Zpracování návrhů z Autodesk Inventoru v multimediálních aplikacích
Využití Autodesk Inventoru v oblasti vizualizace a reprezentační vizualizace projektů výrazně usnadnil modul Inventor Studia. Tím ovšem možnosti precizní prezentace nových výrobků nekončí. Dnešní člán…
Využití Autodesk Inventoru v oblasti vizualizace a reprezentační vizualizace projektů výrazně usnadnil modul Inventor Studia. Tím ovšem možnosti precizní prezentace nových výrobků nekončí. Dnešní článek je věnován uživatelům, kteří požadují precizní vizualizaci modelů. Představuje zajímavá řešení, která umožňují zpracovávat modely z Autodesk Inventoru pomocí zajímavých řešení z oblasti vizualizace.
Hledáte výkonná řešení v oblasti vizualizace svých projektů? Máme pro vás hned několik řešení.
Jaké jsou možnosti Autodesk Inventoru v oblasti vizualizace?
Autodesk Inventor je ze své podstaty parametrickým modelářem pro technické navrhování. Ze svého principu je aplikací primárně určenou pro přesné kreativní vytváření prostorových modelů. S růstem tohoto produktu a na požadavek zákazníku byl ve svých novějších verzích doplněn samostatným modulem Inventor Studio. Ve své podstatě se jedná o vizualizační nástroj, který se snaží do minimálního množství funkčností integrovat co možná nejefektivnější postupy vizualizace. Celá koncepce scény je řízena pomocí přednastavených a jistým způsobem upravitelných šablon. Tyto šablony definují například prostředí scény, osvětlení, efekty apod. Pro základní technickou vizualizaci je tento nástroj vyhovující, ovšem mohou nastat situace, kdy s nimi nevystačíme. Typickým případem mohou být například požadavky na složité procedurální materiály generované pomocí komplexních materiálových editorů, efektové funkce apod.
Autodesk Inventor poskytuje řešení v podobě šablon scén
Další precizní nástroje přímo součástí Autodesk Inventor Series
Uživatelé Autodesk Inventoru dostávají ve svém software řešení vedle integrovaného řešení Inventor Studia další vysoce kvalitní nástroj pro vizualizaci v ceně. Ne příliš se o něm při užití Autodesk Inventoru mluví a ne příliš je doporučován pro alternativní řešení vizualizace. Jedná se o klasické vizualizační nástroje AutoCADu. Ze své zkušenosti z řady akcí vím, že se na AutoCAD lehce ve 3D v posledních letech pozapomíná, ale tento nástroj má v sobě především ve verzi 2010 excelentní materiálový editor, který se velmi přibližuje svou koncepcí profesionálním aplikacím pro vizualizaci.
Zcela nový materiálový editor v AutoCADu má hodně s tím v 3ds max společného
Možnosti AutoCADu jsou v oblasti vizualizace výrazně širší a lze říci, že i výsledky vizualizace mohou být v ohledu uspokojivější i když se v posledních letech jádro tradičního renderu AutoCADu optimalizuje spíš směrem k jeho nasazení v oblasti architektury. Snad jediným černým puntíkem, na celém problému je nemožnost přímého načtení IAM a ASM souborů přímo do modelového prostoru AutoCADu, případně Mechanical Desktopu. Řešením je tedy pouze použití obecných výměnných formátů, případně rozšiřujících importních modulů dodávaných sekundárními výrobci.
Na profesionální vizualizaci s 3ds max
V oblasti profesionální vizualizace najde bezesporu nejširší uplatnění známá multimediální aplikace 3ds max. Autodesk poskytuje modelům z Autodesk Inventoru možnost přímého načtení do této aplikace. Ve verzi 2010 jsou podporovány jak formáty souborů součástí, tak formáty sestav. 3ds max přebírá veškerou geometrii z Autodesk Inventoru s původní přesností, pouze ji konvertuje do podoby neparametrických modelů. Je to logické, protože každá z těchto aplikací využívá primárně zcela odlišné přístupy při tvorbě objektů.
Pro tvorbu vizualizace s precizními materiály a efekty je 3ds max ideálním řešením
V nedávné době jsem se setkal s jednou velmi zajímavou ukázkou spojení těchto dvou nástrojů a to nejen v oblasti tvorby prezentační vizualizace. Jednalo se o postup, kdy zákazník vyžadoval vytvoření poměrně složitého modelu z oblasti uměleckého šperkařství. Základ modelu byl vytvořen v Autodesk Inventoru a 3ds max byl využit pro spojení 3d dat získaných pomocí 3d scanneru s existující nosnou konstrukcí vytvořenou v Autodesk Inventoru.
Rodina produktů Alias
Spojení jména Alias s produktovou řadou společnosti Autodesk v posledních letech se dostává do podvědomí uživatelů stále častěji. Častým produktem, který bývá v této oblasti prezentován je především Maya, která patří ve své kategorii k opravdové špičce. V rodině produktů Alias jsou k dispozici uživatelům ovšem i méně nápadné, ale přesto špičkové nástroje, které jsou určeny pro vizualizaci dat technických projektů. Prvním řešením, které je velmi komplexní je Autodesk Alias Studio, které je určeno především pro oblast tvorby designu, jeho precizní editaci a prezentaci. Zde stojí Autodesk Inventor spíš až v další fázi průběhu realizace projektu.
Autodesk Showcase, ideální řešení pro prezentaci nových produktů
Pro precizní vizualizaci dat pocházejících přímo z Autodesk Inventoru bych doporučil uživatelům produkt Autodesk Showcase. Autodesk Showcase je aplikace z rodiny Alias, určená pro přesné a realistické prezentace návrhových 3D dat z CAD aplikací. Jde o součást řešení pro tvorbu digitálních prototypů. Tento poměrně neznámý produkt nabízí přímý import dat z Autodesk Inventoru s naprosto špičkovými nástroji pro zpracování prezentační grafiky. Osobně považuji například část on-line vizualizace v tomto produktu za to nejvýkonnější co lze v oblasti software pro PC vůbec najít. Pro seznámení s tímto produktem doporučuji nahlédnout například na tyto stránky:
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/index?siteID=123112&id=12693738&linkID=9242539
Po krátké registraci je k dispozici několik precizně zpracovaných modelů s prohlížečem scén vytvořených v Autodesk Showcase. Další řadu informací najdete v sekci Alias Design:
http://aliasdesign.autodesk.com
Showcase přímo načítá soubory formátů AliasStudio, STEP, IGES, CSB (COSMO Scene Binary), Open Inventor, STL, JT. Importuje také data a modely Autodesk Inventor, Solidworks, CATIA, UGS a dalších aplikací.Showcase přímo načítá soubory formátů AliasStudio .wire, STEP, IGES, CSB (COSMO Scene Binary), Open Inventor, STL, JT. Importuje také data a modely Autodesk Inventor, Solidworks, CATIA, UGS a dalších aplikací.
Související články:
- Zpracování návrhů z Autodesk Inventoru v multimediálních aplikacích