Jak je to s BIM? – 2.díl
BIM a marketingový marast Velmi mnoho dotazů od čtenářů byla podobná následujícímu: „Viděl jsem nesmyslně moc informací o BIMu, ale viděl jsem hodně málo hotových BIM projektů. Je BIM opravdu realita,…
BIM a marketingový marast
Velmi mnoho dotazů od čtenářů byla podobná následujícímu:
„Viděl jsem nesmyslně moc informací o BIMu, ale viděl jsem hodně málo hotových BIM projektů. Je BIM opravdu realita, nebo se jedná pouze o marketingový marast?“
Není žádných pochyb o tom, že společnosti zabývající se tvorbou BIM softwarů se snaží navodit atmosféru vzrušení a zájmu zahlcováním trhu reklamou. Na druhou stranu jsem spolupracoval s velkým množstvím firem, které používají BIM a tudíž mohu s jistotou říci, že BIM je realitou, ne pouze výplod marketingu. (v našich končinách se BIM také stává skutečností. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že především Revit Architecture se opravdu dostává pozvolna do popředí i přes porodní bolesti, které má každý přechod na novou technologii. Hlavně začínající architekti a inženýři, nezatížení historií AutoCADu, vnímají výhody Revitu mnohem zřetelněji a dokáží tak z produktu vytěžit maximum… pozn. překladatele).
Myslím si, že by CAD manažeři měli vnímat ruch okolo BIMu přesně tak, jak je: jako pokus poučit a přesvědčit klíčové osoby v architektonických a projekčních kancelářích, že BIM je technologie, která stojí za prozkoumání. Tvůrci CAD programů udělali bezpochyby dobrý kus práce co se týče jejich marketingu vzhledem k tomu, že všichni řeší co BIM je.
Jak BIM ovlivní mojí společnost?
Následující otázka, která byla také velmi frekventovaná, přišla z řad stavebních firem, projektantů TZB a inženýrů projektujících elektro – tedy profesantů, kteří jsou zapojeni do procesu výstavby, ale nevytváří vlastní návrh budovy.
„Když se BIM stane běžným nástrojem architektů a projektantů, jak to ovlivní proces naší spolupráce? Budeme muset také přejít na BIM?“
Zodpovědět tuto otázku je velice těžké, protože není možné s určitostí stanovit rychlost, s jakou se BIM rozšíří a nahradí tradiční CAD platformy (typicky AutoCAD nebo Microstation) nebo jak rychle BIM nástroje obsáhnou úkoly, které leží mimo běžný záběr architektů a projektantů. Dle mého nejlepšího odhadu bude trvat od dvou do pěti let, podle toho, jak se vzchopí či nevzchopí ekonomika, kdy většina (ale né všechny) projektů bude zpracovaná v BIM aplikacích což povede k odlišnému systému spolupráce BIM-CAD. Tento přístup bude vyžadovat mnohem větší koordinaci s CAD managery, kteří budou mít za úkol nastavit procesy a software tak, aby jejich vzájemné propojení bylo co nejvíce bezproblémové, přičemž budou muset specifikovat povinnosti každé strany.
Představte si, že rozjíždíte velký projekt aniž tušíte, s jakým software se potkáte a na jaké souborové platformě budete pracovat (tato představa je v naší praxi bohužel naprosto běžná z důvodu malého množství velkých firem, které jsou schopné dodat kompletní dokumentaci se všemi profesemi, nebo firem spolupracujících stále se stejnými subdodavateli. Běžnou platformou pro výměnu návrhových informací je a ještě dlouhou dobu bude DWG. BIM aplikace ale používají jiné souborové formáty vzhledem k odlišné logice uchování informací. Proto mají ateliéry v našich končinách o dost složitější život než v US… pozn. překladatele).
Nejlepší věc, kterou může každý CAD manager udělat, je spolupracovat se zákazníky a architekty a zjistit, na jaký BIM systém se snaží přejít. Zároveň musí zjistit, jaké tento přechod klade nároky na kompatibilitu všech systémů. Pokud velice intenzivně spolupracujete se společností používající BIM, budete muset dříve či později definovat svojí vlastní BIM strategii a věřte, že slovo „dříve“ je pravděpodobnější.
Příprava na BIM
Někteří čtenáři tuší, že se BIM stane brzy jejich primární pracovní platformou, ale nevědí, co se bude dít potom.
„OK, jsem už přesvědčený o tom, že je BIM naše budoucnost. Vzhledem k tomuto faktu se ptáme, jak se na přechod co nejlépe připravit?
Tato otázka vyžaduje odpověď z více pohledů a jako taková se stane základem pro další vydání CAD Manager’s Newsletter. Nyní se ale zaměřme na základní kroky pro přípravu na BIM.
