

Pokud se zabýváte CADem „na plný úvazek“ jistě jste si na všech možných místech (a to i na všudypřítomných a vždy blikajících bannerech) všimli zkratky BIM, která značí Building Information Modeling (Informační modelování budov). Pokud jste CAD managerem v projekční firmě, určitě už tuto technologii testujete nebo to máte v plánu. Pokud pracujete ve velké společnosti zabývající se výstavbou, můžete být podrobeni výslechu vaším šéfem, jak BIM ovlivní přístup vaší společnosti k modelování výstavby v následujících letech. Dokonce i inženýři dopravních staveb jsou nuceni si lámat hlavu nad tím, jak BIM zakomponovat do jejich projektů. Zdá se, že pouze ti, kteří navrhují stroje, jsou BIMu ušetřeni (on Digital Prototyping není od BIMu zase až tak vzdálený a tak nebude ušetřena jediná inženýrská hlava… pozn. překladatele).

Takže o čem to celé je? Jak nás, pracující s CAD ve stavebnictví a architektuře, může BIM ovlivnit? To jsou dobré otázky, a já se je pokusím všechny vysvětlit v následující stati. Jdeme na to.

Základy: Rozluštění marketingového marastu
Pokaždé, když se na trhu objeví nový software, je jeho příchod doprovázen tsunami různých marketingových akcí, které novinku popisují jako nejlepší počin od dostavění egyptských pyramid. Představení BIMu nebylo v tomto ohledu jiné, s ne příliš podloženými hesly typu „jednoduše použitelné“ a „zvyšující produktivitu“.
Takže jak tedy oddělit všechen ten marketingový marast od základů které je třeba pochopit, abychom byli schopní reálně BIM implementovat a řídit? Abychom byli schopní na tuto otázku odpovědět, musíme se nejprve naučit, v čem může BIM naší společnosti prospět, jaké jsou limity a perfektně uchopit zdroje nutné k implementaci BIM.

Co BIM umí
BIM je navrhování staveb ve 3D – a více. Informační model budovy obsahuje všechna data která jsou spojená s návrhem budovy včetně její geografické polohy, vlastní geometrie a počtů prvků ze kterých se skládá. Pokud se zeptáte pěti různých CAD managerů co BIM umí, zřejmě dostanete pět odlišných odpovědí. (A předpokládám, že já osobně obdržím pár e-mailů poté, co zde představím svůj pohled na BIM… email na Roberta Greena připojen není, ale můžete si jej přes Cadalyst vyžádat a nebo svůj názor vyjádřit v diskusi pod článkem… pozn. překladatele). Abych diskusi nastartoval, zde je pár kategorií BIMu, které vidím na trhu já, a společně s jejich definicí přikládám i popis zásadních funkcionalit software, které jsou s těmito kategoriemi spojeny.

BIM pro Architekty
High End 3D CAD který je schopen reprezentovat geometrii zdí, základů, rámů, střech a systému výplní otvorů budov. Na základě zadání informací o budově (vlastnosti skla, typické hodnoty tepelných odporů konstrukcí atd. ) a informací o klimatických poměrech lokality (podle polohy kde se budova nachází), můžete provést jednoduchý energetický výpočet zisků od slunce, minimalizovat zatížení pro chlazení a optimalizovat polohu objektu s ohledem na minimalizaci energetické spotřeby objektu (toto platí především pro státy pracující s normou ASHRAE, kde se energetická náročnost řeší jiným způsobem než v Evropě, každopádně energetické výpočty v BIMu budou snad možné brzo i u nás). Většina BIM aplikací obsahuje i nástroje pro pseudo realistické zobrazení vytvářeného projektu.

BIM pro statiky
Jedná se o předchozí variantu dotaženou ještě o kousek dále umožňující detailní modelování nosné konstrukce budovy. Výsledkem práce v těchto nástrojích není pouze geometrie nosné konstrukce, ale také analytický model budovy včetně zatěžovacích stavů, které vyvolávají v konstrukci vnitřní síly.

BIM pro TZB inženýry
Nejnovější a nejvíce využívající základů BIMu. Tyto nástroje umožňují vytvoření a simulaci vedení od kabelových rozvodů, přes rozvodů zdravotní techniky po vzduchotechniku. Tato kategorie BIMu představuje vrchol toho, co může BIM nabídnout.

Jednotná teorie BIM
Všechny BIM nástroje využívají produkce 2D výkresové dokumentace jako vedlejšího produktu 3D geometrie. Typ dokumentace se samozřejmě liší podle typu disciplíny ve které vznikají, protože klasický stavební půdorys vypadá jinak než rozkreslení elektrického vedení. Důležité ale je, že koncept je stále stejný. Stejně jako u strojařských aplikací, BIM automaticky generuje 2D na základě 3D geometrie.
Jinými slovy BIM je jednoduše cesta, jak presentovat všechny dostupné informace o budově v jediném CAD systému místo v řadě různorodých a neslučitelných nástrojích. Takže místo kreslení 2D půdorysů podlaží a řezů v CAD aplikaci, poté provádění statické analýzy v aplikaci jiné, zpracování návrhu elektrických rozvodů v Excelu a energetických výpočtů ještě úplně jinde, jde BIM cestou slučování těchto částí dohromady a vytváření jednotného modelu budovy.
Četl jsem velké množství odborných statí o tom, co BIM opravdu je a věřím, že můj popis potenciálu BIMu toto dokázal v méně slovech a s mnohem menším marketingovým smetím.

Co BIM není
• BIM není nadstavbou nad AutoCADem nebo Microstationem
• BIM není něco, co o víkendu nainstalujete a v pondělí začnete používat
• BIM nenavrhne budovu sám od sebe
• BIM nezpůsobuje zakrnělost architektů a inženýrů
• Nástroje BIM se neinstalují a neobsluhují sami
• Nástroje BIM nemají magické tlačítko pro implementaci

Co BIM vyžaduje

Je to víc SOFTWARE. A tento software je dražší než obyčejný AutoCAD nebo Microstation, nástroje, které převzaly všechnu zátěž, když před 25 lety nahradily tužky.

Lepší HARDWARE. Nebudete chtít rozjet BIM aplikaci s energetickými výpočty a 3D modelem budovy na 1,8 GHz jednojádrovém procesoru. Pro větší objekty budete potřebovat vícejádrové systémy s 64 bit. Operačním systémem a velkým množstvím RAM.

Školení. Stejně jako 2D CADy, když vystřídaly tužky a rýsovací pera, vyžadovali vyškolené projektanty, přechod z 2D CAD aplikací do 3D bude stejně náročný. BIM aplikace jsou filozoficky jinak založené a tak je k jejich pochopení potřeba čas a úsilí.

Aktivní management. Pokud nainstalujete BIM aplikaci ve vaší společnosti a necháte na projektantech, ať si poradí s koordinací CAD standardů nebo filozofií managementu, pak máte obrovský problém. Jako CAD manager budete muset být úzce spjati se všemi procesy implementace a standardizace.

Strategie souborového formátu. Přesto že vaše společnost přešla kompletně na BIM neznamená to, že zbytek světa toto udělal také. Pak je relevantní otázka, jak spolupracovat s ostatními subdodavateli, kteří BIM nepoužívají a s největší pravděpodobností pracují se standardem DWG. Jakým způsobem budete svým partnerům předávat informace, když BIM nemají?

Nové chování. Aby bylo možné přesunout vaší společnost z 2D kreslení k BIMu je třeba, aby se vaši pracovníci naučili novým metodám práce. A každý víme, že toto je nejtěžší část, protože chování a návyky lidí se nezmění za večer.

Podtrženo sečteno
Teď, když jsme vydefinovali základní parametry BIMu a pojmenovali některé problémy, které BIM může přinést, je třeba se připravit na přechod. V následujících článcích se ponoříme hlouběji do témat, která zde byla zmíněna a pokusíme se s nimi vypořádat.

Článek byl přeložen z anglického originálu What’s the BIM Deal?

Související články:

  • Jak je to s BIM? – 1.díl