Udělejte audit svého Hardware
Jsou vaše pracovní stanice, serverové disky a síť připravené na nároky kladené BIMem? BIM modely obecně zabírají mnohem více místa než klasické 2D výkresy a vzhledem k tomu, že jednotlivý členové týmu k nim potřebují přístup, musí být soubory umístěny na serveru z čehož vyplývá i větší provoz na síti. BIM modely jsou 3D databáze a z tohoto titulu jsou velice náročné na výpočetní čas počítače stejně jako např. rendering. Z tohoto důvodu je velmi pravděpodobné, že počítače, které byly schopné pracovat se 2D nástroji, nebudou na úkoly BIMu stačit (z vlastní zkušenosti vím, že je stránka HW auditu velice zákazníky podceňována a heslo „vždyť jsem to kupoval před dvěma rokama za 20 tisíc, to musí fungovat“ se ukáže skoro vždy jako jeden z úhlavních nepřátel implementace BIMu. Software vám na počítači půjde jistě spustit, ale práce v něm bude odporně pomalá, což způsobí nechuť vašich zaměstnanců či kolegů BIM používat a ukáže se tendence vracet se zpět k starému a „mnohem rychlejšímu“ řešení. Je zcela hloupé, pokud už se rozhodnete jít cestou BIMu a investujete do software peníze, abyste neprověřili a případně neupgradovali váš stávající PC park, když ceny kvalitních komponent jsou dnes téměř na úrovni lepších salámů co koupíte v supermarketu… pozn. překladatele). Je jedna věc, u které jsem si úplně jistý a to že společnost, která podcení hardware, síť a rychlost úložiště bude mít obrovské problémy s implementací BIMu.
Zjistěte, jak pracujete
Zjistěte, kdo je schopen BIM model vytvořit a kdo jej poté bude používat. Odhadněte, kdo se s novou technologií sžije rychle a kdo bude potřebovat pomoci. Dejte pozor na to, abyste věděli, kdo BIM používat chce a kdo ne (tato poslední věta je dle mého názoru naprosto zásadní a znalost této věci je více než nutná. Pokud se ve vaší společnosti v pilotním týmu objeví lidé, kteří z nějakého důvodu nechtějí BIM používat a budou se mu vyhýbat, pak celé úsilí vynaložené na implementaci bude k ničemu… pozn. překladatele). Pokud se pokusíte implementovat BIM bez znalosti těchto faktů pak vám garantuji, že celý proces implementace bude velice bolestiví, dokonce možná neúspěšný.
Najděte správný projekt
Ne každý projekt je vhodný pro nasazení jako pilotní projekt BIMu. Potřebujete nalézt takový projekt, který je uchopitelný po stránce velikosti a ověření jak BIM ve vaší společnosti bude fungovat, aniž byste každého člena týmu zatížili nad nezbytně nutnou míru. Dále musí mít projekt dostatek prostoru v čase, abyste byli schopní poprat se se zpožděním, které projekt nezbytně nabere kvůli implementaci nového systému. Ve třetí části nabídnu bližší vysvětlení jaký projekt vybrat jako pilotní.
Zkoordinujte se se subdodavateli
To, že jste připraveni na to přejít na systém BIM nutně neznamená, že vaši subdodavatelé jsou připraveni na totéž. Musíte zvážit a definovat, jakým způsobem si poradíte s faktem, že vaši subdodavatelé stále používají klasický CAD systém a to především z pohledu výměny dat a informací. Pokud tento problém nevyřešíte dopředu je dost pravděpodobné, že narazíte na velké množství zádrhelů v předávání dat v průběhu projektu, kdy už nemáte příliš prostoru na jejich vyřešení.
Trénujte, trénujte a trénuje ještě trochu více
Je nutné stanovit, jakým způsobem budete vzdělávat svůj pilotní tým a kolik osob tento tým bude obsahovat a to s dostatečným předstihem před započetím prací na projektu. Budete se snažit vyškolit jen několik lidí, kteří budou schopní zpracovat pilotní projekt, nebo se pokusíte vyškolit všechny? Stanovte kdo školení povede a nastavte rozumné časování. Vyřešte tyto otázky dopředu a pusťte se do nasazení BIMu s personálem, který je proškolený a dokonce spíše nápomocný než zmatený.
Také je třeba, aby váš vyšší management pochopil, čeho jste schopni v jednotlivých časových úsecích dokázat, protože pokud budou pracovat s představou, že k přechodu dojde během víkendu po nainstalování nového programu, můžete si být jisti, že jejich očekávání zklamete.
Na druhou stranu pokud vyšší management pochopí, že přechod na BIM vyžaduje koordinaci nastavení hardware, software, tréningu a projektového managementu, budou vás mnohem více během přechodu podporovat. Přesvědčte se, že management chápe každý krok v implementaci BIMu, kolik takový krok bude stát a po jakou dobu bude probíhat. Je ve vašem zájmu toto všechno ošetřit, protože v opačném případě si děláte práci těžší.
Sumarizace
Doufám, že tato část vám dala realističtější pohled na to, co přechod na BIM znamená. V další části se zaměříme na to, jak vybrat vhodný pilotní projekt a jak připravit plán pro školení – dvě nejtěžší části celého procesu. Připravte se naplánovat si vlastní BIM strategii.
Zdroj článku naleznete zde
Související články:
- Jak je to s BIM? – 2.díl